Jedz na śniadanie. Cholesterol sam zacznie spadać
Hipercholesterolemia może zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego, chorób serca i udaru mózgu. Na szczęście istnieją sposoby na redukcję poziomu cholesterolu, a jednym z najskuteczniejszych jest zmiana nawyków żywieniowych. Richard Allison, dietetyk współpracujący z kobiecą drużyną Tottenham Hotspur polecił pięć produktów śniadaniowych, które mogą pomóc w utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu.
1. Płatki owsiane
Badania naukowców dowodzą, że regularne spożywanie owsianki poprawia koncentrację i pamięć, a także skutecznie obniża poziom cholesterolu całkowitego o 2-7 proc. oraz cholesterolu LDL o 5-10 proc.
W płatkach owsianych znajduje się błonnik pokarmowy, składnik hamujący wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, a także redukujący jego stężenie w naczyniach krwionośnych. Takie śniadanie warto urozmaicić, dodając do owsianki odrobinę świeżych owoców, orzechów lub cynamonu.
- Jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, zacznij sięgać po takie produkty śniadaniowe, które zawierają jak najmniej niezdrowych tłuszczów nasyconych i trans. Zarówno jedne, jak i drugie mogą zwiększyć poziom cholesterolu lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL). Jeśli zależy ci na redukcji "złego cholesterolu", sięgnij po żywność bogatą rozpuszczalny błonnik i wielonienasycone tłuszcze - przekonuje dietetyk Richard Allison.
2. Jajka
Pacjenci z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub wysokim cholesterolem często zastanawiają się, czy jajka są bezpiecznym wyborem w ich przypadku. Dietetyk przekonuje, że produkt ten, spożywany z umiarem może stanowić element zdrowego śniadania osób z wysokim cholesterolem.
- Postaraj się ograniczyć ich spożycie do jednego lub dwóch dziennie. Do przygotowania śniadania użyj samych białek, a nie całych jaj – zachęca wykwalifikowany specjalista, współpracujący z kobiecą drużyną Tottenham Hotspur.
W żółtku jajka znajduje się 55 kalorii, podczas gdy białko zawiera ich zaledwie 17.
3. Jogurt grecki
- Jogurt grecki charakteryzuje wyższą zawartością białka i niższą zawartością tłuszczu w porównaniu do zwykłego jogurtu. Dodatkowo, w jego składzie występuje mniej cukru - informuje Allison.
Jedzenie jogurtu greckiego w połączeniu z owocami nie tylko pomaga zredukować poziom cholesterolu, ale zapobiega także wystąpieniu osteoporozy.
4. Tosty z pełnego ziarna
Tosty na bazie białego pieczywa i sera cheddar smakują wyśmienicie, ale jedzone regularnie, mogą doprowadzić do rozwoju miażdżycy. Tym, którzy nie chcą z nich całkowicie rezygnować, dietetyk poleca tosty pełnoziarniste z awokado, masłem migdałowym, niskotłuszczowym serkiem śmietankowym lub hummusem.
Składniki takie jak awakokado czy hummus są znacznie zdrowszą alternatywą, ponieważ zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pełnoziarniste pieczywo w porównaniu do białego chleba charakteryzuje się z kolei wyższą zawartością błonnika i witamin, a także niższym wskaźnikiem IG.
5. Smoothie i koktajle
Zmiksowane owocowo-warzywne napoje stanowią doskonałe źródło witamin i składników mineralnych. Pite regularnie, pomagają zredukować cholesterol, zlikwidować nadmiar wody w organizmie, zrzucić zbędne kilogramy, ale również poprawić stan niektórych narządów wewnętrznych np. nerek.
Dietetyk zachęca, by miksować owoce z żywnością, która nie wpływają w sposób negatywny na proces ich trawienia.
- Użyj bazy z beztłuszczowego mleka lub jogurtu i dodaj świeże lub mrożone owoce, szpinak i nasiona chia - przekonuje specjalista w zakresie żywienia.
Koktajl na bazie niskotłuszczowego jogurtu naturalnego, owoców oraz nasion chia, orzechów, siemienia lnianego czy awokado to doskonałe rozwiązanie. Smaczne dodatki nie tylko wspierają obniżanie poziomu cholesterolu, a także pomagają zredukować indeks glikemiczny całego śniadania.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl