Trwa ładowanie...

Mozzarella – dlaczego i z czym ją jeść?

Avatar placeholder
21.09.2021 11:04
Mozzarella – dlaczego i z czym ją jeść?
Mozzarella – dlaczego i z czym ją jeść? (Pexels, autor: Cottonbro)

Mozzarella to włoski ser, który wyróżnia się delikatnym i kremowym smakiem, a także niepowtarzalną fakturą oraz rozpływającą się w ustach konsystencją. Jest podstawowym składnikiem niemal każdej włoskiej pizzy czy lasagne. Doskonale sprawdza się jako dodatek do grzanek, zup, zapiekanek czy sosów do makaronów. Jest głównym składnikiem sałatki Caprese. Mozzarella jest smaczna, ale czy zdrowa?

spis treści

1. Co to jest mozzarella?

Mozzarella to niedojrzewający ser podpuszczkowy z masy parzonej. Pochodzi z południowych Włoch, z regionu Kampania (miasto Aversa). Jest smacznym serem posiadającym oryginalne walory smakowe i niepowtarzalną fakturę. Jak wygląda i smakuje?

Wyróżnia go konsystencja: delikatna, kremowa, miękka i wilgotna, o włóknistej strukturze oraz śnieżnobiała barwa i delikatny, łagodny smak przypominający mleko. Mozzarella dobrej jakości powinna charakteryzować się białą lub lekko żółtą barwą oraz gładką, błyszczącą powierzchnią bez dziurek.

Oryginalny ser mozzarella wytwarza się ze świeżego mleka bawolic (samice gatunku wół domowy) lub mleka krowiego bądź ich mieszanki. W niektórych regionach Włoch mozzarellę wytwarza się także z mleka koziego lub mleka owczego.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Najbardziej cenioną odmianą mozzarelli jest mozzarella di bufala Campana (bufala mozzarella). Produkuje się ją według tradycyjnych historycznych receptur z miasta Aversa w prowincji Caserta, wyłącznie w regionie Kampania. Trzeba wiedzieć, że mozzarella wyprodukowana według oryginalnego przepisu jest bardziej delikatna, miękka i kremowa niż wytworzona z mleka krów. Produkt ten znajduje się na liście produktów o Chronionej Nazwie Pochodzenia (PDO).

2. Jak powstaje mozzarella?

Jak powstaje ser mozzarella? Aby ją otrzymać, mleko jest zaprawiane podpuszczką. Gdy białko się zetnie, rozpoczyna się proces naturalnej fermentacji. Kiedy masa powstały skrzep tnie się na małe kawałki i odsącza z serwatki, po czym pozostawia się do zakwaszenia. Następnie masa serowa jest ugniatania i rozciągana dotąd, aż powstanie charakterystyczna włóknista struktura z widocznymi nitkami. Formuje się z niej kulki mozarelli lub zaplata je w warkocz.

Ser jest sprzedawany w postaci mniejszych bądź większych kulek zanurzonych w serwatce lub na wagę (formowana w walce). Mozzarella jest pakowana próżniowo w plastikowe torby lub tacki, zanurzona w solance. Dostępna jest też także mozzarella wędzona.

3. Właściwości odżywcze mozzarelli

Czy mozzarella jest zdrowa. Okazuje się, że tak, ponieważ zawiera wiele witamin (to głównie witaminy z grupy B, takie jak witamina B2 (ryboflawina), witamina B6 (pirydoksyna), witamina B7 (biotyna), witamina B12 (kobalamina), a także witaminy A, D oraz E) oraz minerałów (wapń, cynk, magnez, potas, fosfor czy selen).

Mozzarella to bogate źródło białka, które jest bardzo ważnym składnikiem budulcowym oraz funkcjonalnym w organizmie. Zawiera sporo tłuszczu. Jest kaloryczna. Porcja 100 g zawiera 280 kcal.

Na produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe trzeba uważać, ponieważ ich nadmiar w diecie może zwiększać ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i stanów zapalnych stawów, a i niekorzystnie wpływać na profil lipidowy. To dlatego osobom z nadwagą i otyłością, a także z grupy ryzyka chorób układu krążenia mozzarella nie jest polecana. Lepszym produktem jest mozzarella light, produkowana z odłuszczonego mleka. Porcja 100 g zawiera około 150 kcal.

4. Co zrobić z mozzarelli?

Ser mozzarella dobrze smakuje zarówno podany na zimno, jak i po obróbce termicznej (nie rozpływa się podczas pieczenia, a tworzy miękką, ciągnącą się polewę). Pasuje do wielu dań – pikantnych i słonych, ale i mniej wytrawnych. Jest bardzo uniwersalny. Idealnie komponuje się z różnymi produktami, a dzięki temu, że ma delikatny smak, nie dominuje składników dania i nie definiuje potraw.

Co zrobić z mozzarelli? Można ją wykorzystać do takich dań jak:

  • sałatka Caprese,
  • pomidory z mozzarellą i bazylią,
  • pizza, także pizza z tortilli czy pizza z kalafiora (to podstawowy ser do pizzy),
  • lazania,
  • warzywno-owocowa sałatka z mozzarellą, sałata z mozzarellą,
  • szaszłyki z pomidorkami i bazylią,
  • tarta ze szpinakiem i fetą, ale i inne tarty,
  • krem z pomidorów,
  • zapiekanka z cukinii i mięsa mielonego,
  • makaron z mozzarellą, pieczonymi pomidorami i bazylią,
  • kurczak z mozzarellą,
  • faszerowane warzywa: bakłażan, cukinia, papryka czy pomidory oraz pieczarki,
  • naleśniki zapiekane z kurczakiem i warzywami,
  • szparagi zapiekane z mozzarellą, szynką i serem,
  • pierś z kurczaka z mozzarellą i pomidorami,
  • kanapki, tosty czy grzanki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze