Najlepsze połączenie. Tak pozbędziesz się oponki z brzucha
Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że połączenie diety śródziemnomorskiej z ćwiczeniami może przyczynić się do "klinicznie znaczących" zmian w składzie ciała. To ważna informacja dla wszystkich, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu i zahamowaniu postępującej z wiekiem utraty mięśni.
1. Dieta a zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym
Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w JAMA Network Open, miało wyjaśnić, w jaki sposób dieta pomaga w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Naukowcy realizujący międzynarodowe badanie zdecydowali się także ocenić wpływ diety na skład ciała uczestników po trzech latach.
Testom poddano 1521 uczestników w średnim i starszym wieku (zarówno kobiet, jak i mężczyzn), którzy borykali się z nadwagą, otyłością oraz zespołem metabolicznym. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy.
Pierwsza grupa stosująca dietę śródziemnomorską zmniejszyła spożycie kalorii o 30 proc. oraz zwiększyła aktywność fizyczną. Druga grupa przestrzegała diety śródziemnomorskiej bez ograniczeń kalorycznych oraz bez zmian w aktywności fizycznej.
2. Efekty stosowania diety śródziemnomorskiej i treningów
Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy pierwszej grupy doświadczyli "klinicznie znaczących" zmian w składzie ciała w ciągu trwającego trzy lata eksperymentu. Zmiany te obejmowały 5 proc. lub większą utratę ogólnej masy tłuszczowej, trzewnej masy tłuszczowej (brzucha) oraz złagodzenie utraty masy beztłuszczowej, która zwykle postępuje wraz z wiekiem.
Zmiany parametrów składu ciała wykazywały podobny przebieg u obu płci, chociaż były one bardziej wyraźne u mężczyzn niż u kobiet. Próg 5 proc. został przez naukowców wybrany celowo, ponieważ jest to punkt odcięcia zwyczajowo stosowany w strategiach odchudzania ukierunkowanych na korzystne zmiany kardiometaboliczne.
Naukowcy ocenili, że uczestnicy obu grup stracili całkowitą masę tłuszczu w ilości bezwzględnej i równolegle całkowitą masę tłuszczu w stosunku do całkowitej masy ciała. Tylko uczestnicy z grupy interwencyjnej (czyli redukującej kalorie i wprowadzającej aktywność fizyczną) zmniejszyli trzewną masę tłuszczową.
3. Dieta śródziemnomorska - jakie produkty spożywać?
Głównym źródłem białka w diecie śródziemnomorskiej są ryby i owoce morza. Jadłospis śródziemnomorski uwzględnia także spożywanie:
- warzyw, takich jak pomidor, bakłażan, papryka, ogórek,
- pełnoziarnistych produktów zbożowych,
- roślin strączkowych,
- owoców,
- ziół,
- orzechów,
- zdrowych tłuszczów (głównie tych, które występują w oliwie z oliwek).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl