Pierogi z truskawkami – ciasto, farsz, z czym podawać?
Pierogi z truskawkami czy pierogi z innymi owocami to klasyczne danie letniej kuchni. Lato to pora roku, kiedy na targowych straganach czy sklepowych półkach można znaleźć świeże czereśnie, morele, jagody czy truskawki. Pierogi z truskawkami nie muszą być daniem obiadowym, ponieważ można je podawać także, jako podwieczorek czy kolację.
1. Ciasto na pierogi z truskawkami
Pierogi z truskawkami czy z innymi delikatnymi owocami przygotowuje się inaczej niż dla przykładu pierogi z kapustą, mięsem czy serem. Najpierw należy zacząć od ciasta. Tradycyjne ciasto na pierogi przygotowuje się na bazie mąki, wody i jajka. Tego rodzaju ciasto można rozwałkować bardzo cienko, ale niestety mogą pojawić się problemy przy zlepianiu, a po ugotowaniu staje się dość twarde, co nie pasuje do delikatnego farszu.
Dlatego pierogi z truskawkami czy innymi owocami powinny być zrobione z mąki zaparzanej mlekiem, przez co będzie delikatniejsze, a po ugotowaniu miękkie. Takie ciasto jest też łatwe do przygotowania, ponieważ wystarczy 2 szklanki mąki ze szczyptą soli zalać gorącym mlekiem, wymieszać wszystko i poczekać, aż mąka wchłonie całe mleko. Masa powinna ostygnąć i jest gotowa do rozwałkowania. Podobnie jak przy klasycznym cieście na pierogi rozwałkowując należy delikatnie podsypać je mąką.
2. Farsz do pierogów z truskawkami
Pierogi z truskawkami ze względu na słodki farsz są przygotowywane inaczej niż np. pierogi z kaszą. Delikatne nadzienie wymaga właściwego doprawienia. Nawet najsłodsze owoce po ugotowaniu staję się kwaśne, dlatego zanim nałożymy je do pierogów trzeba je osłodzić. Ilość cukru powinna być dopasowana do upodobań smakowych osób, które będą jadły pierogi.
To też warto wiedzieć
Niektórzy dla zwiększenia walorów smakowych do truskawkowego farszu pierogów dodają odrobinę cukru waniliowego czy szczyptę cynamonu. Ponieważ owoce po ugotowaniu wydzielają sok to, aby uniknąć wypłynięcia po ukrojeniu pieroga do farszu dodaje się łyżkę stołową mąki ziemniaczanej.
Pierogi z truskawkami podawane są najczęściej na słodko, ale wodę, w której będą gotowane można delikatnie osolić, warto też dodać łyżkę oleju, aby pierogi z truskawkami się nie skleiły podczas gotowania.
3. Z czym podawać pierogi?
Pierogi z truskawkami i innymi owocami podawane są na słodko, ale oczywiście to rzecz gustu. Jednak truskawki nie będą komponowały się z klasycznymi skwarkami czy smażoną cebulą. Już ugotowane pierogi z truskawkami można podać ze śmietaną, jogurtem naturalnym.
Niektórzy posypują pierogi z truskawkami cukrem ze szczyptą wanilii. Jeśli ktoś nie lubi śmietany może polać swoją porcję roztopionym masłem. Niektórzy dodają bitą śmietanę, ale trzeba pamiętać, że bita śmietana jest wysokokaloryczna.
Pierogi z truskawkami nie powinny być podsmażane, najlepiej smakują świeże wyjęte prosto z wody. Dlatego pierogi z truskawkami należy robić w określonej ilości, a nie na zapas.