Trwa ładowanie...

Zupa z fasolki szparagowej - charakterystyka, kalorie i składniki odżywcze, przepis

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
15.12.2021 12:54
Zupa z fasolki szparagowej
Zupa z fasolki szparagowej (Adobe Stock)

Zupa z fasolki szparagowej to niezwykle pożywna i aromatyczna potrawa przyrządzana na bazie zdrowych, sezonowych warzyw. W jej składzie występują między innymi węglowodany przyswajalne, witaminy oraz składniki mineralne, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie. Przepis na zupę z fasolki szparagowej jest niezwykle prosty. Co jeszcze warto wiedzieć o tej potrawie?

spis treści

1. Czym jest zupa z fasolki szparagowej?

Zupa z fasolki szparagowej to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, której nie powinno zabraknąć w naszym domowym menu. Danie to charakteryzuje się nie tylko doskonałym smakiem i aromatem, ale również prostotą wykonania. Bazowym składnikiem potrawy może być zarówno żółta odmiana fasolki szparagowej, jak i odmiana zielona. Fasolka żółta jest delikatna i kremowa w smaku, fasolka zielona z kolei charakteryzuje się bardziej wyrazistym smakiem.

Zupę można ugotować na wiele sposobów, zarówno ze świeżych warzyw, jak i tych mrożonych. Smak dania udoskonalają takie dodatki jak czosnek, pieprz czy mielona papryka wędzona.

Poznaj właściwości fasolki szparagowej
Poznaj właściwości fasolki szparagowej [5 zdjęć]

Fasolka szparagowa należy do roślin strączkowych i stanowi jedną z odmian fasoli zwykłej. W Ameryce

zobacz galerię
Zobacz film: "Frytki z fasolki szparagowej"

2. Kalorie i składniki odżywcze

Zupa na bazie fasolki szparagowej jest nie tylko smaczna i pożywna, ale również bardzo zdrowa. Warzywa, z których przyrządza się tę potrawę, są pełne witamin oraz składników mineralnych.

W składzie fasolki żółtej znajdziemy witaminę A, kwas foliowy, witaminy z grupy B, kwas pantotenowy, witaminę C, witaminę K. Odmiana ta stanowi również doskonałe źródło wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, potasu, fluoru, miedzi oraz manganu. Zielona fasolka szparagowa dostarcza naszemu organizmowi witaminę E, witaminę A, kwas foliowy, beta-karoten, kwas askorbinowy. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki zawartości przeciwutleniaczy – substancji zwalczających nadmiar wolnych rodników w naszym ciele. Obie odmiany zawierają w swoim składzie włókno pokarmowe, zwane błonnikiem. Substancja ta pobudza perystaltykę jelit, reguluje trawienie, przeciwdziała zaparciom.

W marchewce znajdziemy witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę E oraz witaminę K. Regularne spożywanie tego warzywa przeciwdziała anemii oraz próchnicy, reguluje pracę naszego żołądka, przyspiesza metabolizm, wpływa pozytywnie na stan wątroby.

W jednej porcji zupy fasolkowej występuje około 270-300 kalorii. Wartość kaloryczną można zredukować, poprzez wyeliminowanie śmietanki trzydziestoprocentowej.

3. Przepis na zupę z fasolki szparagowej

Do przyrządzenia pysznej i aromatycznej zupy z fasolki szparagowej potrzebne są takie składniki jak:

  • cebula (2 sztuki),
  • marchew (2 sztuki),
  • ziemniak (4 sztuki),
  • żółta fasolka szparagowa (100 gramów),
  • zielona fasolka szparagowa (400 gramów),
  • olej (2 łyżki),
  • bulion warzywny (1,5 litra),
  • czosnek (1 ząbek),
  • mielona papryka wędzona (pół łyżeczki),
  • sól (szczypta),
  • pieprz (szczypta,
  • śmietanka trzydziestoprocentowa (100 mililitrów).

Sposób przyrządzenia:

Marchewki, cebule oraz ziemniaki obieramy, a następnie kroimy w drobną kosteczkę. Żółtą oraz zieloną fasolkę myjemy pod bieżącą wodą, osuszamy, kroimy na mniejsze kawałki. Wykonując tę czynność, pamiętamy o odkrojeniu końcówek w fasolce.

Rozgrzewamy olej w dużym garnku, a następnie podsmażamy cebulkę. Gdy warzywo się zeszkli, dodajemy do niego pokrojone ziemniaki oraz marchewki, a także poszatkowany czosnek. Smażymy przez kolejne kilka minut.

Po kilku minutach dodajemy do warzyw 1,5 litra bulionu warzywnego. Potrawę doprawiamy przyprawami: wędzoną papryką, solą oraz pieprzem. Zupę gotujemy na małym ogniu przez około 35 minut.

Po upłynięciu określonego czasu doprawiamy potrawę śmietanką trzydziestoprocentową (niewielką ilość zupy łączymy ze śmietanką, a powstałą mieszankę wlewamy do garnka). Gotujemy jeszcze przez pięć minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze