Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Gorczyca – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni

Avatar placeholder
09.04.2021 17:38
Gorczyca – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni
Gorczyca – charakterystyka, właściwości lecznicze, zastosowanie w kuchni (Shutterstock)

Gorczyca jest przyprawą, która w głównej mierze kojarzymy z musztardą. Ma ona jednak także inne zastosowania w kuchni. Gorczyca ma także właściwości zdrowotne i w medycynie naturalnej jest obecna od lat. Jakie właściwości ma gorczyca? Kto powinien ją stosować?

spis treści

1. Co to jest gorczyca?

Gorczyca należy do roślin z rodziny kapustowatych. Pierwotnie występowała w Europie Południowej, Afryce Północnej, Azji Zachodniej i Pakistanie jednak jest rosliną szybko adaptującą się do nowego otoczenia. Gorczyca nie wymaga żyznej gleby. Gorczycę można spotkać także w Polsce.

Gorczyca jest zarówno surowcem zielarskim jak i przyprawą. Nasiona gorczycy zawierają olej, glikozyd, synalbinę, białko, sole mineralne i olejki eteryczne.

Gorczyca to także wielonasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, witaminy i minerały takie jak kwas foliowy, witamina C, fosfor i potas.

Zobacz film: "Prozdrowotne właściwości gorczycy"

2. Właściwości lecznicze gorczycy

Gorczyca ma działanie przeciwzapalne, przeczyszczające oraz poprawiające trawienie. Wyciągi z nasion gorczycy stosuje się przy chorobach układu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, zaparciach i niestrawności. Gorczyca była stosowana przy wrzodach żołądka. Gorczyca ma właściwości powlekające z powodu obecności śluzu w nasionach.

Wyciąg z gorczycy można stosować do płukania przy zapaleniu gardła) i zapaleniu migdałków. Nasiona gorczycy można także nagrzewać i okładać nimi bolące stawy lub miejsca z bólami reumatologicznymi. Dlatego też gorczyca znalazła zastosowanie w produkcji materaców do spania, specjalnych poduszek, opasek na kolano czy inne stawy.

Z nasion gorczycy wytwarza się olejek gorczycowy, który pobudza trawienie. Jest on dodawany także do maści i innych preparatów stosowanych przy nerwobólach i reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Spożywanie gorczycy może przyśpieszyć metabolizm, zmniejsza apetyt oraz obniżą poziom cukru we krwi. Miód z gorczycy pomaga dbać o układ krążenia ponieważ reguluje ciśnienie krwi.

Gorczyca może mieć właściwości drażniące, dlatego też nie można przesadzać z jej stosowaniem. Szczególnie tyczy się to olejku gorczycowego stosowanego bezpośrednio na skórę. Może on wywołać podrażnienie, a nawet martwicę. Zbyt częste stosowanie gorczycy może być także negatywne dla układu pokarmowego i zaostrzać stany chorobowe.

Zobacz też:

3. Musztarda w kuchni

Gorczyca to przede wszystkim musztarda. Wraz z kolendrą, estragonem i pieprzem, gorczyca stanowi główny składnik do przygotowania musztardy i pieprzu ziołowego. Gorczyca jest wykorzystywana do przygotowywania marynat do mięs i wędlin. Stosuje się ją także przyprawiania serów, sosów i past jajecznych.

4. Kaloryczność gorczycy

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 56 g (1 szklanka, pokrojona)
Wartość energetyczna 27,0 kcal 15,12 kcal
Białko 2,86 g 1,60 g
Węglowodany 4,67 g 2,62 g
Cukier 1,32 g 0,74 g
Błonnik 3,20 g 1,79 g
Tłuszcz 0,42 g 0,24 g
Tłuszcze nasycone 0,01 g 0,01 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,09 g 0,05 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,04 g 0,02 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 70,0 mg 39,2 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze