Dieta nordycka – sekret zdrowia Skandynawów
Nie bez powodu Skandynawowie uważani są za jednych z najzdrowszych ludzi świata, a Skandynawki za najszczuplejsze z kobiet. Może ten argument przekona cię do włączenia do swojej diety ryb, ciemnego pieczywa, sezonowych warzyw i wypróbowania doskonale odchudzającej, świetnie wpływającej na mózg diety nordyckiej?
1. Kilka słów o diecie nordyckiej
Nowa dieta nordycka ma dwóch ojców. Pierwszym z nich jest Claus Meyer, który założył jedną z najlepszych restauracji na świecie – duńską Nomę. Drugim – dr Arne Anstrup, naukowiec zajmujący się problemem otyłości na Wydziale Żywienia Człowieka Uniwersytetu Kopenhaskiego.
Badania pokazały, że dieta nordycka pozwala pozbyć się 12 zbędnych kilogramów w czasie dwukrotnie krótszym niż inne, zachodnie specjalne programy. Kto powinien zainteresować się dietą nordycką? Osoby, które cenią lokalne, rodzime produkty, ponieważ ich wybór jest porównywalny do tego dostępnego w Skandynawii. Zadowolone będą też osoby, które mogą dziennie poświęcić przynajmniej pół godziny na przygotowywanie posiłków. Dieta nie wymaga jednak specjalnych przygotowań i można ją stosować na co dzień. Jeśli jednak nie lubisz ciemnego pieczywa i tłustych ryb – zdecyduj się na inny jadłospis.
Północ kontra Południe
Śródziemnomorska czy nordycka - która dieta jest zdrowsza?
2. Co znajdziemy w diecie nordyckiej?
Za podstawę nordyckiej diety przyjmuje się ciemne pieczywo, tzw. vollkornbrot. To chleb niezwykle bogaty w błonnik. Przyspiesza procesy trawienne i zapobiega odkładaniu się tłuszczów. Kolejnym elementem jadłospisu są ryby - tłuste, morskie, zawierające w sobie bogactwo nienasyconych tłuszczów. Są też doskonałym źródłem witaminy D, której poziom w naszych organizmach w okresie jesienno-zimowym jest niewystarczający.
W rybach znajdziemy też jod, który pomaga unormować poziomy hormonów tarczycy, oraz selen - w dużych dawkach przeciwdziała nowotworom. Tłuste ryby zapewniają naszej skórze promienny, świeży wygląd, a dzięki dużej zawartości białka ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Kolejnym punktem w diecie nordyckiej są produkty zbożowe - płatki owsiane, produkty z jęczmienia i orkiszu. Produkty zbożowe nie zastąpią co prawda mięsa, ale pozwolą je ograniczyć, dając możliwość włączenia do diety większej ilości roślin straczkowych. Nie bez powodu też Skandynawowie spożywają najmniej hodowlanego drobiu w Europie – wolą jeść mięso dzikich zwierząt i ptactwa, które zawiera znacznie mniej tłuszczu.
Warzywa w diecie nordyckiej także znalazły swoje miejsce. Są to marchewka, burak, brukselka, ziemniaki oraz warzywa strączkowe. Wśród owoców wymienia się jabłka, gruszki oraz dziko rosnące owoce jagodowe. Zalecane też jest codzienne spożywanie produktów mlecznych – mleka i serów.
3. Jak jeść?
Wiemy już, jakie produkty powinny znaleźć się w naszej lodówce. Pora na posiłki. Na śniadanie zjedzmy płatki owsiane lub ciemne pieczywo pełnoziarniste z serem. Obiad powinna stanowić ryba lub mięso oraz warzywa. Przyrządzanie mięsa czy ryb jest także bardzo istotne – nie smażmy ich, a raczej ugotujmy lub przyrządźmy na grillu.
Dobrze też, jeśli przyprawiając posiłki, nie będziemy ograniczali się jedynie do soli i pieprzu. Nie oszczędzajmy na świeżych ziołach – są zdrowe i dadzą więcej aromatu niż ich suszone odpowiedniki. Trzy posiłki powinniśmy jeść do syta, natomiast za przekąskę niech posłużą warzywa i owoce, także suszone.
Ważny jest też sam rytuał spożywanego posiłku – niech odbędzie się on w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, stresu.
4. Skuteczność diety nordyckiej
W 2010 roku przeprowadzono badanie na 87 osobach, które miały problemy z wysokim cholesterolem. Celem było ustalenie czynników ryzyka wystąpienia chorób układu naczyniowo-krążeniowego. 43 osoby zostały zakwalifikowane do grupy, która miała spożywać na co dzień produkty z diety nordyckiej, natomiast pozostałe osoby poproszono o spożywanie tych samych posiłków, jakie jedli do tej pory.
Osoby z pierwszej grupy przygotowywały posiłki m.in. z jabłek, jagód, kapusty, ziemniaków, buraków, pieczywa pełnoziarnistego i jagnięciny. Po 6 tygodniach obniżyło się u nich ciśnienie krwi, stężenie insuliny i cholesterolu. Zaobserwowano także spadek wagi.
Dietę nordycką warto zacząć stosować w okresie jesienno-zimowym, kiedy warzywa takie jak buraki, ziemniaki czy kapusta, są łatwo dostępne. Czas ten jest najlepszy również dlatego, że często spożywane ryby mogą zastąpić nam suplementy diety bogate w witaminę D, którą w Polsce powinniśmy przyjmować między październikiem i majem, kiedy największe jej źródło – słońce – jest rzadkim gościem na niebie.
Jedynym minusem diety mogą być ceny świeżych ryb i dziczyzny. Ich koszty będą jednak wyrównywać tanie warzywa i produkty pełnoziarniste.