Polacy traktują jak odpad. Działa cytotoksycznie na komórki rakowe
Naukowcy odkryli, że sok z ziemniaka może mieć ogromne znaczenie w walce z nowotworami. Ten skromny produkt, który jest często traktowany jako odpad, może okazać się nieocenionym narzędziem w rękach medycyny. Zaskakuje swoim potencjałem na każdym kroku i ciągle pojawiają się nowe pomysły na jego wykorzystanie.
1. Sok z ziemniaka jako potencjalny lek
Badacze z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreślają, że sok z ziemniaka nie tylko ma działanie przeciwutleniające, podobnie jak wiele innych warzyw i owoców, ale również wykazuje aktywność przeciwnowotworową. Dodatkowo, badania na zwierzętach wykazały, że sok z ziemniaka może łagodzić objawy u osób cierpiących na nieswoiste zapalenia jelit.
Obecnie sok z ziemniaka jest często traktowany jako odpad. Część z niego jest wykorzystywana w paszach, ale nawet wtedy odzyskuje się tylko 50 proc. zawartego w nim białka. Reszta trafia do utylizacji.
Jednak badania prowadzone od lat na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wskazują, że ten surowiec jest cenny nie tylko ze względu na wysoką wartość odżywczą, ale przede wszystkim ze względu na aktywność biologiczną, która może pomóc w leczeniu niektórych chorób przewodu pokarmowego i może zapobiegać rozwojowi nowotworów.
2. Nieocenione właściwości
Wcześniejsze publikacje różnych zagranicznych ośrodków badawczych sugerują, że sok z ziemniaka ma również działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe, przeciwhiperlipidemiczne, przeciwnadciśnieniowe oraz może pomóc w walce z otyłością.
Szczególnie korzystne działanie terapeutyczne soku z ziemniaka zespół naukowców z Poznania odkrył w przypadku nowotworów oraz nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita. Mniejszą skuteczność wykazano w przypadku wrzodów żołądka powodowanych przez Helicobacter pylori.
W przyszłości składniki soku z ziemniaka mogłyby zostać wykorzystane do stworzenia preparatu leczniczego lub suplementu diety łagodzącego stany zapalne jelit. Byłoby to ogromne wsparcie dla dużej grupy pacjentów, którzy ze względu na swój stan zdrowia muszą stosować bardzo ubogą, deficytową dietę, a często muszą być leczeni operacyjnie.
Drugim niezwykle ważnym odkryciem było udowodnienie, że sok z ziemniaka ma działanie cytotoksyczne na komórki nowotworów układu pokarmowego. Za to działanie odpowiadają głównie dwie substancje: solanina i chakonina. Należą one do grupy glikoalkaloidów i determinują między innymi odporność rośliny na patogeny i szkodniki. Jednak dla ludzi są toksyczne. Ich zawartość w pożywieniu, także w dopuszczonych do spożycia odmianach ziemniaków, jest obwarowana licznymi restrykcjami.
3. Bomba minerałów i witamin
Sok z ziemniaka zawiera witaminę C i wiele związków przeciwutleniających z grupy polifenoli. Odgrywają one ważną rolę w wielu różnych procesach metabolicznych. Zwalczają wolne rodniki, co samo w sobie jest wartością, ale także poprzez ten mechanizm zapobiegają uszkodzeniom DNA i indukcji procesu nowotworzenia.
Obecność tych związków powoduje wzmocnienie aktywności przeciwnowotworowej zawartych w soku glikoalkaloidów oraz powoduje ich mniejszą toksyczność w stosunku do komórek prawidłowych. Dlatego zastosowanie preparatów na bazie soku z ziemniaka zamiast czystych glikoalkaloidów w terapii chorób nowotworowych umożliwiłoby zmniejszenie dawki toksycznych leków oraz zmniejszyłoby negatywne skutki uboczne leczenia.
Kolejnym interesującym faktem jest to, że podczas gdy większość przeciwutleniaczy jest bardzo wrażliwa na obróbkę cieplną czy długotrwałe przechowywanie, sok z ziemniaka - przeciwnie. Analizy wykazały, że wysoka temperatura wręcz podnosi jego wartość antyoksydacyjną.
Ziemniaki są również bogactwem potasu, żelaza i dobrej jakości białka. Mają wysoką wartość odżywczą, za to niskie stężenie sodu.
4. Wartościowy element diety
Skąd wzięła się zła reputacja ziemniaków jako warzyw, które tuczą i których należy unikać na diecie odchudzającej? Nie wynika to z ich właściwości, ale z tego, jak są one podawane w naszej kulturze. Do obiadu nie jemy samych ziemniaków, ale okraszamy je tłuszczem. Takie rzeczy rzeczywiście tuczą. Same ziemniaki - nie.
Badania dowodzą, że po spożyciu ziemniaków nie dochodzi do gwałtownego wyrzutu insuliny, co oznacza, że dłużej pozostaje się sytym niż na przykład po jedzeniu ryżu. Dlatego ziemniaki są lepsze dla osób na dietach odchudzających czy dla diabetyków.
Ziemniaki same w sobie mają korzystne właściwości, ale sok ma ich zdecydowanie więcej. Jest to spowodowane koncentracją substancji czynnych; procentowy udział dobroczynnych związków jest większy w soku. Trzeba by zjeść kilka kilogramów ziemniaków, żeby uzyskać taki efekt, jak pijąc sok.
Oprócz niewątpliwych korzyści dla zdrowia, możliwość wykorzystania soku z ziemniaka miałaby również istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska. Obecnie często jest to uciążliwy odpad. To szczególnie ważne w Polsce, która jest bardzo dużym producentem tego warzywa. "Potencjał jest ogromny" - mówią autorzy badań
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl