Pancetta - kalorie i wartości odżywcze, właściwości, przepis
Pancetta to rodzaj dojrzewającego boczku włoskiego pochodzenia. Jego przygotowanie nie jest trudne, a smak pełny i lekki. Mięso to doskonale pasuje do wielu dań z kuchni włoskiej, ale można spokojnie przemycić je także na nasze podwórko. Czym właściwie jest pancetta, czy jest kaloryczna i jak można zrobić ją w domu?
1. Co to jest pancetta?
Pancetta to włoski boczek, który w tamtejszej kuchni jest jedną z najczęściej wykorzystywanych wędlin. Przypomina nieco boczek występujący w Polsce, jednak sposób jego przygotowania jest inny. Pancetta zawinięta jest w rulon, który później może być pokrojony na kawałki albo plasterki.
Pancettę można kupić w każdym większym markecie za ok. 70 złotych/kg albo zrobić samemu w domu.
2. Kalorie i wartości odżywcze pancetty
Ten włoski boczek to dość kaloryczne mięso, ale wszystko zależy od tego, ile wykorzystamy do przygotowania potraw. Standardowo w 100 gramach pancetty znajduje się 350 kalorii, w tym:
- 15.5 g białka
- 31 g tłuszczu
- 0.5 g węglowodanów.
Pancetta nie zawiera błonnika, ale jest bogatym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Jednocześnie jest bogata w tłuszcze, w tym nasycone kwasy, dlatego warto ograniczyć jej spożycie.
Jeśli mięso to będzie w naszej diecie zbyt często, może przyczynić się do podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi oraz do wystąpienia nadciśnienia.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
3. Rodzaje pancetty
Najczęściej pancetta zawinięta jest w rulon – to klasyczna pancetta arrotolata. Nie wszystkie regiony Włoch korzystają jednak z tego przepisu. Na południu i bliżej centrum boczek ten przygotowuje się bez zawijania, co nazywane jest pancetta stesa.
Inną odmianą jest pancetta coppata – przygotowanym boczkiem zawija się wówczas kawałek dojrzewającego karku wieprzowego.
4. Do czego pasuje pancetta?
Pancetta, pomimo że produkowana jest z tłustego mięsa wieprzowego, w smaku jest delikatna i lekka. Z tego powodu pasuje przede wszystkim do kanapek, francuskich bagietek, a także zapiekanego panini czy focacci.
Pokrojona w kawałki pancetta bardzo często wykorzystywana jest do dań makaronowych, np. carbonary. Podkreśla także smak niektórych mięs, a także owoców morza.
Pancetta może być także wykorzystywana jako antipasti, czyli przystawka. Podawana jest często w formie deski mięs i serów z dodatkiem świeżej rukoli. Niekiedy dodaje się ją do pizzy.
5. Jak powstaje pancetta?
Przygotowanie pancetty opiera się na moczeniu mięsa w solance z dodatkiem pieprzu. Następnie boczek dojrzewa ok. 80 dni bez obróbki cieplnej, czasem bywa wędzona na zimno.