Trwa ładowanie...

Odmładza mózg nawet o dekadę. Miej zawsze w lodówce

 Katarzyna Prus
26.09.2024 15:21
Zielone warzywa są zbawienne dla mózgu
Zielone warzywa są zbawienne dla mózgu (Getty Images)

Zielone warzywa są doskonałym źródłem składników odżywczych, które wspierają pracę mózgu i opóźniają procesy starzenia. Regularne spożywanie ich w codziennej diecie, nawet w niewielkich ilościach, może pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej oraz zmniejszyć ryzyko demencji. Które z nich warto wybierać?

spis treści

1. Zielone warzywa zbawienne dla mózgu

Nie jest tajemnicą, że zdrowa dieta musi zawierać warzywa. Dzięki niej możemy zapobiec wielu chorobom, a także utrzymać młodość mózgu. W tym przypadku szczególnie cenne są zielone liściaste warzywa, które mogą zmniejszać ryzyko demencji.

Zielone warzywa wspomagają mózg
Zielone warzywa wspomagają mózg (Getty Images)

Dr Deborah Lee przekonuje, że w codziennej diecie powinno być jak najwięcej szpinaku i jarmużu, które są niezwykle cennym źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Podkreśla, że spożywanie nawet jednej porcji zielonych warzyw dziennie spowalnia tempo spadku funkcji poznawczych. Stosując taką dietę możemy odmłodzić mózg nawet o 10 lat.

Zobacz film: "Zielone warzywa a siła mięśni. Zaskakujące odkrycie naukowców"

Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology". Ich autorzy również wskazują na potężny wpływ zielonych warzyw liściastych na spadek funkcji poznawczych. Naukowcy badali przez ok. 5 lat blisko tysiąc osób w wieku 58-99 lat. Okazało się, że uczestnicy, którzy jedli najwięcej liściastych warzyw, mieli znacząco niższy wskaźnik pogorszenia funkcji poznawczych.

2. Bomba witamin i przeciwutleniaczy

W grupie najcenniejszych dla mózgu zielonych warzyw oprócz szpinak i jarmużu jest kapusta i sałata. Ich działanie to przede wszystkim zasługa przeciwutleniaczy.

Dr Lee zaznacza, że zielone warzywa liściaste są bogate w kwas foliowy, beta-karoten, filochinon i karotenoidy, takie jak luteina. Ekspertka tłumaczy, że luteina jest silnym przeciwutleniaczem i może pomóc w zmniejszeniu zapalenia nerwów.

Dodaje, że badania naukowe prowadzone przez naukowców z Bordeaux, potwierdziły, że osoby z wyższym poziomem luteiny w osoczu miały mniejsze ryzyko zdiagnozowania demencji.

Większa sprawność umysłowa to także zasługa filochinonu.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze