Trwa ładowanie...

Podstawowe błędy, które popełniasz, próbując schudnąć

Drastyczne diety, wyczerpujące, intensywne ćwiczenia, dziesiątki wyrzeczeń... Czego nie jesteśmy w stanie zrobić, by uzyskać piękne, szczupłe ciało? Czasem jednak, mimo największego wysiłku, sposoby te zawodzą. Problem tkwić może w pozornie niewielkich szczegółach, które rujnują nasze starania. Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać, by wreszcie zauważyć efekty odchudzania?

Czytaj więcej

1. Manipulowanie potrzebami organizmu

Większość z osób przebywających na diecie stara się z dnia na dzień maksymalnie ograniczyć spożywanie węglowodanów, tłuszczów i białek. Takie działanie skazuje nas jednak na niepowodzenie. Organizm może dać się oszukać tylko na chwilę. Po krótkim czasie zaczyna się jednak buntować, co może skutkować pojawieniem się dodatkowych kilogramów.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Niedobór wymienionych składników równa się brakowi uczucia sytości, przez co zaczynamy jeść więcej. Podczas racjonalnej diety apetyt powinien stopniowo się zmniejszać, a nie stawać się coraz większy. Ponadto wyeliminowanie z pożywienia tłuszczów pozbawia nas witamin, które się w nich rozpuszczają. Grozi nam zatem niedobór witaminy A, D, E i K.

2. Zbyt dużo ćwiczeń, zbyt mało kalorii

Intensywny wysiłek fizyczny w czasie, kiedy dostarczamy niewielkie ilości potrzebnych składników odżywczych, może prowadzić do spowolnienia metabolizmu. Ciało rejestruje znaczne deficyty energii (którą czerpie z kalorii), dlatego stara się magazynować tłuszcz, aby się zabezpieczyć. Towarzyszy temu spadek tętna, zmniejszenie ilości produkowanych soków trawiennych czy spowolnienie funkcji tarczycy.

3. Dieta uboga w białko

Zasada jest prosta – im mniej białka w diecie, tym wolniej tracimy kilogramy. Zachodzące w wątrobie procesy detoksykacyjne są zależne właśnie od odpowiedniej ilości tego związku. Nie wspominając już o tym, że zdrowo funkcjonująca wątroba jest warunkiem utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Jeżeli zależy nam na smukłej sylwetce, warto dobrze przemyśleć swoje wybory żywieniowe.

4. Picie dużych ilości wody

Picie wody powinno służyć przede wszystkim gaszeniu pragnienia. Nasz organizm został w tej kwestii sprytnie zaprogramowany w taki sposób, by mózg dokładnie odczytywał sygnały, jakie wysyła mu ciało. Spożywanie nadmiernej ilości płynów może doprowadzić do poważnych zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Ma to negatywny wpływ na pracę nerek, a także serca, którego wysiłek staje się bardziej wytężony.

Podstawową zasadą obowiązującą podczas procesu odchudzania jest uważne słuchanie potrzeb własnego ciała. Traktujmy je delikatnie, bądźmy cierpliwi. Pamiętajmy, że długotrwałych rezultatów nie da się osiągnąć z dnia na dzień.

Podstawowe błędy, które popełniasz, próbując schudnąć
Podstawowe błędy, które popełniasz, próbując schudnąć (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.