Trwa ładowanie...

Sól kłodawska – właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
27.09.2021 12:14
Sól kłodawska to surowiec, który zawiera śladowe ilości wielu mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka
Sól kłodawska to surowiec, który zawiera śladowe ilości wielu mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka (AdobeStock)

Sól kłodawska to surowiec, który zawiera śladowe ilości wielu mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ponieważ jest wydobywana jest metodami tradycyjnymi, nie traci swoich walorów. To dlatego posiada właściwości lecznicze. Wykorzystuje się ją szeroko w przemyśle spożywczym, rolniczym, leczniczym i kosmetycznym. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest sól kłodawska?

Sól kłodawska, czyli sól kamienna z Kłodawy, to dwa odmienne złoża soli: sól kamienna biała i sól kłodawska różowa oraz złoże soli magnezowo-potasowej. Wydobywana jest ze złóż w kopalni głębinowej z poziomów 600-800 metrów pod powierzchnią ziemi.

Kopalnia Soli „Kłodawa" eksploatuje wysadowe złoże soli kamiennych z okresu cechsztyńskiego o wysokim stopniu czystości. Sól nie jest ługowana, dlatego charakteryzuje ją wyższa zawartość minerałów. Przybiera barwy od śnieżnobiałej po szarą.

2. Właściwości soli kłodawskiej

Sól kłodawska swoje właściwości zawdzięcza warunkom, w jakich powstawała oraz sposobowi jej wydobycia, to jest tradycyjną metodą górniczą. Jest bogatym źródłem mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zobacz film: "Co się stanie, jeśli będziemy jeść więcej niż 5 g soli dziennie?"

W ponad 97% składa się z chlorku sodu (NaCl). Około 1,5% stanowią pierwiastki życia, inaczej biopierwiastki, takie jak:

Pozostałą część składu stanowi jodek potasu oraz woda. Sól kamienną spożywczą można nazwać najzdrowszą z soli.

3. Sól kłodawska spożywcza

W grupie produktów „sól kłodawska spożywcza” znaleźć można sól jodowaną i niejodowaną, gruboziarnistą i drobnoziarnistą, białą i różową, w opakowaniach od 0,25 kg do 3 kg. To sól kamienna spożywcza jodowana oraz sól kłodawska niejodowana:

  • sól kamienna naturalna biała drobnoziarnista niejodowana,
  • sól kamienna naturalna różowa drobnoziarnista niejodowana,
  • sól kamienna naturalna biała gruboziarnista niejodowana,
  • sól kamienna naturalna różowa gruboziarnista niejodowana,
  • sól spożywcza do przetworów naturalna kamienna niejodowana.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Zastosowanie lecznicze soli kłodawskiej

Sól kłodawska nie tylko dodaje smaku potrawom, ale spożywana wykazuje wiele cennych właściwości leczniczych. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwobrzękowe, przeciwreumatyczne i wiele innych.

To dlatego roztworem z soli kłodawskiej można dezynfekować gardło, łagodzić ból i stan zapalny gardła oraz zwalczać bakterie. Ponadto produkt wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz kwasowo-zasadową organizmu, a także pracę układu mięśniowego i nerwowego. Sól znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób tarczycy, ponieważ stymuluje produkcję hormonów tarczycy.

Sól kłodawska w postaci roztworu może być wykorzystywana w wielu sytuacjach. To:

  • środek antybakteryjny do łagodzenia stanów zapalnych i bólu gardła. Płukanie gardła solą to jeden z domowych sposobów na infekcję. Wystarczy przygotować roztwór letniej wody z solą i płukać nim gardło przez kilka minut,
  • roztwór stosowany do takich zabiegów jak moczenie nóg w soli, które działa przeciwbakteryjnie. Po dodaniu olejku, na przykład lawendowego, dodatkowo przeciwdziała obrzękom i zmęczeniu stóp,
  • płyn do przemywania ran w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry,
  • płukanka z soli do odkażania ran. Wystarczy dokładnie przemyć ranę roztworem letniej wody z solą i powtarzać tę czynność 3 razy dziennie,
  • produkt do inhalacji stosowanych przy zapaleniu zatok.

5. Jakie zastosowanie ma sól kłodawska?

Sól kłodawska swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni. Wykorzystuje się ją również w rolnictwie, przemyśle jako środek konserwujący żywność czy w kosmetyce. W gospodarstwie domowym, w postaci roztworu, traktuje się ją jako środek czyszczący do powierzchni marmurowych lub zmywarek czy do pozbywania się plam po błocie czy winie.

6. Kłodawska sól kąpielowa

Z soli kamiennej produkowana jest także seria soli kąpielowych „sól kłodawska”. To naturalna sól magnezowo-potasowa (zawiera mieszankę minerałów takich jak: karnalit, kizeryt, halit i anhydryt) oraz sól kamienna z dodatkami.

Kąpiele z ich dodatkiem przynoszą wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, a także urody. Łagodzą dolegliwości stawowe, wpływają regulująco na stan psychiczny i układ nerwowy oraz poprawiają ukrwienie skóry. Wspierają leczenie łuszczycy, wielu chorób reumatologicznych, stanów pourazowych narządów ruchu i podobnych schorzeń. Aś także polecane dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub umysłową, jako sposób na relaks.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze