Trwa ładowanie...

Na długowieczność i przeciwko rakowi. Potężne wsparcie dla organizmu

Avatar placeholder
Dominika Najda 11.10.2024 17:36
Na długowieczność i przeciwko rakowi. Tych produktów nie może zabraknąć w jadłospisie
Na długowieczność i przeciwko rakowi. Tych produktów nie może zabraknąć w jadłospisie (Getty Images)

Jeśli marzy ci się długie życie w nienagannym zdrowiu, koniecznie przyjrzyj się swojej diecie. Spożywane przez nas produkty mają kolosalny wpływ na samopoczucie oraz ryzyko chorób. Jakie produkty powinny znaleźć się w jadłospisie?

spis treści

1. Dieta długowieczności

Jest wiele nawyków, które możesz wprowadzić, by na dłużej zachować zdrowie. Najlepiej zacząć od poprawy diety, a to oznacza pożegnanie ze wszystkimi wysokoprzetworzonymi produktami. Zamiast tego wybierz surową i naturalną żywność.

1.1. Owoce jagodowe

Pyszne, słodkie i pełno w nich przeciwutleniaczy. W przeciwieństwie do innych przekąsek w owocach jagodowych nie znajdziemy wysokiej zawartości cukru.

Zobacz film: "Jedzenie, które postarza. Te pokarmy dodadzą ci lat"

1.2. Tłuste ryby

To doskonałe źródło białka i kwasów omega-3. Spożywanie tłustych ryb raz w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zawału serca, arytmii, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia krwi i podwyższonego poziomu trójglicerydów.

1.3. Jogurt naturalny

Naturalny jogurt jest cennym źródłem białka, wapnia i magnezu. Warto też wspomnieć o kwasie gamma-aminomasłowym, czyli GABA. Ten neuroprzekaźnik pomaga zrelaksować organizm, obniżyć stres i poprawić sen.

1.4. Warzywa krzyżowe i liściaste

Brokuły, kapusta, jarmuż i brukselka to bogactwo przeciwzapalnych fitoskładników, które również mają właściwości przeciwnowotworowe. To bomba witamin, która pomoże ci spowolnić procesy starzenia.

Ponadto warzywa zawierają mnóstwo błonnika i kwas foliowy, a składniki doskonale zadbają o zdrowie serca i zapobiegają rozwojowi nowotworów.

1.5. Oliwa z oliwek

To jeden z najzdrowszych tłuszczów, w którym pełno cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Pół łyżeczki oliwy z oliwek dziennie może znacząco obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, chorób neurodegeneracyjnych, chorób układu oddechowego i raka.

1.6. Orzechy i nasiona

Są bogate w błonnik i białko. Orzechy i nasiona to także doskonałe źródło roślinnych kwasów tłuszczowych omega-3.

1.7. Gorzka czekolada

Ciemna czekolada ma więcej przeciwutleniaczy niż choćby jagody, najlepiej wybierać tą z zawartością kakao 75 proc. lub więcej. Poza tym przysmak korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu i wspomaga pamięć.

1.8. Fermentowana żywność

Od kimchi po kapustę, wszystkie fermentowane produkty skrywają w sobie pożyteczne bakterie, które pomagają utrzymać zdrowe jelita. Ich regularne spożywanie poprawia odporność i eliminuje stany zapalne w organizmie.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze