Ekspert od żywienia zdradził sekret zdrowej diety. Ważna jest jedna zasada
Przetworzone jedzenie i gazowane napoje. To kiedyś królowało w diecie amerykańskiego eksperta od żywienia. Dzisiaj zachęca do zmiany nawyków żywieniowych, ale bez drakońskich diet. Jakie są jego sposoby na zdrowe odżywianie?
1. Kilka napojów gazowanych dziennie
Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne stworzyło specjalny cykl, w którym eksperci w dziedzinie żywienia, opowiadają o zasadach dietetycznych, którymi kierują się we własnym życiu.
Jeden ze specjalistów prof. Christopher Gardner z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii, przyznał, że nie zawsze odżywiał się zdrowo. Jako nastolatek przepadał za niezdrowym jedzeniem.
Outed (by myself) for my junk food teenage past
— Christopher Gardner (@GardnerPhD) April 21, 2023
Transition started with getting dumped by a vegetarian girlfriend. 💔
Journey to more aspirational and unapologetically delicious food choices chronicled by @American_Heart https://t.co/G07DzNQ9RP
Był na standardowej amerykańskiej diecie, która obfituje w wysokoprzetworzoną żywność.
- Słodkie płatki zbożowe na śniadanie, hamburgery lub hot dogi na lunch, pieczeń wołowa, kotlet schabowy, pierś z kurczaka z ziemniakami na obiad. Piłem kilka napojów gazowanych dziennie – przyznał ekspert w rozmowie z Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym.
Dzisiaj jest temu zdecydowanie przeciwny i przekonuje do zmiany nawyków żywieniowych.
2. Zrezygnował z mięsa
Dziś prof. Gardner nie je mięsa, a jego codzienna dieta jest przemyślana i zdecydowanie zdrowsza niż ta, którą preferował, kiedy miał kilkanaście lat.
Na śniadanie naukowiec zjada płatki owsiane z dodatkiem orzechów i owoców, tost z awokado oraz kimchi lub musli z niesłodzonym mlekiem sojowym, orzechami pekan i bananem. Do tego filiżanka kawy bez cukru z mlekiem sojowym.
Na lunch lubi zjeść sałatkę, którą przygotowuje z tego, co aktualnie ma w lodówce. To zazwyczaj mieszanka zieleniny oraz czterech lub pięciu kolorowych warzyw. Często dodaje też do niej fasolę, orzechy, oliwki, oliwę z oliwek i awokado. Zaznacza, że to posiłek z wysoką zawartością zdrowych tłuszczów i białek.
Na kolację często jada zupy np. z dyni lub soczewicy, kasztanów i szczawiu.
3. Dodawanie ważniejsze od wykluczania
Prof. Gardner gotuje nie tylko dla siebie, ale też dla swojej rodziny, w tym nastoletnich córek, które lubią proste dania. Często przyrządza im makaron z sosem na bazie warzyw i dodatkiem przypraw. pieczoną główkę kalafiora z dodatkiem przypraw.
Ekspert chętnie dzieli się też prostymi zasadami, które pomogą w zmianie nawyków żywieniowych.
- Bądź realistą, wprowadzaj zmiany w takim tempie, w jakim czujesz się najbardziej komfortowo - podkreśla.
Zaznacza też, że lepiej skupić się na dodawaniu niż wykluczaniu konkretnych produktów z diety.
Przekonuje, że unikanie jest jak kara. Dodawanie może być natomiast ciekawym doświadczeniem, bo wiąże się z odkrywaniem i eksperymentowaniem.
- Gdy już coś dodasz, w naturalny sposób wyprzesz coś innego – zaznacza ekspert.
Podkreśla też, że ważna jest radość z jedzenia.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl