Trwa ładowanie...

Takiej zupy lepiej nie jedz. Ryzyko raka przełyku wzrasta o 90 proc.

 Katarzyna Kurek
04.01.2023 07:46
Spożywanie gorącej zupy może mięc takie same skutki, jak picie gorących napojów
Spożywanie gorącej zupy może mięc takie same skutki, jak picie gorących napojów (Materiały własne / Facebook)

Choć gorąca zupa uważana jest często za zdrowy i rozgrzewający posiłek, to jednak lepiej sięgać po nią dopiero, gdy ostygnie. Znana lekarka ostrzega, że zbyt gorące danie może powodować poważne problemy zdrowotne i zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku.

spis treści

1. Gorąca zupa powoduje stan zapalny

Dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy ostrzega, że spożywanie gorącej zupy może być nadmiernym obciążeniem dla przełyku. Lekarka podkreśla, że zbyt wysoka temperatura posiłków może prowadzić do oparzeń i poparzeń przełyku z towarzyszącym stanem zapalnym. Jeśli podrażnienia pojawiają się wielokrotnie i regularnie, mogą prowadzić do produkcji komórek rakowych.

Choć obecnie nie istnieją badania dotyczące wpływu gorącej zupy na ryzyko rozwoju raka przełyku, to jednak można przypuszczać, że działa ona na przełyk podobnie, jak gorące napoje.

2. Co mówią badania?

Spożywanie gorącej zupy ma prawdopodobnie takie same skutki, jak picie gorących napojów (kawa, herbata). Jak wynika z badania opublikowanego w Clinical Nutrition picie płynów, które mają wysoką temperaturę, może niemal potroić ryzyko zachorowania na raka przełyku. Badanie dotyczyło osób (ponad 500 000 dorosłych), które częściej piły kawę i herbatę. Były one bardziej narażone na rozwój raka przełyku. Przy czym niektóre dowody wskazały, że miało to związek z efektem temperatury. Badacze zaznaczyli jednak, że konieczne są dalsze badania.

Zobacz film: "Węgierska zupa gulaszowa. Najlepszy przepis naszych babć"

Dr Deborah Lee powołała się także na prospektywne badanie z 2019 roku (przeprowadzone wśród Japończyków pijących herbatę). Wynika z niego, że u osób spożywających przynajmniej 700 ml gorącej herbaty (≥60°C) dziennie, ryzyko raka płaskonabłonkowego przełyku wzrosło o 90 proc. w porównaniu do tych, którzy pili mniej niż 700 ml dziennie, w temperaturze mniejszej niż 60°C.

Dr Deborah Lee podkreśliła, że rak płaskonabłonkowy przełyku występuje częściej w Azji. Co może wynikać też z innych czynników ryzyka (palenie tytoniu, wysokie spożycie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska). W Wielkiej Brytanii i Europie bardziej powszechny jest natomiast gruczolakorak, którego związek z gorącymi napojami jest mniej jasny.

3. Poczekaj aż zupa ostygnie

Podrażnienie termiczne jest więc prawdopodobnie jednym z czynników predysponujących do raka przełyku. Dlatego też należy zrezygnować z gorących zup i innych substancji. Wskazane jest spożywanie posiłków i płynów w temperaturze poniżej 60°C.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze