Trwa ładowanie...

Masło - produkt, który trzeba wyeliminować z diety, aby pozbyć się wzdętego brzucha

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 22.08.2018 14:53
Masło może powodować wzdęcia
Masło może powodować wzdęcia (123rf.com)

Śniadanie to najważniejszy posiłek. Jednak źle skomponowane, może spowodować dyskomfort trawienny na resztę dnia. Jeśli masz w zwyczaju sięgać rano po pieczywo z masłem, nieświadomie popełniasz błąd, który może być przyczyną wzdęć i rewolucji w jelitach.

1. Zrezygnuj z masła

Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Uczucie nabrzmiałego, wypełnionego gazami brzucha, stanowi uciążliwy problem.

Mogą być powodowane reakcjami alergicznymi na spożywane pokarmy. Jednym z produktów, który negatywnie wpływa na jelita, jest masło. Zastępując je odpowiednią alternatywą, można zyskać komfort i pozbyć się nieprzyjemnych odczuć.

Zamiast masła warto włączyć awokado do posiłków.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Zobacz też: Awokado – właściwości, kalorie

2. Cudowne awokado

Maeve Madden, autorka książki "Beat Your Bloat", w której omawia przepisy zdrowej kuchni i ćwiczenia gwarantujące poprawę zdrowia, gorąco zachęca do zastąpienia masła owocami awokado. Poleca je ze względu na wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, wartości odżywcze i wyśmienity smak.

Awokado stanowi również świetne źródło potasu, a także jest bogate w witaminy A, B6, C. Może dostarczać organizmowi magnezu oraz żelaza.

Doktor Josh Axe, autorytet w dziedzinie medycyny naturalnej i dietetyki, zalicza awokado do "pięciu najzdrowszych potraw na świecie".

Zobacz też: Najzdrowsze produkty spożywcze świata

3. Nietolerancja laktozy

Maeve Madden jest orędowniczką wyeliminowania masła oraz innych produktów mlecznych z diety. Spożywanie nabiału to najczęstsza przyczyna wzdęć i innych dolegliwości trawiennych.

”Nabiał sprawia, że jestem tak wzdęta, że wyglądam jak w ciąży z małym słoniem" – stwierdziła obrazowo Maeve Madden.

Po konsultacji z lekarzem ustaliła również inne objawy nietolerancji lub nadwrażliwości na laktozę, jak np. zmiany skórne.

Problem ten jest dość częstym zjawiskiem. Należy skonsultować z lekarzem, czy eliminowanie nabiału jest konieczne, ponieważ produkty mleczne są również źródłem cennych witamin i wapnia.

Zobacz też: Dieta mleczna

4. Zapobieganie wzdęciom

Jeśli wzdęcia stanowią częsty problem komplikujący życie i powodujący dyskomfort, można im zapobiegać, wprowadzając zmiany w diecie.

Oprócz rezygnacji z nabiału, należy unikać przetworzonej żywności, napojów gazowanych, cukru i gumy do żucia. Posiłki warto jeść bez pośpiechu.

Warto również skonsultować z lekarzem wątpliwości, ponieważ wzdęcia mogą sygnalizować poważniejsze schorzenia układu pokarmowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze