Najlepsze i najgorsze diety 2022 roku. Sprawdź ranking
Co roku 27 ekspertów z zakresu żywienia, dietetyki, leczenia otyłości, cukrzycy i chorób serca oceniają najbardziej popularne diety. W 2022 roku poddano analizie 40 sposobów żywienia, jakie diety są najlepsze, a na które lepiej się nie decydować?
1. Ranking diet
Co roku publikowany jest ranking "U.S. News & World Report Best Diets", który przygotowywany jest przez 27 światowych ekspertów z kilku dziedzin: leczenia cukrzycy, chorób serca i otyłości, a także dietetyki, żywienia oraz psychologii jedzenia.
W 2022 roku specjaliści poddali ocenie 40 diet, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
- łatwość stosowania,
- krótkoterminowa i długoterminowa utrata wagi,
- pełnowartościowy skład odżywczy,
- bezpieczeństwo dla zdrowia,
- potencjał zapobiegania i kontrolowania chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy typu 2.
Każda rozważana kategoria była oceniana w inny sposób, na przykład bezpieczeństwo punktowano podwójnie. Z tego względu w raporcie brakuje miejsc o numerze 3, 6, 7 oraz 8.
2. Najlepsze diety 2022 roku
W czołówce raportu znajduje się dieta śródziemnomorska (miejsce 1), dieta DASH i dieta fleksitariańska (miejsce 2) oraz dieta MIND (miejsce 4).
Kolejne miejsca zajęły:
- dieta wolumetryczna,
- dieta Weight Watchers,
- dieta Kliniki Mayo,
- dieta TLC,
- dieta wegetariańska,
- dieta nordycka,
- dieta Ornisha.
Dieta w stylu śródziemnomorskim to sposób żywienia obfitujący w świeże warzywa i owoce, rośliny strączkowe oraz orzechy. W niewielkiej ilości występuje w nim czerwone mięso oraz nasycone kwasy tłuszczowe:
- ocena ogólna: 4,2
- krótkoterminowa utrata wagi: 3
- długoterminowa utrata wagi: 3
- łatwość stosowania: 3,7
- działanie prozdrowotne: 4,8.
Dieta DASH to jadłospis odpowiedni dla osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, cukrzycą lub otyłością. Zawiera warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, chude mięso oraz nabiał. Dodatkowo ogranicza spożycie cukru, soli oraz tłuszczów. Dieta DASH została oceniona w następujący sposób:
- ocena ogólna: 4
- krótkoterminowa utrata wagi: 3
- długoterminowa utrata wagi: 3,3
- łatwość stosowania: 3,1
- działanie prozdrowotne: 4,7.
Na tym samym miejscu uplasowała się dieta fleksitariańska (semiwegetariańska lub półwegetariańska), która nie wymaga całkowitego zrezygnowania ze spożywania mięsa:
- ocena ogólna: 4
- krótkoterminowa utrata wagi: 3,5
- długoterminowa utrata wagi: 3,4
- łatwość stosowania: 3,4
- działanie prozdrowotne: 4,7.
Dieta semiwegetariańska została oceniona korzystnie ze względu na duże znaczenie w utracie wagi oraz redukcji ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów oraz cukrzycy.
3. Najgorsze diety 2022 roku
Przedostatnie, 39. miejsce zajęła dieta Dukana, zyskując jedynie 1,9 na 5 punktów możliwych (2 odnośnie do wpływu na zdrowie oraz 2,4 do utraty wagi).
Polega ona na spożywaniu dużej ilości białka, co wymaga zrezygnowania z wielu innych, wartościowych produktów. Nie istnieją również badania, które udowodniłyby pozytywny wpływ diety w przypadku chorób serca lub cukrzycy.
Na miejscu 37. uplasowała się dieta ketogeniczna z wynikiem 2 na 5 punktów (2,9 pkt za chudnięcie oraz 1,9 pkt za wpływ zdrowotny). Ten sposób żywienia polega na wejściu w stan ketozy, który traktuje tłuszcz jako źródło energii.
Jest to jednak dieta niezbilansowana, restrykcyjna, a także niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla osób zmagających się z chorobami serca i nerek. Miejsce 34. zajęła dieta Atksinsa, zbliżona do diety Dukana, a 35. dieta AIP, czyli protokół autoimmunologiczny.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl