Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Olej z awokado – właściwości i zastosowanie

Olej z awokado – właściwości i zastosowanie
Olej z awokado – właściwości i zastosowanie (Shutterstock)

Olej z awokado to jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, który zyskuje coraz większą popularność w kuchni i pielęgnacji. Dzięki swojemu bogactwu w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i przeciwutleniacze, olej ten nie tylko wspomaga zdrowie serca, ale także działa korzystnie na skórę i włosy. Poznaj więcej zalet oleju z awokado.

spis treści

1. Skąd pochodzi i jak powstaje olej z awokado

Awokado naturalnie występuje w Meksyku. Do pozostałych krajów zajmujących się uprawą trafiło nieco później. Największymi producentami oleju z awokado są: Meksyk, USA, Izrael, RPA i Nowa Zelandia.

Początkowo olej z awokado pozyskiwano w sposób czasochłonny. Polegał on na ugniataniu na papkę miąższu z awokado znajdującego się w naczyniu z wodą. Kolejnym krokiem było podgrzanie całości, aby tłuszcz został oddzielony od wody.

Czym różnią się oleje rafinowane od tych tłoczonych na zimno?
Czym różnią się oleje rafinowane od tych tłoczonych na zimno? [6 zdjęć]

Zawierają cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe, witaminy, enzymy i mikroelementy. Oleje królują w kuchni

zobacz galerię
Zobacz film: "Który olej jest najzdrowszy?"

Od 1934 roku olej jest tłoczony na skalę przemysłową. Obecnie istnieje kilka metod pozyskiwania oleju z awokado. Jedna z metod wykorzystująca procesy rafinacji polega na wyciskaniu owoców w wysokiej temperaturze za pomocą pras. Z wyciśniętych owoców awokado wydobywa się olej poprzez użycie organicznych rozpuszczalników.

Olej z awokado pozyskiwany jest również metodą bez procesów rafinacyjnych. Rozdrabniany miąższ ugniatany jest wtedy w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Do oddzielenia oleju w tej metodzie wykorzystuje się wirówkę, która gromadzi go w dolnej części urządzenia.

Jak wiadomo rafinacja pozbawia olej cennych właściwości zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że nierafinowany olej z awokado nie jest przystosowany do użycia w wysokich temperaturach.

2. Właściwości oleju z awokado

Olej z awokado oprócz świetnych właściwości smakowych ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Charakteryzuje się on następującymi właściwościami:

  • Wspomaga układ odpornościowy;
  • Obniża poziom cholesterolu;
  • Wspiera pracę serca i układu krążenia;
  • Stabilizuje pracę układu nerwowego.

Olej z awokado jest zasobny w witaminy z grupy B, witaminę E, A, H, K, PP oraz cenne minerły takie jak: skwalen, magnez, fosfor, krzem i potas.

Zawarte w oleju witaminy i minerały hamują procesy starzenia, dbają o włosy, przeciwdziałają nowotworom oraz poprawiają wygląd skóry. Olej z awokado zawiera również luteinę, która poprawia wzrok i chroni przez różnego rodzaju chorobami oczu.

Większość z zawartych w owocu kwasów tłuszczowych stanowi jednonienasycony kwas oleinowy omega-9, ten sam, który rozsławił stosowaną na całym świecie oliwę z oliwek. Tu występuje jednak w większych ilościach. Właściwości tego niezwykłego związku poddano licznym badaniom, które wykazały, że substancja:

  • przyspiesza odnowę komórek,
  • zmniejsza stany zapalne,
  • walczy z infekcjami bakteryjnymi,
  • zapobiega niektórym chorobom autoimmunologicznym,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju pewnych rodzajów nowotworów.

Kwas oleinowy jest przy tym wysoce odporny na utlenianie, co oznacza, że nie jełczeje tak szybko, jak inne produkty tego typu, a więc może być przechowywany przez długi czas. Warto wiedzieć, że podczas gotowania czy smażenia zachowuje większość swoich dobroczynnych właściwości.

Dzięki gęstej konsystencji olej jest niezwykle sycący, dlatego pozwala kontrolować apetyt – uczucie sytości pojawia się szybciej i towarzyszy nam dłużej. Zwiększa także nasz zasób energii, co jest zasługą sporej ilości magnezu usuwającego zmęczenie i redukującego objawy stresu, a także żelaza, warunkującego prawidłowe dotlenienie organizmu, oraz miedzi wspomagającej pracę układu nerwowego.

Olej z awokado pomaga w walce z następującymi chorobami:

  • Choroby serca – oej z awokado wyróżnia się wysokim stężeniem beta-sitosterolu, związku, który hamuje proces wchłaniania cholesterolu w jelitach, dzięki czemu obniża się jego poziom we krwi. Dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwzapalne i wzmacnia ściany tętnic, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób serca. Pomaga także utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Przyczyniają się również do obniżenia ciśnienia krwi;
  • Zapalenie stawów – olej z awokado zmniejsza ból i sztywność stawów przy stanach zapalnych chrząstki stawowej;
  • Zaćma oraz zwyrodnienia plamki żółtej – zawarta w oleju z awokado luteina zmniejsza ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej lub zaćmę;
  • Łuszczyca – olej z awokado zabiera białka, kwasy tłuszczowe i witaminy, które dbają o dobry stan naszej skóry. Stosowanie oleju z awokado pomaga zwalczyć rozstępy, blizny, a także przyspiesza gojenie się ran. Ze względu na swoje właściwości nawilżające może być także stosowany przy łuszczycy;
  • Choroby dziąseł – ekstrakty z awokado hamują rozwój stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.

Olej z awokado jest także zdrowym środkiem usprawniającym trawienie. Zawarte w nim substancje odżywcze pozytywnie wpływają na układ pokarmowy, który sprawniej radzi sobie z przetwarzaniem żywności. To również doskonały lek na różnego typu dolegliwości trawienne, zwłaszcza zgagę i wzdęcia.

Olej jest cennym źródłem chlorofilu – skutecznej broni w walce z zatruwającymi organizm toksynami, której przy okazji zawdzięcza swoje zielone zabarwienie. To jedna z najsilniejszych znanych substancji usuwających metale ciężkie, takie jak rtęć czy ołów, które gromadzą się w wątrobie, nerkach, mózgu i innych narządach ciała, poważnie szkodząc zdrowiu.

Chlorofil skutecznie pomaga pozbyć się wolnych rodników, działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i gojąco, dlatego z powodzeniem może być stosowany zewnętrznie jako kompres na suchą, problematyczną skórę.

3. Jak stosować olej z awokado

Olej z awokado do smażenia może być wykorzystywany jako zamiennik oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Na surowo wykorzystuje się go do sosów lub dressingów.

Olej z awokado w kosmetyce sprawdza się przy pielęgnacji włosów lub skóry. Stosowanie oleju z awokado pozwala wygładzić skórę, uchronić przed stanami zapalnymi, a nawet złagodzić objawy nadmiernego opalania. Olej z awokado może być wykorzystywany do walki z trądzikiem.

Zaleca się stosowanie oleju z awokado na włosy łamliwe i wypadające. Olejowanie włosów olejem z awokado przyspieszy ich wzrost, wzmocni, wygładzi i zmniejszy wypadanie. To także naturalny sposób na zachowanie koloru włosów.

W medycynie stosowany jest przy różnego rodzaju schorzeniach stawów. Olej z awokado łagodzi stany zapalne oraz poprawia stan chrząstki stawowej. Regularnie stosowany wpływa pozytywnie na dziąsła i uzębienie. Olej z awokado jest wykorzystywany w produkcji balsamów, odżywek, mydeł, szamponów oraz maseczek.

4. Cena i dostępność oleju z awokado

Olej z awokado można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Jedynym problemem może być jego cena. Za butelkę 200-mililitrową musimy bowiem zapłacić ok. 30 zł.

5. Wartości odżywcze oleju z awokado

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 14 g (1 łyżka)
Wartość energetyczna 884 kcal 124 kcal
Białko 0 g 0 g
Węglowodany 0 g 0 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 100 g 14,00 g
Tłuszcze nasycone 11,56 g 1,62 g
Tłuszcze jednonienasycone 70,6 g 9,88 g
Tłuszcze wielonienasycone 13,49 g 1,89 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze