Trwa ładowanie...

Olej z pestek granatu - co to jest, substancje odżywcze, zastosowanie, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
06.04.2022 16:03
Olej z pestek granatu
Olej z pestek granatu (Adobe Stock)

Olej z pestek granatu to olej roślinny, który cieszy się ostatnimi czasy ogromną popularnością. Stosowany na skórę, działa silnie antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, regenerująco oraz przeciwstarzeniowo. Jakie inne właściwości posiada olej z nasion granatu? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

spis treści

1. Co to jest olej z pestek granatu i jakie substancje odżywcze zawiera?

Olej z pestek granatu wytwarzany jest na bazie nasion rośliny zwanej granatem właściwym lub granatowcem właściwym. Ten charakterystyczny owoc pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego, wywodzi się z rodziny krwawnicowatych. Granat właściwy posiada twardą skorupę koloru ciemnoczerwonego. W jego wnętrzu znaleźć można osnówkę, do której przyczepione są nasiona pokryte soczystym miąższem.

W składzie oleju z pestek granatu znajduje się wiele cennych substancji odżywczych np. antyoksydantów, które przeciwdziałają namnażaniu się wolnych rodników. Olej z nasion granatu to również bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowego, sterarynowego, oleinowego), garbników, antocyjanów, kwasu elagowego, kwasu alfa-linolenowego zwanego również kwasem omega-3.

W składzie tego oleju znaleźć można również dużą ilość kwasu kwasu punikowego (PA), który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Oprócz wyżej wymienionych substancji, kosmetyk zawiera również witaminę C, witaminę PP, witaminy z grupy B, kwas cytrynowy oraz kwas jabłkowy.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Zastosowanie oleju z pestek granatu

Olej z pestek granatu można stosować zarówno na włosy, jak i na twarz. Szczególnie polecany jest cerom dojrzałym, wrażliwym, naczynkowym, mieszanym oraz tłustym. Można go bez obaw dodawać do ulubionego kremu nawilżającego lub przeciwzmarszczkowego, a także do domowych maseczek. W połączeniu z glinką różową doskonale nadaje się jako maseczka do cery z roszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Połączenie skwalanu, witaminy C oraz olejku z nasion granatu tworzy z kolei genialne lipidowe serum do twarzy.

Olej może być stosowany również wewnętrznie. Produkty przeznaczone do spożycia dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością, a także w niektórych aptekach.

3. Właściwości zdrowotne oleju z pestek granatu

Olej z pestek granatu ceniony jest za swoje wyjątkowe właściwości nawilżające, odżywcze i regenerujące. Zawarte w oleju składniki uelastyczniają i napinają skórę, a także redukują przedwczesne oznaki starzenia. Regularne stosowanie olejku na skórę poprawia kondycję skóry i ujednolica koloryt cery. Kosmetyk silnie likwiduje opuchlizny i obrzęki pod oczami. Łagodzi problemy skórne takie jak trądzik czy krostki, a także pomaga odblokować pory na twarzy.

Stosowany wewnętrznie olejek z pestek granatu przeciwdziała takim chorobom jak: otyłość i insulinooporność. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca oraz układu krwionośnego. Przeciwdziała powstawaniu stanów zapalnych, dzięki czemu wspiera działanie układu trawiennego. Regularne stosowanie oleju działa antyoksydacyjnie i zapobiega rozwojowi:

4. Przeciwwskazania do stosowania oleju z pestek granatu

Jakie są przeciwwskazania do stosowania oleju z pestek granatu? Okazuje się, że podstawowym przeciwwskazaniem do zewnętrznego oraz wewnętrznego stosowania olejku jest nadwrażliwość na nasiona granatu. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj alergii jest niezwykle rzadko spotykany. Dla osób, które nie są uczulone na pestki granatowca właściwego olej ten jest w pełni bezpieczny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze