Czego na temat odchudzania możemy nauczyć się od mężczyzn?
Każda kobieta, która kiedykolwiek próbowała odchudzać się razem ze swoim partnerem doskonale wie, jak bardzo demotywujący może być ten proces. Zwykle okazuje się bowiem, że panowie osiągają o wiele lepsze wyniki – niezależnie od tego, ile energii włożymy w utratę zbędnych kilogramów. Nie zawsze ma to związek ze specyfiką budowy ich ciała – ogromną rolę odgrywa nastawienie panów, które znacznie różni się od naszego. Jakie nawyki warto od nich przejąć?
1. Realne wyobrażenie efektów
W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni nie odczuwają tak wielkiej presji związanej ze swoim wyglądem, podczas gdy przedstawicielki płci pięknej dążą zazwyczaj do podpatrzonego na okładce popularnego magazynu ideału, który nie zawsze jest możliwy do osiągnięcia. Tak stanowcze określenie celu bywa rozsądne, jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że droga do jego osiągnięcia zazwyczaj nie jest usłana różami. Kobiety widząc, że rezultaty ich działań nie do końca są takie, jakie zaplanowały, szybciej się stresują, co sprawia, że częściej tracą motywację i rezygnują z podjętych kroków. Im bardziej nam zależy, tym ciężej jest nam pogodzić się z niepowodzeniami, a to nie jedyny czynnik, który sprawia, że odchudzanie kobiet wydaje się trudniejsze.
Czytaj więcej
2. Zdrowe współzawodnictwo
Mężczyźni są odwiecznymi konkurentami. Nawet jeśli udają, że jest inaczej, ogromną satysfakcję sprawia im poczucie pokonywania własnych barier. Chodzi przede wszystkim o udowodnienie sobie własnej siły, a tym samym potwierdzenie męskości. Chociaż kobietom współzawodnictwo także nie wydaje się obce, różnica często tkwi w rodzaju motywacji. W przypadku mężczyzn jest ona najczęściej wewnętrzna, kobiety natomiast w wielu przypadkach kierują się chęcią udowodnienia swoich możliwości innym – jest to zatem motywacja do odchudzania zewnętrzna, która w wielu przypadkach niestety okazuje się słabsza.
3. Racjonalne podejście do diety
Panowie są zazwyczaj mniej skłonni do całkowitego wyeliminowania ze swojej diety niektórych produktów i choć nie zawsze ma to związek ze świadomością ich faktycznego wpływu na organizm, często wychodzi im to na dobre. Dieta oparta na redukcji dostarczanych składników odżywczych, którą tak ochoczo praktykują gotowe do wyrzeczeń panie, najczęściej przynosi jedynie krótkotrwałe rezultaty, znacznie zwiększając ryzyko efektu jo-jo. Eliminacja któregoś z ważnych makroelementów często skutkuje upośledzeniem metabolizmu, na co mężczyźni są po prostu rzadziej narażeni.
4. Męskie zwyczaje
Na efektywne odchudzanie w przypadku przedstawicieli obydwu płci w dużej mierze wpływa jeszcze jeden pozornie błahy, jednak w rzeczywistości istotny czynnik, który najogólniej można byłoby określić jako styl bycia. Chodzi przede wszystkim o sposób spędzania wolnego czasu. Podczas gdy panowie, siedząc nad kuflem piwa, toczą rozmowy dotyczące tematów raczej ogólnych, kobiety są częściej zaangażowane emocjonalnie. Ciągnące się godzinami rozmowy o problemach i zmartwieniach wprost zachęcają do wynagrodzenia sobie wszystkich trudów wielkim kawałkiem ciasta czy lodami.
Wskazówki te mogą wydawać się nieco stereotypowe, jednak w każdym stereotypie tkwi ziarenko prawdy. Warto przyjrzeć się nieco bliżej własnemu nastawieniu do diety – wprowadzenie odrobiny pierwiastka męskiego może naprawdę wyjść nam na dobre.