Trwa ładowanie...

Kasza kukurydziana – właściwości i wykorzystanie w kuchni

Avatar placeholder
23.07.2021 14:21
Kasza kukurydziana znana jest w kuchni latynoskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i węgierskiej.
Kasza kukurydziana znana jest w kuchni latynoskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i węgierskiej. (Źródło: Pexels, autor: nicole-michalou)

Kasza kukurydziana, nazywana również polentą, powstaje z obłuskanego i połamanego ziarna kukurydzy. Zawiera najwięcej węglowodanów spośród wszystkich kasz, za to najmniej składników mineralnych. Wyróżnia ją także to, że nie zawiera glutenu i zbyt wielu kalorii. Jak ją przygotować i z czym jeść?

spis treści

1. Co to jest kasza kukurydziana?

Kasza kukurydziana, nazywana również polentą, jest wytwarzana z ziaren kukurydzy w postaci grubego lub drobnego grysiku. W procesie jej produkcji ziarna kukurydzy są obłuskiwane, łamane i segregowane. Można ją kupić pod postacią drobnego lub grubego grysiku o słonecznym, żółtym kolorze.

Polenta jest bardzo popularna w Ameryce oraz południowej części Europy. W Polsce większym uznaniem cieszy się kasza gryczana czy jęczmienna, a także bulgur i kuskus. Choć tego rodzaju kasza jest w naszym regionie dopiero odkrywana, można ją bez trudu kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Bywa, że znajduje się na półce z produktami bezglutenowymi lub na stoiskach oznaczonych jako „zdrowa żywność”. Nie jest droga. Cena opakowania 400 g to koszt kilku złotych.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Właściwości kaszy kukurydzianej

Kasza kukurydziana zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak witamina A, witamina PP, witaminy z grupy B i witamina E oraz wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, miedź, mangan, selen, kwas foliowy, kwas pantotenowy. Zawiera nie tylko beta-karoten, ale i luteinę, barwnik należący do karotenoidów. Ta odpowiada za prawidłową pracę plamki żółtej w oku i chroni wzrok przed działaniem wolnych rodników.

Polenta to także białko, tłuszcze (kwasy tłuszczowe nasycone, kwasy tłuszczowe jednonienasycone, kwasy tłuszczowe wielonienasycone), błonnik pokarmowy i węglowodany.

Kasza kukurydziana zawiera najwięcej węglowodanów ze wszystkich kasz. Wartość energetyczna 100 g wynosi 369 kcal, jednak szklanka ugotowanej polenty to tylko 185 kcal. Należy do produktów o średnim indeksie glikemiczny (IG). Nie zawiera glutenu.

Jedzenie polenty przynosi wiele korzyści dla zdrowia, ponieważ:

Dla kogo polenta?

Kasza kukurydziana jest polecana zwłaszcza dla osób, które borykają się z nietolerancją glutenu i cierpiącym na zespół jelita nadwrażliwego, a także dla małych dzieci. Jest to produkt bezpieczny, lekkostrawny i bezglutenowy. Przypomina nieco kaszę mannę i jest dobrym posiłkiem dla osób będących na diecie redukcyjnej. Okazuje się, że zjedzenie małej ilości produktu szybko dodaje energii i poczucie sytości.

3. Jak jeść kaszę kukurydzianą?

Kasza kukurydziana znana jest w kuchni latynoskiej, rumuńskiej, bułgarskiej i węgierskiej. Włosi jadają ją z dodatkiem sera i sosów, często także grillują, ponieważ po wystygnięciu jest tak gęsta, że można ją kroić. Warto przygotować ją wcześniej, a następnie podsmażyć czy podpiec przed podaniem.

Polenta jest także doskonałą bazą do przygotowywania wielu potraw. Towarzystwo prostych dodatków tworzy z niej smaczny i pożywny posiłek. Można ją gotować na wodzie, mleku lub soku, jeść w wersji wytrawnej, ale i podawać na słodko z owocami, konfiturami i śmietaną. Jest bardzo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno na śniadanie (do kaszy kukurydzianej na mleku wystarczy dodać owoce), obiad i deser.

Co zrobić z kaszy kukurydzianej?

Można przygotować ją z grzybami, serem, szpinakiem bądź sosami, ze świeżym masłem i warzywami, jak i owocami. Dodawać ją można do zup (zastąpi mąkę lub zasmażkę w roli zagęstnika do zup i sosów), gulaszu i mięs. Doskonale sprawdza się jako składnik dań jednogarnkowych, ale i zapiekanek. Można z niej również przygotowywać desery, omlety i wypieki, na przykład babeczki, chlebki czy placuszki.

Jak gotować kaszę kukurydzianą?

Kaszę kukurydzianą przygotowuje się szybko z użyciem wody, bulionu lub mleka. Podczas gotowania ważne jest zachowanie właściwych proporcji. Porcję suchej kaszy zalewa się płynem pamiętając, że ziarna szybko go pochłaniają. Generalnie na szklankę kaszy powinno przypadać nie mniej niż 2 szklanki płynu (zwykle około 2,5). Gotuje się ją 15-20 minut.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze