Makaron ryżowy - rodzaje, wartości odżywcze, przygotowanie, z czym jeść, przepis
Makaron ryżowy daje szerokie pole do różnorodnych popisów kulinarnych. Jest delikatny w smaku, dzięki czemu można go łączyć z wieloma dodatkami. Ponadto posiada wiele wartości odżywczych i prozdrowotnych. Jest to idealna propozycja dla osób z nietolerancją glutenu.
1. Co to jest makaron ryżowy?
Makaron ryżowy wykonany jest z białego lub brązowego ryżu. W kuchni azjatyckiej znany jest od dawna. Często pojawia się też w wyrazistych daniach kuchni chińskiej czy tajskiej.
Makaron ryżowy pochodzi z Chin, skąd rozprzestrzenił się na inne kraje Azji. W Polsce wciąż zdobywa na popularności. Obecnie można go kupić jako tradycyjne cienkie nitki lub grube wstążki, zarówno w kolorze białym (z białego ryżu), jak i brązowym (z brązowego ryżu).
Niektóre sklepy oferują także wiele innych kształtów makaronu ryżowego: penne, kolanka, spaghetti, gwiazdki czy świderki. Można również kupić makaron ryżowy z dodatkami: kurkumą, dynią czy imbirem.
2. Wartości odżywcze makaronu ryżowego
Makaron ryżowy jest lekkostrawny, dlatego zalecany jest osobom będącym na diecie lub z kłopotami żołądkowymi. Ważne jest, że makaron ryżowy na tle innych makaronów ma mało kalorii.
100 g makaronu ryżowego to zaledwie 100 kcal (makaron pszenny zawiera ok. 140 kcal.), dlatego polecany jest osobom na diecie redukcyjnej, a także walczącym z nadwagą.
W jego składzie znajdują się węglowodany złożone, które są wolniej trawione, dzięki czemu przez dłuższy czas dostarczają energii i powodują uczucie sytości. Makron ryżowy nie zawiera cholesterolu, a także glutenu - z tego powodu jest idealnym zamiennikiem makaronu pszennego dla osób z celiakią (nietolerancja glutenu).
Makaron ryżowy jest źródłem potasu, magnezu, cynku, żelaza, a także witamin z grupy B i witaminy E. Posiada również duże ilości białka i błonnika, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni, a układ trawienny zostaje usprawniony. Makaron ryżowy nie zawiera konserwatorów, dodatków chemicznych i sztucznych barwników.
O makaronie ryżowym mówi się, że jest to „makaron długiego życia”. Nazywany jest tak nie tylko ze względu na swoje prozdrowotne właściwości ale także tradycję.
Zwyczajowo makaron ryżowy w formie nitek jest podawany w czasie świąt, najczęściej w trakcie Nowego Roku i urodzin najbliższych. Im dłuższe nitki makaronu ryżowego tym lepiej, ponieważ symbolizuje to pomyślność i długość życia.
Makaron ryżowy poleca się osobom, które walczą z nadwagą i niestrawnością oraz celiakią, czyli nietolerancją glutenu.
Ponieważ nie zawiera jajek, może być jedzony przez osoby uczulone na białko kurze oraz przez wegan. Ryżowy makaron to także idealny posiłek dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, uważających na poziom cholesterolu.
3. Jak przygotować makaron ryżowy?
Makaron ryżowy najwięcej właściwości odżywczych posiada, gdy zostaje odpowiednio przygotowany. Należy go przygotowywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, czyli: makaron ryżowy włożyć do wysokiego naczynia, zalać wrzątkiem i przykryć. Odcedzić po 5-6 minutach i ostudzić. Gotowe.
Błyskawiczny sposób przygotowania makaronu ryżowego wpływa na to, że często zostaje wybierany przez osoby zabiegane, które nie mają czasu na gotowanie zwykłego makaronu i przygotowywanie czasochłonnych dań.
Zobacz także:
4. Z czym jeść makaron ryżowy?
Makaron ryżowy warto wykorzystywać w swojej kuchni z wielu powodów. To przede wszystkim jego wysoka wartość odżywcza, niskokaloryczność i lekkostrawność, a także łatwy sposób przygotowania.
Ale to nie wszystko. Makaron ryżowy ma delikatny smak i można go wykorzystać do przygotowania wielu ciekawych, smacznych, pożywnych i ekspresowych dań.
Ponieważ makaron ryżowy jest neutralny w smaku, doskonale współgra z większością produktów spożywczych. Pasuje do dań zarówno ciepłych, jak i podawanych na zimno, tak wytrwanych i zdecydowanych w smaku, jak i łagodnych oraz słodkich.
Makaron ryżowy można jeść w zupach (np. orientalna zupa z krewetkami i makaronem ryżowym) i daniach obiadowych, także smażonych (np. makaron ryżowy smażony z kurczakiem, cukinią i marchewką).
Pasują do niego owoce (np. makaron z jogurtem i truskawkami), ale i mięso (np. makaron ryżowy z kurczakiem), ryby, owoce morza oraz wszelkie warzywa (np. Pad Thai z marchewką i tofu).
Świetnie sprawdza się w daniach wegetariańskich i wegańskich (np. spring rolls z makaronem ryżowym, awokado, rukolą i innymi warzywami). Jednak prawdziwym hitem są sałatki z makaronem ryżowym, które są idealne na lunch, wczesną kolację, zarówno na co dzień, jak i od święta.
5. Przepis na makaron ryżowy z łososiem
Składniki:
- 2 porcje makaronu ryżowego wstążek;
- 1 filet z łososia;
- łyżka sosu sojowego;
- pęczek szparagów;
- łyżka posiekanych na drobno migdałów;
- 1 cytryna;
- łyżeczka masła;
- łyżeczka oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania:
Należy otrzeć skórkę z cytryny, w misce wymieszać ją z sokiem z połowy cytryny i sosem sojowym. W tym zamarynować łososia. Szparagi obrać z twardych końcówek i pokroić na kawałki.
Na patelni rozgrzać masło i wrzucić posolone szparagi. Następnie dodać skórkę z cytrynu i podusić, aż szparagi zmiękną. Makaron należy przygotować zgodnie z instrukcją z opakowania.
Na rozgrzaną patelnie ułożyć rybę i smażyć przez kilka minut. Gotowego łososia podzielić widelcem na mniejsze części. Na koniec w misce należy wymieszać makaron ze szparagami i łososiem, a następnie posypać po wierzchu posiekanymi migdałami.
6. Sałatki z makaronem ryżowym
Przepis na sałatki, czyli makaron ryżowy na zimno z rożnymi dodatkami, można znaleźć w wielu książkach kucharskich oraz stronach w internecie. Najpopularniejsze to:
- sałatka z makaronu ryżowego z paluszkami surimi,
- tajska sałatka z makaronem ryżowym, krewetkami i pomidorkami koktajlowymi,
- sałatka z makaronem ryżowym i kurczakiem,
- sałatka z makaronem ryżowym i ogórkiem,
- sałatka z makaronem ryżowym i jajkiem,
- sałatka z makaronem ryżowym i szynką,
- sałatka z łososiem wędzonym i makaronem ryżowym,
- sałatka z makaronem ryżowym, kurczakiem i mango.