Serek homogenizowany - zastosowanie, kalorie i wartości odżywcze, przepis
Serek homogenizowany to produkt mleczarski, występujący w wersji naturalnej i z dodatkiem różnych owoców. Jest wytwarzany z masy twarogowej i śmietanki w procesie homogenizacji. Jest to produkt zdrowy i wartościowy pod względem składników odżywczych, o ile jego wybór będzie poprzedzony przeczytaniem składu. Co warto wiedzieć o serku homogenizowanym?
1. Co to jest serek homogenizowany?
Serek homogenizowany to produkt mleczarski zaliczany do niedojrzewających serów twarogowo-kwasowych. Jest produkowany z krowiego mleka odtłuszczonego, bakterii fermentacji mlekowej oraz enzymu podpuszczki, za sprawą procesu homogenizacji.
Uzyskaną masę łączy się następnie z pasteryzowaną śmietanką, owocami lub aromatami. Składniki te są dokładnie rozdrabniane i miksowane, co pozwala na uzyskanie gładkiej, jednolitej konsystencji.
Serek homogenizowany finalnie jest wyrobem z masy twarogowej i śmietanki o zróżnicowanej zawartości tłuszczu. Do tej samej grupy produktów należy również ser ziarnisty typu wiejskiego.
Wyrób cieszy się dużą popularnością ze względu na aksamitną konsystencję, zaspokajanie uczucia głodu na dość długi czas i różnorodne połączenia smakowe.
Dodatkowo obecne w nim białko jest lepiej przyswajalne niż to, występujące w mleku. Po serek homogenizowany najczęściej sięgają osoby na diecie oraz zainteresowane zdrowym stylem życia.
Serek homogenizowany może być spożywany samodzielnie jako lekka przekąska lub w połączeniu z owocami, musli, warzywami czy ziołami. Można wykorzystać go również do przygotowania placuszków, naleśników, ciast, babeczek, puddingów, sernika na zimno czy tiramisu. Produkt sprawdzi się szczególnie w dietetycznych przepisach, jako zamiennik śmietanki lub jogurtu.
2. Kalorie i wartości odżywcze serka homogenizowanego
Serek homogenizowany w wersji naturalnej powinien składać się z mleka, śmietanki oraz żywych kultur bakterii mlekowych. 100 gramów serka waniliowego zawiera:
- wartość energetyczna -161 kcal,
- białko - 16,8 g,
- tłuszcz - 4,2 g,
- węglowodany - 13,3 g,
- błonnik - 0 g,
- sód - 40 mg,
- potas - 102 mg,
- wapń - 85 mg,
- fosfor - 204 mg,
- żelazo - 0,2 mg,
- magnez - 8 mg,
- witamina A - 35 µg,
- witamina E - 0,07 mg,
- witamina B1 - 0,02 mg,
- witamina B2 - 0,405 mg,
- witamina B3 - 0,16 mg.
Serek homogenizowany jest wartościowym źródłem białka, przyswajalnego nawet trzykrotnie lepiej niż to, znajdujące się w mleku. Dodatkowo dostarcza organizmowi wapnia, magnezu, fosforu, cynku, miedzi, manganu i kobaltu.
W składzie obecny jest też szereg witamin, takich jak:
- witamina A - podnosi odporność organizmu, pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów oraz procesy widzenia,
- witamina B1 - oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego oraz sercowo-naczyniowego,
- witamina B2 - uczestniczy w przemianach metabolicznych organizmu,
- witamina D - ma wpływ na stan kości, zębów oraz odpowiedź immunologiczną,
- witamina E - spowalnia procesy starzenia się organizmu,
- witamina K - oddziałuje na krzepliwość krwi oraz gospodarkę wapniową organizmu.
3. Jak wybrać serek homogenizowany dobrej jakości?
W trakcie wyboru konkretnego serka homogenizowanego ze sklepowej półki warto zwrócić uwagę na skład i unikać substancji, takich jak syrop glukozowo-fruktozowy, skrobia modyfikowana, guma guar, guma ksantanowa, mleko w proszku, mączka chleba świętojańskiego, karagen czy karboksymetyloceluloza.
Produkt nie powinien zawierać również konserwantów, sztucznych barwników i aromatów. Ważne by miał możliwie najmniejszą zawartość cukru, choć zdecydowanie najlepszym wyborem jest serek homogenizowany naturalny, zawierający zazwyczaj jedynie 3 składniki. Można ulepszyć jego smak dodając świeże owoce, płatki, orzechy czy gorzką czekoladę.
4. Przepis na domowy serek homogenizowany
Składniki:
- 250 g twarogu półtłustego,
- 150 g jogurtu naturalnego,
- ulubione dodatki.
Sposób przygotowania:
Twaróg miksujemy przez 10-15 minut z jogurtem naturalnym. Dodajemy ulubione dodatki, na przykład cukier wanilinowy, kakao lub owoce i ponownie miksujemy.