Trwa ładowanie...

Limonka kaffir - co to jest, właściwości zdrowotne, zastosowanie w kuchni

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
08.04.2024 10:01
Limonka kaffir różni się swoim wyglądem od tradycyjnej limonki. Posiada charakterystyczną, pomarszczoną skórkę.
Limonka kaffir różni się swoim wyglądem od tradycyjnej limonki. Posiada charakterystyczną, pomarszczoną skórkę. (Adobe Stock)

Limonka kaffir, inaczej papeda, limonka makrut lub tajska limonka stanowi częsty składnik potraw kuchni laoskiej, tajskiej i indonezyjskiej. Spożywając ten owoc cytrusowy, dostarczamy naszemu organizmowi witaminy z grupy B, miedź, żelazo czy cynk. Na czym polega unikalność smaku i aromatu limonki kaffir?

spis treści

1. Co to za owoc limonka kaffir?

Limonka kaffir, nazywana również tajską limonką, papedą lub limonką makrut, jest gatunkiem rośliny z rodziny Rutaceae. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i stanowi nieodzowny element potraw tajskich, laoskich i indonezyjskich. Krzewy limonki kaffir spotkać można przede wszystkim w Malezji, Bangladeszu, Tajlnadii, Nepalu, Indonezjii, a także na Filipinach.

Cytrusowe owoce papedy mają charakterystyczną, zieloną pomarszczoną skórkę. Krzaki, na których rosną limonki makrut, nie osiągają bardzo imponujących rozmiarów. Większość krzewów ma od czterech do pięciu metrów wysokości.

Intensywnie zielone liście papedy posiadają niezwykle przyjemny zapach, który przywodzi na myśl aromat cytryn, mandrynek oraz limetek.

Zobacz film: "Warzywa i owoce idealne podczas diety"

2. Limonki kaffir – witaminy i składniki mineralne zawarte w owocu

Papeda obfituje w wiele prozdrowotnych witamin. Limonki kaffir stanowią również cenne źródło składników mineralnych. W tych owocach znaleźć można między innymi:

Przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe właściwości rośliny to zasługa limonenu.

3. Właściwości zdrowotne limonki kaffir

Olejki eteryczne zawarte w liściach limonki kaffir wykorzystywane w aromaterapii. Wdychanie przyjemnego zapachu rośliny redukuje stres, zwalcza niepokój i poprawia obniżone samopoczucie.

Doniczkowa wersja rośliny doskonale sprawdzi się jako odświeżacz powietrza, ale również naturalny środek przeciwko owadom. Dla owadów szczególnie nieprzyjazne są zawarte w roślinie olejki eteryczne takie jak cytronellol i limonen.

Papeda wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Działa także łagodząco i oczyszczająco. Składniki występujące w tym owocu cytrusowym wykorzystywane są nie tylko w branży kosmetycznej, ale i farmaceutycznej.

Szampony do włosów, toniki do twarzy, wcierki do skóry głowy, maści, ale również produkty do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej produkowane w krajach azjatyckich bardzo często zawierają w swoim składzie limonkę tajską. Podobnie jest w przypadku produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Limonka kaffir jest jednym z najpopularniejszych składników dodawanych do past do zębów oraz płynów do płukania ust.

Antybakteryjne i antyoksydacyjne właściwości limonek kaffir sprawiają, że są one potężną bronią w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami. Nie tylko stosowanie miejscowe zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych na skórze, ale również spożywanie potraw zawierających ten owoc może działać wzmacniająco na nasz układ odpornościowy.

Przeciwutleniacze, zawarte w limonce kaffir hamują namnażanie szkodliwych wolnych rodników, a także wykazują działanie antykancerogenne.

4. Zastosowanie limonki kaffir w kuchni

W jakich daniach najlepiej wykorzystać limonkę kaffir? Limonka makrut niezwykle często wykorzystywana jest w kuchni tajskiej oraz laoskiej.

Na jej bazie przyrządza się delikatnie ostrą w smaku pastę curry. Liście kafiru dodaje się do w wielu potraw kuchni indonezyjskiej. Suszone liście papedy mogą zostać wykorzystane jako składnik zup i sosów. Doskonale smakują także z duszonym mięsem czy smażonymi warzywami.

Sok z limonki z powodzeniem dodać można do koktajli lub drinków. Po dodaniu limonki kaffir potrawy zyskują cytrynowo-madnarynkowo-limonkowy smak i zapach.

5. Gdzie można kupić limonkę kaffir i na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Suszone lub mrożone liście limonki kaffir bez problemu zakupić można w stacjonarnych lub internetowych sklepach z produktami kuchni laoskiej czy tajskiej. Suszone listki papedy niekiedy znajdują się w ofercie supermarketów czy delikatesów. Świeże owoce cytrusowe makrut niestety są rzadkością w polskich sklepach. O wiele łatwiej natknąć się w dyskontach na tradycyjne, zielone limetki.

Osoby, które przebywają w takich krajach jak Malezja, Filipiny czy Tajlandia mogą wypróbować smaku limonki kaffir, ponieważ owoce te są łatwo dostępne w krajach azjatyckich. Przed spożyciem owoce najlepiej dokładnie sparzyć wrzątkiem. Pod żadnym pozorem nie należy wybierać owoców spleśniałych i zepsutych. Pleśń jest niebezpieczna i trująca, z tego powodu nie powinniśmy się na nią narażać.

6. Jak przechowywać limonkę kaffir, aby jak najdłużej zachowała swoje właściwości?

Świeże limonki kaffir najepiej przechowywać w miejscu suchym i zacienionym. Staraj się nie trzymać tych owoców cytrysowych w pobliżu źródeł ciepła, takich jak piekarnik lub kuchenka gazowa, ponieważ to może przyspieszyć ich psucie się. Do chłodziarki warto włożyć limonkę, która została wcześniej przekrojona.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze