Helicobacter pylori – dieta. Produkty wskazane i zakazane
Dieta przy Helicobacter pylori nie zastępuje leczenia farmakologicznego, ale jest ważnym elementem wspomagającym. Choć nie ma jednoznacznych wytycznych co do jadłospisu w czasie choroby, to wiadomo, że niektóre produkty wspierają leczenie. Istotne znaczenie ma też czasowe ograniczenie pewnych pokarmów. Co jeść, a czego unikać przy Helicobacter pylori?
1. Jaka dieta przy bakterii Helicobacter pylori?
Dieta przy Helicobacter pylori wspiera leczenie farmakologiczne, jednak nie zastępuje go. Infekcja potwierdzona klinicznie zawsze wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Nieleczona może mieć bowiem poważne konsekwencje, prowadzić do zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, rzadziej raka żołądka czy niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Żywienie przy Helicobacter pylori powinno być dopasowane do występujących dolegliwości. Jeśli choroba nie daje żadnych objawów, a dotychczasowa dieta była zdrowa i pełnowartościowa, nie ma potrzeby wielkich modyfikacji. Jednak u osób z nasilonymi objawami dyspeptycznymi, wskazana jest przede wszystkim dieta lekkostrawna.
Ważne jest też regularne spożywanie pokarmów. Zaleca się 4-6 małych objętościowo posiłków w odstępie 2-3 godzin. Nie jest wskazane dopuszczanie do uczucia głodu, ale i przejadanie się. Należy unikać pośpiechu podczas jedzenia i dokładnie przeżuwać pokarmy.
Ważne jest także właściwe nawodnienie organizmu, najlepiej przyjmować ok. 2-3 l płynów w ciągu doby.
2. Co jeść przy Helicobacter pylori?
Dieta powinna uwzględniać pokarmy, które mają działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze na Helicobacter pylori. Są to produkty bogate m.in. w izotiocyjaniany, olejki eteryczne, polifenole, czy laktoferynę. Jakie konkretnie produkty warto wprowadzić do diety?
Jadłospis przy Helicobacter pylori powinien uwzględniać:
- owoce jagodowe – jagody, borówka amerykańska, żurawina, jeżyny, truskawki, maliny,
- naturalny miód, propolis,
- mleko i niektóre przetwory mleczne, zawierające probiotyki,
- zieloną herbatę,
- rooibos,
- warzywa kapustne – kapusta, brukselka, kalarepa, rzepa, kalafior, brokuł.
3. Czego unikać w diecie przy Helicobacter pylori?
Przepisy na dania warto komponować tak, by nie zawierały produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Niektóre składniki i potrawy mogą nasilać nieprzyjemne objawy i utrudniać regenerację śluzówki.
Najczęściej na czas leczenia zaleca się wyeliminować lub ograniczyć spożywanie:
- mocnej kawy, mocnej herbaty,
- wysokoprocentowego alkoholu,
- produktów smażonych, marynowanych, wędzonych,
- napojów gazowanych,
- ostrych przypraw,
- tłustych mięs i wędlin.
Nie jest też zalecane częste sięganie po cukier, wyroby cukiernicze, czekoladę. U niektórych pacjentów pomocne może być też zmniejszenie ilości błonnika w diecie.
4. Zioła wspierające leczenie Helicobacter pylori
W leczeniu Helicobacter pylori pomocne mogą być również niektóre zioła, działające ochronnie na błonę śluzową żołądka, ale i przeciwdrobnoustrojowo, czy przeciwzapalnie.
Sprzymierzeńcem w walce z Helicobacter pylori może być m.in.:
- czystek wawrzynolistny,
- czarnuszka siewna,
- lukrecja,
- imbir,
- koper włoski,
- kurkuma,
- nagietek.
5. Rola probiotyków w leczeniu Helicobacter pylori
Przykładową dietę i antybiotykoterapię warto uzupełnić probiotykami, zwiększającymi skuteczność leczenia. Preparaty zawierające odpowiednie szczepy bakterii probiotycznych ograniczają namnażanie się Helicobacter pylori. Wspierają odbudowę prawidłowej mikroflory bakteryjnej i funkcjonowanie błony śluzowej żołądka i jelit. Przez co ograniczają niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego.
Szczególnie polecana jest suplementacja probiotykami Saccharomyces boulardii i Lactobacillus GG.
6. Helicobacter pylori – profilaktyka
Statystyki podają, że zakażenia bakterią mają miejsce najczęściej w dzieciństwie. Dochodzi do nich najczęściej przez ślinę – poprzez picie z tej samej szklanki, butelki, używanie tych samych sztućców, czy w czasie pocałunku.
Profilaktyka zakażeń Helicobacter pylori sprowadza się więc przede wszystkim do przestrzegania podstawowych zasad higieny. Jednak ważnym elementem pozostaje także zdrowa dieta, obfitująca w antyoksydanty i beta-karoten.