Lekarz cofnął swój zegar biologiczny o 20 lat. Efekty zawdzięcza tym produktom
Ekspert z dziedziny długowieczności i odnowy biologicznej zdradził, które produkty spożywcze mają największy wpływ na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji i przedłużenie życia.
1. Obniżył wiek biologiczny dietą
Choć wiek biologiczny jest wartością względną i nie ma konsensusu naukowego wokół kwestii czym właściwie jest, i jak go rzetelnie zmierzyć, często spotyka się go jako określenie ogólnej kondycji organizmu na tle generalnie zdrowych pacjentów w danym wieku.
Dr Michael Roizen, dyrektor ds. odnowy biologicznej w Cleveland Clinic i autor książki na temat długowieczności, wyznał dziennikarzom "Business Insider", że jego wiek biologiczny można oszacować na około 57,6 lat przy faktycznym wieku 78 lat.
Chociaż lekarz przyznaje, że dużą rolę w tej kwestii odgrywają geny, jest jednocześnie zwolennikiem teorii, że mamy ogromny wpływ na długość swojego życia poprzez wybory, których dokonujemy. Jednym z nich jest między innymi zdrowa dieta (zwłaszcza tzw. dieta śródziemnomorska), która, jak wykazało już wiele różnych badań, stoi u podstaw długowieczności.
Zdaniem Roizena, wprowadzenie już nawet kilku zdrowych dodatków do diety może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i długość życia.
2. 7 produktów, które mogą wydłużyć życie
To nie przypadek, że wśród żywności polecanej przez doktora Roizena królują źródła zdrowych kwasów tłuszczowych takie jak oliwa z oliwek, ryby (zwłaszcza łosoś i pstrąg) oraz awokado. To właśnie produkty tego typu stanowią podstawę wspominanej wyżej diety śródziemnomorskiej, która została wyróżniona przez lekarzy jako najzdrowszy, najbardziej sprzyjający długowieczności sposób żywienia.
Ponadto, wśród produktów ocenianych przez Roizena jako korzystne dla zdrowia, znalazły się także gorzka czekolada i grzyby.
W przypadku czekolady warto podkreślić, że wystarczy spożywanie zaledwie jednej czy dwóch kostek dziennie, aby dostarczyć organizmowi cenny potas, żelazo czy magnez. Przekraczanie tej dawki może jednak doprowadzić do zwiększenia masy ciała, bo czekolada, także ta ciemna, zawiera niemałe ilości tłuszczu i cukru.
Jeśli zaś chodzi o grzyby, są one niskokaloryczne, a jednocześnie bogate w przeciwutleniacze oraz sterole, które m.in. niwelują poziom “złego” cholesterolu LDL.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski