Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w łososiu hodowlanym spadła o połowę w ciągu ostatnich pięciu lat
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Stirling pokazuje, że poziom dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3 w łososiu hodowlanym znacznie spadł w ciągu ostatnich pięciu lat. Eksperci ostrzegają, że jest w nim coraz więcej szkodliwych substancji.
1. Łosoś hodowlany jest szkodliwy dla zdrowia
BBC News dowiedział się, że przeciętnie poziom tłuszczów omega-3 w tych rybach obniżył się o połowę w ciągu tego okresu.
Badanie jako winnego wskazuje rodzaj paszy, którą żywione są ryby hodowlane.
"Jeśli nic z tym nie zrobimy, poziom korzystnych kwasów omega-3 może tak naprawdę tylko spadać w dół. W zamian za to mamy wzrost substancji toksycznych.” – mówi prof Douglas Tocher z Uniwersytetu w Stirling.
"Około pięć lat temu część łososia atlantyckiego o wadze 130 g była w stanie dostarczyć trzy i pół grama korzystnych kwasów omega-3, co stanowi zalecaną dawkę tygodniową. Teraz ta sama ilość łososia dostarcza ich o połowę mniej” – wyjaśnia prof Tocher.
Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają istotną rolę w wielu podstawowych procesach w organizmie.
Profesor Tocher powiedział BBC News, że jest zaniepokojony tym, co może zdarzyć się z jakością łososia oraz poziomem tłuszczu omega-3 w ciągu kilku przyszłych lat.
Współpracujący z nim dr Matthew Sprague zauważył, że rząd powinien rozważyć zmianę zalecania dotyczącego ilości spożywanych ryb.
"Łosoś hodowlany to dziś strata pieniędzy ze względu na pasze, którymi są karmione. Natomiast ważne jest jedzenie przynajmniej dwóch porcji ryb tygodniowo, z których jedna powinna być oleista. Moim zdaniem zalecenie jednej dawki tłustej ryby powinno być zwiększone przynajmniej o połowę” – powiedział.
W odpowiedzi na wyniki badań sławny dietetyk, dr Alison Tedstone, powiedział: "Ostatecznie wszyscy musimy jeść więcej tłustych ryb; średnio dorośli spożywają 54 g tłustych ryb tygodniowo, gdy zalecana dawka to co najmniej 140 g. Nasi niezależni eksperci zawsze służą poradą co do układania racjonalnej diety”.
Poziom kwasów omega-3 w łososiu hodowlanym spadł z powodu czynników ekonomicznych. Dotychczas hodowcy karmili swoje łososie paszą, której 80 proc. stanowiły tłuste ryby. Teraz jest to nie więcej niż 20 proc.
2. Jakie są inne źródła kwasów Omega-3?
Głównym źródłem kwasów omega-3 kwasów tłuszczowych są tłuste ryby, takie jak śledź, makrela, sardynki, sardele i pstrąg.
Mniejsze ilości mogą zawierać:
- ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i kapusta,
- nasiona soi i tofu,
- orzechy pekan, orzechy włoskie,
- migdały,
- siemię lniane oraz olej z siemienia.