Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jogurt grecki - charakterystyka, działanie zdrowotne, wykorzystanie w kuchni

Avatar placeholder
09.04.2021 16:09
Jogurt grecki - charakterystyka, działanie zdrowotne, wykorzystanie w kuchni
Jogurt grecki - charakterystyka, działanie zdrowotne, wykorzystanie w kuchni (Shutterstock)

Jogurt grecki to nabiał często uważany za żywność dietetyczną, która dobra jest dla naszej figury. Jogurt grecki nie zawiera dużej ilości tłuszczu, a kolejnym jego atutem jest jego charakterystyczny smak. Jogurt grecki wytwarza się ze specjalnego beztłuszczowego mleka. Zalety jogurtu greckiego to także wysoka zawartość żywych kultur bakterii a także duża ilość białka, szczególnie w porównaniu do innego nabiału, takiego jak jogurty naturalne czy kefir.

spis treści

1. Co to jest jogurt grecki?

Jogurt grecki różni się od jogurtu naturalnego smakiem oraz konsystencją. Jogurt grecki jest gęsty i kremowy, podczas gdy jogurt naturalny zazwyczaj jest rzadszy.

Jogurt grecki wytwarza się poprzez fermentację mleka za pomocą dodania do niego żywych kultur bakterii, a następnie od razu przelewane jest ono do opakowań.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Fermentacja jogurtu greckiego odbywa się dopiero w opakowaniu, co sprawia, że jogurt grecki zawiera niemal dwa razy więcej białka a także mniej węglowodanów niż tradycyjny jogurt naturalny.

2. Bakterie zawarte w jogurcie greckim

Bakterie zawarte w jogurcie greckim to lactobacrillus bulgaricus oraz streptococcus thermophilus. Dodawane są one do mleka, przetwarzając je za pomocą procesów fermentacyjnych na jogurt. To one odpowiedzialne są za kwaśny smak jogurtu greckiego i nadają mu właściwości zdrowotnych.

5 sposobów na jogurt grecki
5 sposobów na jogurt grecki [6 zdjęć]

Gęsta konsystencja jogurtu greckiego pozwala stosować go zamiast tłustej śmietany do zabielania zup

zobacz galerię

Bakterie jogurtu greckiego przedostają się do naszych jelit po spożyciu, a tam powodują obniżenie poziomu pH w całym przewodzie pokarmowym, a także zakwaszają go.

Dzięki temu nasz żołądek i przewód pokarmowy lepiej wchłania żelazo oraz wapń, a także szkodliwe bakterie powodujące choroby nie mają możliwości rozmnażania.

Szczególnie kobiety powinny powinny spożywać produkty bogate w żywe kultury bakterii takie jak jogurt naturalny, ponieważ szczepy bakterii jogurtu greckiego przeciwdziałają zakażeniom przewodów moczowych, takich jak zakażenie drożdżami.

Jogurt grecki można spożywać jako przekąskę, na słodko lub jako dodatek do dań i sałatek. Można stosować go zamiast majonezu lub tłustej śmietany.

Jogurt grecki ma dobry wpływ na nasz przewód pokarmowy dzięki zawartym w nim żywym kulturom bakterii
Jogurt grecki ma dobry wpływ na nasz przewód pokarmowy dzięki zawartym w nim żywym kulturom bakterii (123RF)

3. Wykorzystanie jogurtu w kuchni

Przy pomocy jogurtu greckiego możemy stworzyć doskonały dressing do sałatki, który nie będzie zawierał dużych ilości tłuszczu.

Do przygotowania dressingu potrzebować będziemy owocu awokado, 4 filetów anchois, dwie główki czosnku, szczypiorek i jogurt grecki.

Do dressingu z jogurtu greckiego wykorzystamy też ocet winny, sok z cytryny i oliwę.

Dressing przygotowujemy siekając składniki na drobne kawałki lub miksując w blenderze, dodając octu, oliwy i soku z cytryny. Jest to doskonały dressing do sałatek z zieloną sałatą.

Przeczytaj także

Sałatka ziemniaczana z jogurtem greckim. Do jej przygotowania potrzebować będziemy 0,6 kg gotowanych ziemniaków pokrojonych w drobną kostkę, pół papryki, 10 gramów oliwek, dwa jajka na twardo i pietruszkę. Do tego dodamy małą łyżeczkę musztardy, kaparów, sól, pieprz i jeden ząbek czosnku.

Jogurt grecki mieszamy z musztardą, czosnkiem, papryką i kaparami, doprawiamy solą i pieprzem. Pokrojone warzywa mieszamy w dużym garnku a następnie zalewamy dressingiem i mieszamy. Sałatka gotowa!

4. Ile kalorii ma jogurt grecki z pełnego mleka?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 150 g (1 kubeczek, 160 g)
Wartość energetyczna 97,0 kcal 146 kcal
Białko 9,00 g 13,50 g
Węglowodany 3,98 g 5,97 g
Cukier 4,00 g 6,00 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 5,00 g 7,50 g
Tłuszcze nasycone 2,40 g 3,59 g
Tłuszcze jednonienasycone 2,14 g 3,20 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,47 g 0,70 g
Cholesterol 13,00 mg 19,50 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze