Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Sochacka

Garam masala - charakterystyka, skład mieszanki, przygotowanie przyprawy, zastosowanie w kuchni

Avatar placeholder
16.04.2021 09:55
Garam masala - charakterystyka, skład mieszanki, przygotowanie przyprawy, zastosowanie w kuchni
Garam masala - charakterystyka, skład mieszanki, przygotowanie przyprawy, zastosowanie w kuchni

Garam masala to mieszanka suchych przypraw, która pochodzi z północnych Indii. Garam masala tłumaczy się jako "pikantna przyprawa". To właśnie dzięki tej przyprawie każdy z nas we własnej kuchni może przygotować orientalne dania, które będą bardzo aromatyczne, lekko ostre i rozgrzewające. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to przyprawa, która może nie wszystkim przypaść do gustu.

spis treści

1. Garam masala - charakterystyka

Garam masala była od wieków wykorzystywana w kuchni indyjskiej. Z upływem czasu sąsiednie narody również zaczęły korzystać z jej walorów smakowych. Mieszanka suchych przypraw, czyli garam masala, nie jest tak bardzo ostra jak np: chili, ale jest bardzo aromatyczna i dość pikantna. Garam masala uważany jest za składnik, który daje poczucie szczęścia oraz dobrego samopoczucia.

W związku z tym, że przyprawa rozpowszechniła się na inne narody, powstało wiele wariacji smakowych tej mieszanki. Stało się tak, aby dostosować się do zmieniających się trendów, a także aby dostosować się do podniebień mieszkańców na całym świecie. Historii określenia garam masala trzeba doszukiwać się w starożytnym systemie medycyny indyjskiej – ajurwedy. Według niej przyprawa służyła do podwyższania temperatury ciała, a także do osiągnięcia dobrego samopoczucia.

Zobacz film: "Oto przyprawy, które przyspieszają odchudzanie"
Przyprawy, które leczą
Przyprawy, które leczą [9 zdjęć]

Cynamon pozwala zwalczać nowotwory, chorobę Alzheimera, cukrzycę, chorobę Parkinsona czy wiele innych

zobacz galerię

2. Garam masala - skład mieszanki

Garam masala to bardzo aromatyczna mieszanka suchych przypraw. W jej skład wchodzi: kmin rzymski, pieprz czarny, gałka muszkatołowa, kolendra, goździki, liść laurowy, pieprz cayenne oraz cynamon. Oprócz podstawowej wersji możemy znaleźć także mieszanki z cebulą, czosnkiem, orzechami oraz anyżem gwiazdowym.

Skład przypraw może się nieco od siebie różnić w zależności od tego, w jakim regionie została przygotowana. Garam masala najlepiej smakuje dodawana do dań orientalnych. Przyprawa ta więc nie będzie dla wszystkich, ponieważ nie każdy lubi kuchnię orientalną.

3. Garam masala - przygotowanie przyprawy

Garam masala jest bardzo aromatyczną przyprawą. Sekret nie tkwi tylko w tym, że jest to odpowiednia kompozycja odpowiednich składników. Niesamowity smak i aromat kryje się w tym, że wszystkie przyprawy oprócz gałki muszkatołowej są pojedyńczo prażone, a następnie drobno mielone w młynku lub moździerzu. Przygotowanie takiej mieszanki przyprawa zajmuje się trochę czasu. Aby przyprawa garam masala idealnie urozmaicała smak potrawy, należy ją dodać pod sam koniec gotowania.

Zobacz także:

4. Garam masala - zastosowanie w kuchni

Garam masala to przyprawa, którą wykorzystuje się głównie do przyrządzania dań kuchni indyjskiej. Garam masala stanowi dodatek między innymi w takich daniach jak: rogan josh, czyli mięso pieczone na maśle ghee, murgh kari, czyli kurczak w specjalnym sosie, a także pekiństańskie pulao.

Przyprawa ta sprawdza się także bardzo dobrze w naszej tradycji kulinarnej. Można ją dodawać do marynat mięsnych, sałatek oraz sosów. Pomomi, że garam masala można wykorzystywać także w polskiej kuchni to jeszcze wiele osób nie słyszało o tej przyprawie i o jej właściwościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze