Margarita – drink i pizza. Przepisy, kalorie i wartości odżywcze
Margarita to nie tylko popularny drink. Wielu osobom nazwa ta kojarzy się głównie z pizzą. Pizza margherita, o której mowa, to ciasto posmarowane sosem pomidorowym, wzbogacone serem mozzarella i bazylią. To najprostsza wersja włoskiej pizzy, którą można przygotować w domu. Co warto nich wiedzieć? Czy dostarczają dużo kalorii?
1. Co to jest margarita?
Margarita to popularny koktajl alkoholowy na bazie tequili, likieru typu triple sec i soku z cytryny lub z limetki.
Aby przygotować margarita drink, trzeba kieliszki do margarity (lub inne schłodzone kieliszki koktajlowe, najlepiej w kształcie kapelusza) i ozdobić je crustą z soli i cząstką limonki.
Jak wykonać tę efektowną ozdobę kieliszka? Wykonuje się ją w prosty sposób, zwilżając jego krawędź na przykład kawałkiem limonki, a następnie dotykając nią wysypanej na deskę czy talerzyk soli, cukru bądź innej sypkiej substancji.
Następnie trzeba wlać do shakera:
- 40 ml tequili,
- 20 ml likieru triple-sec (np. Cointreau),
- 20 ml soku z limonki, a po wstrząśnięciu wraz z lodem wlać do zimnego kieliszka. Smak klasycznego drinka można modyfikować, dodając inne likiery.
Sięgając po drink margarita warto pamiętać, by zachować umiar i unikać go na diecie, ponieważ to bomba kaloryczna. Kieliszek dostarcza 280 kalorii.
2. Co to jest pizza margarita?
Margarita wielu osobom nie kojarzy się z drinkiem, a jedną z najbardziej popularnych rodzajów pizzy (pizza margarita). Pizza margherita, bo o niej mowa, to typowa pizza neapolitańska. Przygotowuje się ją z tradycyjnego podstawowego ciasta na bazie wody, mąki, oliwy, soli i drożdży oraz pomidorów i bazylii, a także mozzarelli. Pizza margherita powstała w Neapolu, w pizzerii Brandi, w 1889 roku. Za jej ojca uznaje się Raffaele Esposito, który stworzył ją na okoliczność wizyty królowej Włoch Margherity Sabaudzkiej i męża Umberto I.
Aby przygotować tę prostą pizzę, potrzebne są takie składniki jak:
- 300 g mąki pszennej (najlepiej typ 00),
- 190 ml wody,
- 15 g drożdży świeżych,
- łyżeczka soli,
- 1 łyżka oliwy.
Jak zrobić pizzę margaritę? Drożdże rozpuść w niewielkiej ilości ciepłej, ale nie gorącej wody. Dodaj szczyptę cukru i trochę mąki. Tak powstały zaczyn przykryj i zostaw na kwadrans.
Pozostałą część mąki i wody, a także sól i oliwę umieść w misce, dodaj wyrośnięty zaczyn. Wyrabiaj ciasto kilkanaście minut ręcznie (lub kilka posługując się robotem kuchennym). Kiedy ciasto będzie elastyczne i gładkie, przykryj je ściereczką i pozostaw na 2 godziny do wyrośnięcia. Powinno potroić swoją objętość.
W tym czasie zrób sos pomidorowy. Na rozgrzanej w garnku oliwie przesmaż 2 pokrojone ząbki czosnku, dodaj pokrojone w kostkę, odsączone na sitku pomidory z puszki. Gotuj je na małym ogniu kwadrans, aż się pomidory rozpadną, a sos się zredukuje. Dodaj kilka listków bazylii, sól i pieprz. Zblenduj na aksamitny sos. Zostaw do wystygnięcia.
Piekąc pizzę pamiętaj, by rozgrzać piekarnik wraz z blaszką czy kamieniem do pizzy do maksymalnej temperatury – i to co najmniej 30 minut przed pieczeniem.
Kiedy ciasto wyrośnie, sos przestygnie, a piekarnik się nagrzeje, podziel ciasto na dwie części. Jeden z kawałków rozciągnij, przełóż na nagrzaną blaszkę - wyłożoną papierem i podsypaną mąką.
Rozsmaruj na ciecie cienką warstwę sosu pomidorowego i piecz pizzę przez 5 minut. Po tym czasie dodaj resztę składników: jeszcze jedną warstwę sosu pomidorowego, pokrojoną mozzarellę i listki bazylii. Dopiekaj pizzę jeszcze 3 minuty. Margherita jest gotowa, gdy ser się topi, jej brzegi są puszyste, a spód chrupiący. W ten sam sposób upiecz pizzę z drugiej części ciasta.
3. Jakie wartości odżywcze ma pizza margarita?
Czy pizza jest zdrowa? Czy tuczy? Generalnie jest źródłem węglowodanów i tłuszczu, choć również witamin i minerałów. Dostarcza ich sos pomidorowy i ser, a także bazylia.
Sos pomidorowy to źródło witaminy A, C i B3, a także cynku i potasu oraz likopenu, który ma działanie przeciwnowotworowe.
Mozzarella to dobre źródło wapnia, fosforu, witamin z grupy B. Bazylia dostarcza sporo witaminy A, C, kwasu foliowego oraz takich minerałów jak wapń, miedź, mangan czy magnez. Samo ciasto zrobione z białej mąki, drożdży i oliwy, bogactwem wartościowych składników nie zachwyca.
Ile kalorii ma pizza margarita?
Kaloryczność pizzy, choć legendarna, nie musi szokować. Ta zależy przede wszystkim od wielkości porcji, ale i składników znajdujących się na drożdżowym placku.
Można uznać, że margherita w porównaniu z innymi rodzajami pizzy jest stosunkowo niskokaloryczna. Jej cienkie ciasto przyrządzane zgodnie z włoską recepturą w stosunku do ciasta grubego ma około 100 kcal mniej. Poza tym nie zawiera tłustego mięsa czy dużej ilości serów. Pizza margarita dostarcza około 220 kcal w porcji 100 g. Trzeba tylko uważać na ser. Porcja 100 g mozzarelli ma 254 kcal, a sera mozzarella light - 167 kcal. Dbając o linię nie należy przesadzać z jego ilością.