Żeberka – przepisy, wartości odżywcze i kalorie
Żeberka wieprzowe to mięso, które jest smaczne, pożywne i bardzo uniwersalne. Dobrze smakuje pieczone, grillowane czy duszone. Świetnie komponuje się z wieloma sosami, zarówno słodkimi, jak i ostrymi, a także zupami. Jakie wartości odżywcze cechują ten kawałek mięsa? Jakie wartości odżywcze mają surowe i pieczone żeberka?
1. Co to są żeberka?
Żeberka wieprzowe to bardzo uniwersalne mięso. Można je dusić, piec i gotować, a także grillować. Dobrze smakują podawane w sosie własnym, ale i marynowane, w sosie musztardowo-ziołowym, słodko-kwaśnym, ostrym z chili, z cebulą i boczkiem, z pieczarkami, a także na słodko, z miodem.
Dużą popularnością i uznaniem smakoszy cieszą się żeberka pieczone w rękawie, żeberka grillowane w sosie BBQ, żeberka w miodzie i żeberka duszone w sosie własnym. Wspaniale smakuje również kwaśnica czy kapuśniak z kiszonej kapusty na żeberkach, ale i żeberka w kapuście. Można też przygotować na nich aromatyczną zupę grzybową, żurek czy bigos.
2. Jak wybrać żeberka dobrej jakości?
Aby cieszyć się smakiem i walorami prozdrowotnymi żeberek, bardzo ważne jest, aby kupić mięso dobrej jakości. Idealne, świeże żeberka mają barwę od jasnoróżowej do czerwonej z białymi lub kremowymi przerostami tłuszczu. Po przygotowaniu nie powinny być suche i żylaste, a miękkie, soczyste i delikatne.
Nie należy decydować się na mięso, które:
- ma oślizgły nalot,
- jest mokre lub sączy się z niego płyn (prawdopodobnie żeberka zostały rozmrożone lub są nieświeże),
- ma połamane lub zmiażdżone kości (co wskazuje na niewłaściwy sposób przechowywania),
- jest zakrwawione lub ma krwiste plamy (co może być oznaką złego uboju),
- ma tłuszcz o barwie żółtej i kwaśny zapach (co świadczy o tym, że mięso nie jest świeże, a wręcz ulega psuciu).
3. Surowe żeberka wieprzowe – kalorie i wartości odżywcze
Surowe żeberka wieprzowe w 100 gramach posiadają 224 kcal oraz 19,07 g białka i 16,33 g tłuszczów, w tym:
- 5,78 g tłuszczów nasyconych,
- 6,86 g tłuszczów jednonienasyconych,
- 2,68 g tłuszczów wielonienasyconych. W produkcie jest 69,0 mg cholesterolu. Mięso nie zawiera węglowodanów, cukrów i błonnika.
Surowe żeberka wieprzowe dostarczają sporo witamin i minerałów. To 7,00 µg RAE witaminy A, 0,24 mg witaminy E, 42,0 i.u. witaminy D oraz witaminy z grupy B:
- 0,46 mg witaminy B1,
- 0,31 mg witaminy B2,
- 6,78 mg witaminy B3,
- 65,5 mg witaminy B4,
- 0,82 mg witaminy B5,
- 0,42 mg witaminy B6,
- 0,56 µg witaminy B12.
Surowe żeberka wieprzowe zawierają:
4. Jak upiec żeberka?
Żeberka można podać na wiele sposobów. Najprościej jest je upiec. Aby to zrobić, należy przygotować takie składniki jak:
- kilogram żeberek wieprzowych (paski),
- 2 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- papryka w proszku,
- olej,
- sól, pieprz.
Jak upiec żeberka? Żeberka pokrój na mniejsze porcje. Do miseczki wlej olej, wsyp sól, pieprz, paprykę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Każdy kawałek dokładnie natrzyj marynatą. Dodaj cebulę pokrojoną w pióra i wymieszaj.
Wstaw mięso do lodówki na co najmniej na godzinę, choć najlepiej żeberka zamarynować dzień wcześniej. Na dno naczynia żaroodpornego ułóż warstwę cebuli, na niej żeberka. Przykryj je folią aluminiową i piecz w temperaturze 180 stopni przez godzinę.
Następnie zdejmij folię, wlej pół szklanki wody, zwiększ temperaturę do 200 stopni i piecz mięso jeszcze pół godziny. Dobrze przyrządzone żeberka są soczyste, a mięso z łatwością odchodzi od kości.
Zrumienione żeberka podawaj z ziemniakami, kaszą, kopytkami czy kluskami śląskimi, które możesz polać sosem własnym. Nie zapomnij o surówce lub świeżych warzywach.
5. Pieczone żeberka wieprzowe – kalorie i wartości odżywcze
Pieczone żeberka wieprzowe z kością w 100 gramach dostarczają 248 kcal oraz wiele składników odżywczych, w tym 27,0 g białka oraz 14,68 g tłuszczów, w tym:
- 5,44 g tłuszczów nasyconych,
- 6,18 g tłuszczów jednonienasyconych,
- 2,47 g tłuszczów wielonienasyconych.
W produkcie jest 78,0 mg cholesterolu. Pieczone żeberka wieprzowe z kością to produkt zawierający 5,00 µg RAE witaminy A, 0,21 mg witaminy E, 29,0 i.u. witaminy D oraz witaminy z grupy B:
- 0,52 mg witaminy B1,
- 0,30 mg witaminy B2,
- 9,49 mg witaminy B3,
- 92,2 mg witaminy B4,
- 1,48 mg witaminy B5,
- 0,49 mg witaminy B6,
- 0,87 µg witaminy B12.
Pieczone żeberka wieprzowe z kością dostarczają także:
- 19,00 mg wapnia,
- 0,96 mg żelaza,
- 21,0 mg magnezu,
- 230 mg fosforu,
- 272 mg potasu.
Ponadto w produkcie znajduje się 91,0 mg sodu, 2,91 mg cynku, 0,09 mg miedzi, 0,01 mg manganu i 40,2 µg selenu.
Sięgając po żeberka warto pamiętać, że nie jest to mięso chude, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością: zarówno wielkością porcji, jaki częstotliwością, z jaką pojawiają się w jadłospisie.