Melon - pochodzenie i nazwa, właściwości, zastosowanie
Melon ma wiele dobroczynnych właściwości oraz składników odżywczych. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, usprawnia pracę oczu, wspomaga odchudzanie, a poza tym ma wspaniały słodki smak. To dopiero początek wyliczania właściwości melona – poznaj ich jeszcze więcej!
1. Pochodzenie melonów
Nazwa "melon" pochodzi z języka greckiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "miękkie jabłko". Melony pochodzą z tropikalnych miejsc znajdujących się na obszarze Azji oraz Afryki. Owoce te znane były już w czasach starożytnych. Pierwsze melony w Europie pojawiły się we Włoszech, gdzie zasadzono ich ziarna. W Polsce melony stały się powszechne już w XVII wieku.
Jakie są odmiany melona? Jest ich kilka: kantalupa, ogden, melon miodowy czy ananasowy.
2. Właściwości melona
Melon jest owocem o średnich rozmiarach, dosyć ciężkim. Otoczony jest grubą, łuskowatą skórką, pod którą kryje się bardzo soczysty żółty lub pomarańczowy miąższ. Środek wypełniają małe liczne, lepkie pestki, które przed zjedzeniem należy dokładnie wydrążyć.
Owoc ten powinny spożywać osoby cierpiące na niektóre choroby, gdyż spożywanie melona to doskonała profilaktyka. Melon skutecznie chroni osoby cierpiące na miażdżycę oraz na nowotwory. Te o pomarańczowym miąższu zawierają dużo witaminy A, gdyż zawierają sporo beta-karotenu. Związek ten ochrania przed niektórymi nowotworami, a także pozwala utrzymywać na dłużej opaleniznę. Melon jest też składnikiem diety na dobry wzrok.
Melon wspomaga walkę z nadciśnieniem, z tego względu, iż jest bogaty w potas, a jak wiadomo składnik ten skutecznie obniża ciśnienie tętnicze. Jak udowodniono, niedobór potasu, prowadzi do podwyższenia ciśnienia, dlatego tak ważny jest jego odpowiedni poziom, zwłaszcza u osób z wysokim ciśnieniem. 100 gramów melona zawiera około 250 mg potasu, dlatego zaspokoi jego dzienne zapotrzebowanie.
Witaminy z grupy B, które melon także posiada, idealne są dla osób żyjących w ciągłym stresie i nerwowych. Melon pomaga również na problemy ze snem, gdyż ułatwia zasypianie.
Melon aż w 90 procentach złożony jest z wody, dlatego wspomaga odchudzanie (znana jest chociażby dieta melonowa), a także jest świetną przekąską w czasie każdej diety i można jeść go bez wyrzutów sumienia.
3. Zastosowanie melona
Zastosowanie melona jest bardzo szerokie. Melon znalazł swoje zastosowanie w kosmetyce oraz w gastronomii. Otóż ten soczysty owoc doskonale nada się do wszelkiego rodzaju sałatek i przekąsek. Można zawijać go w szynce, dodawać do mięs. Z melona można robić też pyszne i orzeźwiające koktajle.
Znane jest również zastosowanie melona w kosmetyce. Witamina E i witamina C zawarte w melonie opóźniają procesy starzenia się skóry, dlatego wyciąg z melona dodawany jest do wielu kosmetyków. Takie specyfiki świetnie nawilżają skórę i sprawiają, iż skóra jest rozświetlona i wygląda zdrowiej.
Jeżeli nigdy nie jedliście melona, to warto go spróbować, gdyż jego wyjątkowy smak z całą pewnością przekona do siebie każdego. Oprócz tego melon rewelacyjnie wpływa na nasze zdrowie, a także wygląd. Znakomicie sprawdzi się w czasie upalnych dni, ponieważ zawiera dużo wody, która odpowiednio nawodni organizm.
Choć cena melona nie jest najniższa, jego właściwości są bardzo cenne dla zdrowia, dlatego raz na jakiś czas powinniśmy sięgnąć po ten wspaniały i smaczny owoc. Co więcej można jeść go na okrągło bez obaw o wzrost naszej wagi ciała.