Trwa ładowanie...

Najlepsza dieta na 2019 rok. Wybór specjalistów

Avatar placeholder
21.11.2019 08:08
Najlepsza dieta na 2019 rok to dieta śródziemnomorska
Najlepsza dieta na 2019 rok to dieta śródziemnomorska (123rf.com)

US News & World Report, światowy autorytet w dziedzinie porad konsumenckich, opublikował ranking najlepszych diet. Wśród nich m.in. dieta śródziemnomorska i nowość w zestawieniu - dieta nordycka. Jakie diety będą królowały w 2019 roku?

1. Dlaczego dieta śródziemnomorska została liderem?

W najnowszym rankingu dieta śródziemnomorska wyprzedziła dietę DASH i została liderem zestawienia wyprzedziła dietę DASH i została liderem zestawienia. To dieta, która od wieków z powodzeniem kultywowana jest przez Greków, Włochów i Hiszpanów.

Dieta śródziemnomorska opiera się w głównej mierze na spożywaniu produktów lokalnych i jak najmniej przetworzonych. W tej diecie ograniczamy spożycie czerwonego mięsa na rzecz ryb i owoców morza. Do każdego posiłku dodajemy warzywa oraz używamy ziół, naturalnych przypraw i oliwy z oliwek. W diecie śródziemnomorskiej dozwolone jest spożywanie niewielkich ilości czerwonego wina.

Diety gwiazd
Diety gwiazd [9 zdjęć]

Smukłe, wyrzeźbione sylwetki gwiazd to zasługa regularnych, morderczych ćwiczeń i restrykcyjnych diet.

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dieta ta bogata jest w błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały oraz przeciwutleniacze, które zapewniają zdrowie i ładny wygląd. Dieta śródziemnomorska jest zróżnicowana, nie wyklucza konkretnych grup produktów, nie jest też restrykcyjna więc jej przestrzeganie nie powinno być trudne.

2. Na jakich zasadach opiera się dieta DASH?

Dieta DASH przez wiele lat królowała w rankingu. Tym razem znalazła się na drugim miejscu. Dieta DASH jest nie tylko zdrowym sposobem odżywiania, ale ma też funkcje leczniczą – wspiera układ krwionośny i działa pozytywnie na cały organizm.

Dieta DASH opiera się na prostych zasadach. Ograniczamy do minimum ilość soli, a zamiast tego wprowadzamy do jadłospisu nieprzetworzone jedzenie. W przypadku diety DASH zaleca się rezygnację z białego pieczywa, ciast, ciastek i czerwonego mięsa. Zamiast tego polecane są produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce, chudy nabiał, mięso drobiowe, ryby i owoce morza, zdrowe tłuszcze, nasiona i orzechy.

3. Co oznacza Fleksitarianizm?

Fleksitarianizm zajął w zestawieniu najlepszych diet na 2019 rok trzecie miejsce. Nazwa tej diety składa się z dwóch słów: flexible i vegetarian i dosłownie oznacza elastyczny wegetarianizm. Dieta bazuje na owocach i warzywach, ale od czasu do czasu dopuszczalne jest jedzenie ryb i chudego mięsa. Dieta ta znana jest również jako semiwegetarianizm.

Dieta opiera się głównie na produktach zastępujących mięso - tofu, fasoli, soczewicy. Zaleca się też spożywanie nasion i orzechów, jajek, warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, nabiału i naturalnych przypraw. Nie jest jednak tak restrykcyjna jak wegetarianizm czy weganizm i dopuszcza spożywanie mięsa w niewielkich ilościach. To idealna dieta dla osób, które nie chcą lub nie mogą całkowicie z niego zrezygnować.

4. Jakie są założenia diety Weight Watchers?

Czwarte miejsce przypadło dwóm dietom. Pierwszą z nich jest dieta Weight Watchers, czyli dieta Strażników Wagi. Dieta ta znajduje się również na pierwszym miejscu w kategorii ''Najlepsze diety na utratę wagi'' i ''Najlepsze diety komercyjne''.

Głównym założeniem diety Weight Watchers jest przeliczanie pokarmów nie na kilokalorie, a na punkty. Każdy produkt ma swoją określoną liczbę punktów, a to, ile dana osoba może dziennie wykorzystać punktów, zależy od jej współczynnika BMI.

Taki sposób żywienia sprawia, że możemy jeść praktycznie wszystko na co mamy ochotę, pamiętając jedynie o sumowaniu punktów. Istnieją jednak grupy produktów, które należy ograniczyć. Zaliczamy do nich: tłuszcze zwierzęce, fast foody, gotowe dania, słodycze, tłuste sosy.

Podstawę diety powinny stanowić sezonowe warzywa i owoce, ryby oraz chudy nabiał i mięso. Zalecane jest też spożywanie pełnoziarnistych produktów i wypijanie przynajmniej 2 litów wody dziennie.

5. Jakimi zaleceniami kierują się osoby stosujące dietę MIND?

[zwarte miejsce przypadło również diecie MIND. To taki sposób odżywiania, który skutkuje poprawą funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Dieta MIND polecana jest w profilaktyce demencji i choroby Alzheimera.

Jakie są zalecenia diety MIND? Przede wszystkim opiera się na zielonych warzywach, takich jak szpinak, brokuł, sałata, jarmuż. Należy spożywać co najmniej 6 porcji tygodniowo, a najlepiej 3 porcje dziennie. Do tego przynajmniej 1 porcja dziennie innych warzyw, 5 porcji orzechów tygodniowo, owoce jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby, drób i oliwa z oliwek.

W diecie MIND znajdziemy także zalecenie dotyczące wypijania jednego kieliszka czerwonego wina dziennie. Dieta MIND jest bardzo zróżnicowana, a mnogość produktów pozwala na łatwe skonstruowanie smacznego jadłospisu.

6. Na czym polega dieta Nordycka?

Do zestawienia najlepszych diet na 2019 rok trafiła też dieta nordycka, zwana też dietą północną. Zasady tej diety opracował Arne Astrup, naukowiec i właściciel restauracji.

Podobnie jak inne diety w tym zestawieniu, dieta nordycka opiera się na lokalnych i jak najmniej przetworzonych produktach. Głównym zaleceniem jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz produktów roślinnych. Produkty polecane w tej diecie to zboża, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, warzywa i owoce. Posiłki zawierające ryby i dziczyznę (popularne mięso na tej diecie) można spożywać nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Warto stawiać na produkty lokalne i sezonowe, najlepiej z upraw i hodowli ekologicznych.

Wszystkie te diety mają wspólny mianownik – są zróżnicowane i stawiają na ograniczenie spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, szczególnie czerwonego mięsa. Warto w 2019 roku wypróbować jedną z proponowanych diet i zmienić swój sposób żywienia na zdrowszy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze