Trwa ładowanie...

Pijesz herbatę wieczorem? Takie są skutki

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 15.07.2024 18:19
Filiżanka herbaty przed snem? Tylko pod jednym ważnym warunkiem
Filiżanka herbaty przed snem? Tylko pod jednym ważnym warunkiem (Getty Images)

Choć wielu osobom herbata może wydawać się bezpiecznym napojem do spożywania wieczorem, w rzeczywistości napar ten może wywrzeć ogromny wpływ na jakość snu. Jest jednak sposób, aby obejść te nieprzyjemne skutki uboczne.

spis treści

1. Kofeina nie tylko w kawie

Z oczywistych przyczyn rzadko decydujemy się na picie kawy w godzinach wieczornych, wielu Polaków często sięga w zamian po herbatę, która również jest źródłem pobudzającej teiny będącej odmianą kofeiny.

Poza kawą, mniej oczywistymi produktami, w których również można znaleźć kofeinę, są m.in. ziarna kakaowca, owoce guarany czy liście ostrzokrzewu paragwajskiego, z których sporządza się yerba mate, ale także cola i inne słodkie sklepowe napoje, takie jak np. ice tea.

Zobacz film: "Przepis na poranna herbatę, która przyśpieszy metabolizm"

Eksperci są zgodni, że spożywanie produktów z tym składnikiem tuż przed położeniem się do łóżka wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia zaburzeń snu i nieskutecznego nocnego wypoczynku, tak samo jak jedzenie dużych posiłków czy kalorycznych przekąsek później niż 1-3 godziny przed snem – w zależności od tempa metabolizmu.

2. Jaką herbatę pić przed snem?

Są osoby, które nie potrafią sobie wyobrazić wieczornego rytuału bez herbaty. Czy są więc rodzaje, po które można sięgać bez obaw o jakość snu i samopoczucie? Tak, pod warunkiem, że wczytamy się w informacje na opakowaniu, zwłaszcza te o składzie i właściwościach.

Pierwszą tego typu alternatywą są tzw. herbaty bezkofeinowe, w których zawartość teiny została zredukowana do minimum.

Druga opcja to napary ziołowe, takie jak melisa, rumianek, waleriana czy inne mieszanki ziół dedykowane właśnie na wieczór. Tego typu napoje nie tylko rozgrzeją, ale także pomogą się odprężyć, wyciszyć i mogą przyspieszyć zasypianie.

Wieczorami bez obaw można także sięgać po napar z mięty czy pokrzywy, które nie posiadają właściwości pobudzających. Składnikami, które dodatkowo wspomogą wieczorny relaks w ziołowych mieszankach, są lawenda, korzeń kozłka, ziele dziurawca i passiflory, a także szyszki chmielu.

Warto jednak uważać na herbaty czarne, zielone czy czerwone, które są jedynie aromatyzowane ziołami, a w rzeczywistości w składzie zawierają jedynie ich niewielką ilość.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze