To teraz najczęściej kupują Polacy na stacjach. Lekarz byłby załamany
Zestawiono najczęściej wybierane produkty w sklepach przy stacjach benzynowych i porównano zmiany w ich cenach na przestrzeni ostatnich lat. Pod kątem zdrowotnym wnioski mogą niepokoić.
1. Co kupujemy na stacjach benzynowych?
Analitycy wzięli pod lupę zwyczaje zakupowe Polaków w sklepach na stacjach paliw. W tym celu przeanalizowali dane sprzedażowe z całego lipca 2024.
- W najnowszym raporcie skupiliśmy się na zakupach dokonywanych na stacjach paliw. Sprawdziliśmy, jakie produkty są najczęściej kupowane przez kierowców będących w podróży oraz jak zmieniły się ich ceny na przestrzeni ostatnich dwóch lat – powiedziała Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon, cytowana przez PortalSpozywczy.pl
Można śmiało stwierdzić, że podium najczęściej kupowanych produktów to koszmar każdego lekarza i dietetyka. Produktem otwierającym zestawienie okazały się być papierosy, choć w badaniach z poprzednich lat z reguły zajmowały dopiero trzecie miejsce. Zaraz po nich znajdują się napoje energetyczne, a na trzecim miejscu – hot dogi.
Kolejne miejsca także zajmują prawie wyłącznie niezdrowe produkty, takie jak słone przekąski, słodzone napoje, zapiekanki, batony czy burgery - choć w pierwszej dziesiątce znalazła się także woda.
Warto jednak podkreślić, że w badaniu przeanalizowano jedynie produkty potencjalnie kupowane przez samych kierowców, a więc wyłączono z niego alkohol.
Analitycy wykazują, że najwyższy wzrost cenowy spośród powyższych produktów (prawie 30 proc.) objął papierosy, co, niestety, zupełnie nie wpłynęło na poziom ich sprzedaży. Podrożały także napoje kawowe.
2. Skutki złej diety
Choć sporadyczne sięganie po produkty fast foodowe, napoje energetyczne czy słodycze raczej nie zaburzy ogólnie zdrowej diety, dane zebrane przez badaczy wykazują niepokojący trend i sygnalizują, że wybory żywieniowe Polaków z reguły są niezdrowe.
Jak wykazały już liczne badania, niezdrowa dieta bogata w żywność wysokoprzetworzoną, cukier, tłuszcze nasycone, uboga w białko i błonnik jest bezpośrednio powiązana z cukrzycą typu 2 i innymi chorobami metabolicznymi, ale przede wszystkim ze znacznie wyższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, które w dalszym ciągu plasują się na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów.
- W tej chwili wiemy, że pacjenci z cukrzycą typu 2 umierają z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego - zawału serca, niewydolności serca, udaru mózgu - alarmował w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Dzida, specjalista z zakresu diabetologii i hipertensjologii w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski