Naukowcy znaleźli związek. Tak zwiększasz ryzyko alzheimera
Wiele chorób jest zapisanych w naszych genach, ale to jeszcze nie przesądza o ich wystąpieniu. Wpływ ma tutaj siła nawyku, a w dużej mierze - nawyków żywieniowych. Zespół naukowy z Chin zbadał, czego należy unikać w diecie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera w starszym wieku. Ich odkrycie daje do myślenia.
1. Czego nie jeść, by uniknąć alzheimera?
Za rozwinięcie choroby Alzheimera odpowiedzialny jest gen z grupy APOE. Koduje on białko biorące udział w przenoszeniu lipidów, ale jego związek ze zmianami zanikowymi w mózgu nie został jeszcze dokładnie poznany. Jednak w przypadku alzheimera same geny to jeszcze nie wyrok. Aby choroba się rozwinęła, potrzebny jest jeszcze czynnik środowiskowy, czyli w tym przypadku nasze nawyki i wzorce zachowań.
Naukowcy przez 10 lat obserwowali grupę 29 tys. osób, analizując ich zachowania oraz obecność w ich kodzie genetycznym danej wersji genu APOE. Badania dowiodły, że osoby powyżej 60. roku życia, które odżywiają się zdrowiej i stronią od fast foodów, cechują się mniejszą zapadalnością na chorobę Alzheimera.
- The wyniki mogą dać nam niezbędne informacje, które kiedyś posłużą do stworzenia inicjatyw chroniących starsze osoby przed pogorszeniem funkcji poznawczych - powiedziała Jianping Jia, ekspertka z Chińskiego Stołecznego Uniwersytetu Medycznego w Pekinie.
2. Czym zastąpić fast food?
Żywność typu fast food zawiera mnóstwo tłuszczów i jest wysokoprzetworzona. To stanowi o jej szkodliwym potencjale, który zwiększa prawdopodobieństwo chorób sercowo-naczyniowych i neurologicznych.
Nie tylko odrzucenie szybkiej i niezdrowej żywności pomaga chronić zdrowie układu nerwowego. Na spowolnienie zmian demencyjnych ma też wpływ to, czym zastąpimy niezdrowe jedzenie. Najskuteczniejsze w powstrzymaniu chorób zanikowych są:
- ryby,
- świeże owoce i warzywa,
- rośliny strączkowe,
- produkty pełnoziarniste,
- jaja kurze,
- orzechy różnego rodzaju,
- herbata.
Dodatkowo stymulacja mózgu poprzez pisanie, czytanie, rozmowę, gry i zdrową dawkę sportu sprawia, że wydłużamy czas, który dzieli nas od wystąpienia choroby Alzheimera.
3. Dieta, która powstrzyma Alzheimera
Za dietę najskuteczniejszą w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi uważa się dietę MIND. Zawiera ona w sobie wiele zasad diety śródziemnomorskiej i DASH, która z kolei pierwotnie stosowana była u osób z nadciśnieniem. Unika się w niej przetworzonej żywności, sodu i tłuszczów trans.
Jej głównym celem jest powstrzymanie stanów zapalnych, które mogą powstawać w naszej tkance nerwowej. Drugim celem diety MIND jest zachowanie drożności i elastyczności naczyń krwionośnych. Należy ona do diet zalecanych w przypadku osób cierpiących na miażdżycę. Dieta MIND wyróżnia się:
- stawianiem na duży wkład tłustych ryb morskich w diecie,
- zamienianiem tłuszczów zwierzęcych na utwardzone oleje roślinne,
- dużą ilością owoców i orzechów, a także zielonych warzyw,
- udziałem w diecie różnorodnych produktów pełnoziarnistych.
Taka dieta powinna zachować nasz mózg w zdrowiu, ale nie można zapominać o jednym - aby nie zniweczyć korzystnego wpływu diety złymi nawykami. A do nich należy zaniedbywanie higieny snu czy trwanie w ciągłym stresie. Te czynniki szkodzą tkance mózgowej i należy ich unikać, aby nasz umysł pozostał sprawny niezależnie od wieku. Tak samo jak alkoholu i tytoniu.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl