Kalorie w makaronie – charakterystyka, rodzaje makaronu a kaloryczność, właściwości makaronu, dodatki do dań
Otrzymujemy go z mąki, jaj i soli. Choć kalorii w makaronie nie jest mało, powinniśmy włączyć go do menu. Makaron jest bowiem nie tylko smaczny, ale też zdrowy.
1. Ile kalorii jest w makaronie?
Liczba kalorii w makaronie zdecydowanie różni się w zależności od tego, czy mówimy makaronie suchym czy gotowanym. Zawarta w makaronie suchym liczba kalorii może nieco przerażać – 100 gramów takiego makaronu zawiera bowiem około 330 kalorii. Jednak przecież nigdy nie spożywamy makaronu w tej postaci. Poddajemy go gotowaniu, co sprawia, że makaron wchłania wodę. Tym sposobem liczba kalorii w makaronie ulega znaczącej zmianie. 100 gramów ugotowanego makaronu to już bowiem tylko 110 kalorii. Choć liczba kalorii w makaronie gotowanym jest niezbyt duża, to spożywając takie danie, długo odczuwamy sytość.
2. Rodzaje makaronu a kaloryczność
Liczba kalorii w makaronie różnić się będzie też w zależności od tego, jaki rodzaj makaronu spożywamy. Najmniej kalorii jest w makaronie na mleku – 100 gramów to jedynie 70 kalorii. W 100 gramach makaronu spaghetii jest około 100 kalorii, makaron gotowany dwu- lub czterojajeczny zawiera około 125 kalorii. Liczba kalorii makaronie gotowanym bezjajecznym to z kolei około 130. Najwięcej kalorii ma makaron domowy podduszany i makaron ryżowy gotowany. 100 gramów tych rodzajów makaronów zawiera około 190 kalorii.
3. Właściwości odżywcze makaronu
Makaron to bogate źródło skrobi należącej do węglowodanów złożonych. Dzięki temu, niezależnie od tego, ile jest kalorii w danym makaronie, mamy zapewnioną energię i sytość na wiele godzin. Makaron, w zależności od rodzaju mąki, z której jest wykonany, może być polecany np. osobom będącym na diecie bezglutenowej. Makaron z dodatkiem otrąb powinny spożywać osoby cierpiące na zaparcia, a makaron gryczany osoby nie mogące jeść pszenicy. Jak widać, nie tylko więc liczba kalorii w makaronie ma znaczenie. Jakie są jeszcze właściwości makaronu? Jest on źródłem witaminy B1, B6, PP, które nie tylko wspomagają trawienie, ale też wpływają na dobry nastrój. Zawarty w makronie magnez z kolei chroni przed skurczami, uczuciem zmęczenia, sprzyja pracy mózgu i serca.
Zobacz także:
4. Ilość kalorii zależna od kompozycji dania
Oczywiście liczba kalorii w daniach z makaronu będzie wzrastać w zależności od tego, jak skomponujemy całe danie. Jeżeli do sosu dodamy śmietanę lub ser, kalorie w daniu z makaronem znacznie wzrosną. Tak naprawdę liczba kalorii w makronie zależy od nas samych, od tego, jakich wyborów przy gotowaniu dokonamy. Dla porównania spaghetii bolognese przygotowane w domu w 250-gramowej porcji zawiera około 500 kalorii. Natomiast kalorie w makaronie przygotowanym jako spaghetti carbonara ze śmietaną i boczkiem będą wynosić około 700. Aby kalorii w makaronie było jak najmniej, warto też zwrócić uwagę na to, z jakiej mąki jest wyprodukowany. Od tego też będzie zależeć to, ile właściwości prozdrowotnych będzie miał taki makron. Najlepiej jest wybierać ten z mąki orkiszowej, żytniej czy gryczanej. Nie tylko liczba kalorii w makaronie jest ważna przy jego wyborze. Trzeba też pamiętać o tym, że im mniej przetworzoną mąkę wykorzystano do jego produkcji, tym makaron będzie zawierał niższy indeks glikemiczy