Trwa ładowanie...

Wiele osób poleca ten napój przed spaniem. Absolutnie go nie pij, jeśli chcesz się wyspać

Avatar placeholder
21.04.2024 19:25
Mleko przed snem? To zły pomysł
Mleko przed snem? To zły pomysł (Getty Images)

Powszechnie wiadomo, że kawa ani bogata w kofeinę herbata nie są dobrymi napojami do spożywania wieczorem, tuż przed snem. Często jednak poleca się jeden napój, który, jak się okazuje, jest jeszcze gorszym pomysłem.

spis treści

1. Mleko przed snem? To zły pomysł

Mit szklanki ciepłego mleka na dobry sen znany jest już od pokoleń. W sieci i domowych zeszytach z przepisami można znaleźć dziesiątki receptur na ten popularny napój: w wersji z cynamonem, gałką muszkatołową, odrobiną miodu czy kurkumą. Nowe badania ujawniają jednak, że mleko może działać na jakość naszego snu znacznie gorzej niż bogate w kofeinę kawa czy herbata.

Mleko, choć bogate w wapń czy witaminę D, jest źle trawione przez coraz większą liczbę ludzi, nie tylko tych uczulonych na nabiał czy chorujących na zespół jelita drażliwego. Nie jest tajemnicą, że nietolerancja czy upośledzone trawienie laktozy mogą być długo niewykrywalne, a ich objawy zrzucane na karb innych popularnych dolegliwości, dlatego wiele osób zmaga się z tym stanem nieświadomie. Powyższe czynniki mogą jednak powodować cały szereg nieprzyjemnych, uciążliwych objawów takich jak wzdęcia, zgaga, gazy czy bóle brzucha.

Zobacz film: "Najlepszy drink na grypę i przeziębienie"

2. Dolegliwości trawienne a sen

Grupa badawcza została wyposażona w urządzenia monitorujące sen, a następnie poddana eksperymentowi, podczas którego każda osoba spożywała przed zaśnięciem inny napój przez pięć dni. Wyniki eksperymentu były zaskakujące: okazało się, że osoby pijące przed snem mleko spały przeciętnie prawie o godzinę krócej w porównaniu z ich standardowym snem nocnym.

Co więc najlepiej pić przed położeniem się do łóżka? Dobrym wyborem będą zioła, a także specjalne wyciszające herbaty na ich bazie. Lekarze są jednak zgodni, że na dobrą jakość snu wpływa znacznie więcej czynników niż tylko to, jaki napój spożywamy przed zaśnięciem. Są to przede wszystkim ogólna dieta, aktywność fizyczna, a także ekspozycja na światło niebieskie (smartfony, telewizory, komputery) w godzinach późnowieczornych, której bezwzględnie należy unikać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze