Trwa ładowanie...

Niezamierzona utrata masy ciała w chorobie onkologicznej – czym jest i czy można się z nią uporać?

Niezamierzona utrata masy ciała w chorobie onkologicznej – czym jest i czy można się z nią uporać?
Niezamierzona utrata masy ciała w chorobie onkologicznej – czym jest i czy można się z nią uporać?

Wyniszczenie powodowane postępem choroby nowotworowej może przełożyć się na niekontrolowany spadek masy ciała. Utrata apetytu, białko pobierane z zasobów wewnętrznych organizmu, w tym z mięśni i innych narządów, działania niepożądane chemioterapii czy radioterapii – mogą przyczynić się do szybkiego chudnięcia. Czy wiesz, jak możesz sobie pomóc?

spis treści

1. Skąd bierze się niezamierzona utrata masy ciała?

Osoby chore onkologicznie mogą wykazywać słaby apetyt, trudności ze spożywaniem posiłków, doświadczać biegunek lub zaparć, nudności i wymiotów, mają zaburzony metabolizm. Wszystkie powyższe czynniki mogą wpływać na utratę masy ciała. W przebiegu choroby nowotworowej pacjent może wykazywać zaburzenie łaknienia a organizm zwiększone zużycie energii.

To musisz wiedzieć

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

2. Jak przeciwdziałać niezamierzonej utracie masy ciała w chorobie nowotworowej?

Przede wszystkim istotne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Terapia antynowotworowa pozwala często na całkowite wyleczenie, ale oprócz leków cytostatycznych, chemioterapii, radioterapii czy zabiegu operacyjnego, niezwykle istotna jest zbilansowana dieta, która będzie dostarczała pacjentowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych. Niezwykle istotne jest, aby zadbać o odpowiedni poziom białka, ponieważ jest to składnik pełniący w organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. budulcową, transportującą oraz regulacyjną.

Następny artykuł: Problemy żywieniowe chorych na nowotwór
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.