Lukier – rodzaje, kaloryczność, wartości odżywcze i przepisy
Lukier, czyli polewa z cukru, to idealna ozdoba różnych małych i dużych wypieków. Przygotowuje się ją w prosty sposób, ucierając cukier puder z wodą, sokiem z cytryny lub białkiem jaja. Zrobienie lukru jest łatwe, wymaga tylko cierpliwości i czasu. Poznaj rodzaje lukru, jego kaloryczność oraz proste przepisy.
1. Co to jest lukier?
Lukier to polewa z cukru, którą wykorzystuje się do ozdabiania różnych wyrobów cukierniczych. Dzięki niemu babka i babeczki, ciasteczka, makowiec, sernik krakowski, tarta i inne ciasta, a także domek z piernika, drożdżówka czy pączek zyskują nie tylko na wyglądzie, ale i smaku.
Tradycyjny, domowy lukier ma jednolitą konsystencję i delikatny, perłowy połysk. Składa się z dwóch składników: cukru i wody, soku z cytryny lub białka jaja.
2. Jak zrobić lukier?
Domowe wypieki warto udekorować nie tylko polewą czekoladową czy polewą z białej czekolady, ale i lukrem: klasycznym, kolorowym, cytrynowym bądź królewskim, a także masą plastyczną. Jest z czego wybierać.
Lukier – przepis podstawowy
Do przygotowania lukru potrzebna jest:
- szklanka cukru pudru,
- łyżka wody.
I co dalej? To proste: przesiany przez sitko cukier puder wsyp do miski, dolej wodę. Ucieraj masę przy pomocy łyżki. Lukier jest gotowy, gdy będzie miał gładką i jednolitą konsystencję. Nie powinien być gęstszy niż ciepły budyń. Można go zagęścić, dodając więcej cukru pudru, a i rozrzedzić, dodając trochę wody. Pamiętaj, że czasem lukier będzie gęstniał bardziej i w końcu zastygnie całkowicie.
Lukier cytrynowy
Można także zrobić lukier cytrynowy, który doskonale podkreśli smak babeczek i babek cytrynowych. Aby go przygotować, potrzebne są takie składniki jak:
- szklanka cukru pudru,
- łyżka soku z cytryny.
Lukier trzeba ucieraj przy pomocy łyżki dotąd, aż cukier puder rozpuści się w soku. Warto pamiętać, że gęstość każdego rodzaju lukru można regulować zawartością płynu: soku z cytryny lub wody, a także cukru pudru.
Jak zrobić kolorowy lukier?
Zwykle lukier jest biały lub śmietankowy. Można jednak zrobić także lukier kolorowy. Wystarczy do tradycyjnego, klasycznego lukru dodać barwnik spożywczy do dekorowania ciast lub wybrany barwnik naturalny. W tej roli doskonale sprawdzi się sok z brzoskwini, kakao, sok żurawinowy lub porzeczkowy, kurkuma, a także spirulina.
Lukier królewski
Mówiąc o lukrze, nie można zapomnieć o jeszcze innej jego odsłonie. Lukier królewski (ang. royal icing), bo o nim mowa, przygotowuje się z cukru pudru i ubitych białek jaj, można dodać również sok z cytryny. Używa się go do ozdabiania tortów, ciastek i amerykańskich cupcakes. Sprawdzi się do wyrobu dekoracji, takich jak jadalne figurki czy kwiaty. Lukier z białek także można barwić za pomocą barwników spożywczych w paście lub żelu.
Jak zrobić lukier królewski? W myśl zasady, że proporcja białka do cukru pudru powinna wynosić 1:5, aby zrobić lukier królewski, trzeba przygotować:
- 1 białko z jajka,
- 150 g cukru pudru,
- 6 kropli soku z cytryny.
Cukier puder przesiej. W misce, przez kilka minut, miksuj białko, cukier puder i sok z cytryny. Lukier powinien być gładki i lśniący.
Lukier plastyczny
Można również skusić się na lukier plastyczny. To nic innego jak masa cukrowa (inaczej fondant), wykonana głównie z cukru pudru oraz żelatyny. Używa się jej do ozdabiania ciast. Można je nią zarówno pokrywać, jak i tworzyć dekoracje na torty. Jest bardzo elastyczna i plastyczna. Przypomina modelinę i jest najczęściej używana do dekorowania tortów w stylu angielskim.
Jak zrobić masę cukrową? Trzeba przygotować takie składniki na lukier plastyczny jak:
- 50 dag cukru pudru,
- 50g glukozy,
- 3 płaskie łyżeczki żelatyny,
- 35 ml wody,
- opcjonalnie barwnik spożywczy.
Żelatynę rozpuść w wodzie: wsyp ją do wody, mieszaj i podgrzej, na przykład w mikrofalówce, wymieszaj i ostudź.
Miksuj cukier puder, glukozę i rozpuszczoną żelatynę do momentu, aż powstanie masa plastyczna. Gotową masę chwilę zagniataj rękami. Możesz dodać barwnik, jednak uważaj z jego ilością. Na lekko oprószonym cukrem pudrem stole rozwałkuj masę, mając na uwadze średnicę, jaka jest potrzebna do tego, by pokryć tort czy inne ciasto. Powstały płat przenieś na posmarowaną kremem powierzchnię wypieku. I gotowe.
Z masy plastycznej można tworzyć różne figurki i ozdoby (literki, kwiatki, gwiazdki, serduszka).
3. Ile kalorii ma lukier?
Jak można się domyślać, lukier jest kaloryczny. Porcja 100 g dostarcza ponad 400 kcal. Wyróżnia go także wysoki indeks glikemiczny (IG), który wynosi ponad 90. Nie dostarcza witamin i minerałów.
Lukier to głównie źródło węglowodanów (zawarte w nim cukry proste zwiększają apetyt i sprzyjają odkładaniu się tłuszczu). Aby to zmienić, zamiast cukru pudru można użyć zmielonego w młynku do kawy ksylitolu lub erytrolu (erytrytol).