Trwa ładowanie...

"Owoc diabła". Polacy niesłusznie się go obawiają

Avatar placeholder
25.08.2024 12:24
Tajemnicze owoce, które znajdziesz w polskich lasach. Niesłusznie się ich unika
Tajemnicze owoce, które znajdziesz w polskich lasach. Niesłusznie się ich unika (Getty Images)

Nawet stali bywalcy lasów mają w zwyczaju omijać te owoce szerokim łukiem. Niewielu wie, że są w pełni bezpieczne, a wręcz bogate w cenne składniki odżywcze.

spis treści

1. "Owoc diabła" czy zdrowa przekąska?

Brusznica to krzew, który padł ofiarą przesądu wynikającego z ludowych podań. Twierdzono w nich, że jest to roślina stworzona przez samego diabła, a jej zjedzenie grozi... piekielnymi torturami. Wokół owoców tego krzewu narosło więc wiele mitów wynikających głównie z niewiedzy lub zasłyszanych przesądów.

Intensywnie czerwone owoce brusznicy pojawiają się na początku sierpnia i w październiku. Nie tylko nie są one groźne dla zdrowia i nie stwarzają ryzyka zatrucia, ale też posiadają wiele cennych składników odżywczych, takich jak:

Zobacz film: "Żółcień pomarańczowa a zdrowie"

Owoce brusznicy, czyli tzw. borówki brusznicowe, są też dość niskokaloryczne, bo zawierają ok. 50 kcal na 100 g. Można je spożywać na surowo lub w formie przetworów (w sklepach można dostać dżemy czy soki wytwarzane na bazie tego owocu).

W Polsce owoce te można spotkać przeważnie w lasach iglastych, ale i na wilgotnych torfowiskach czy wrzosowiskach. Przy ich zbieraniu warto jednak pamiętać o delikatnym zrywaniu – tak, aby nie uszkodzić całej rośliny ani jej pędów. Obowiązkowe jest także mycie owocowe przed spożyciem, aby zniwelować ryzyko zarażenia chorobami wirusowymi, bakteryjnym bądź pasożytami.

2. Właściwości prozdrowotne borówek brusznicowych

Z jakich powodów warto sięgać po owoce brusznicy? Po pierwsze, mogą one łagodzić infekcje i choroby układu moczowego poprzez działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe.

Borówki tej odmiany mogą być także cennym naturalnym suplementem wspomagającym pracę układu pokarmowego i łagodzącym biegunki czy wrzody żołądka. Co więcej, w tym celu sprawdzą się nie tylko owoce brusznicy, ale i jej liście.

Istnieją także badania potwierdzające wpływ borówek brusznicowych na wytwarzanie enzymów wspomagających trawienie tłuszczów, a co za tym idzie, zapobieganie nadwadze, otyłości i wynikającym z nich chorobom takim cukrzyca typu 2, miażdżyca czy nadciśnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze