Tabasco – skład, rodzaje, zastosowanie i wartości odżywcze
Tabasco to najbardziej rozpoznawalny sos z papryczek chili. Jego recepturę opracowano w 1868 roku. Jest niezwykły. Wystarczy jego kropla, by nadać daniom charakteru i pikanterii. Nic dziwnego, że jest znany i używany na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć? Czy jest zdrowy?
1. Co to jest Tabasco?
Tabasco (czyt. Tabasko) to ostra przyprawa przyrządzana z papryki owocowej (Capsicum frutescens), która należy do grupy papryk chili. Słowo tabasco pochodzi od nazwy stanu w Meksyku - Tabasco.
Pierwszy sos Tabasco powstawał z ugotowanych i zalanych octem papryczek chili. Był sprzedawany pod nazwą Manuel White’s Concentrated Essence of Tabasco od 1859 produkt. Dziś, zgodnie z recepturą opracowaną przez Edmunda McIlhenny’ego w 1868 roku, dojrzałe papryczki są zacierane z solą, następnie dojrzewają w dębowych beczkach. Po 3 latach są mieszane z wysokiej jakości destylowanym octem winnym.
Sos tabasco jest opatentowanym produktem, przygotowywanym według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Nazwa sosu jest zastrzeżona dla rodziny McIlhenny Co., która ma wyłączność na produkcję sosu pod nazwą Tabasco od drugiej połowy XIX wieku.
2. Zastosowanie sosu Tabasco
Sos Tabasco, ponieważ wydobywa z potraw ukryte smaki oraz nutkę pikanterii, znajduje zastosowanie w szeroko rozumianej kuchni. Używa się go do przyprawiania i marynowania mięs, zwłaszcza przygotowywanych na grilla oraz innych pieczonych mięs (wołowiny, kurczaka, wieprzowiny, ale i ryb.
To także przyprawa do zapiekanek, omletów oraz zup, jak i potraw z roślin strączkowych. Tabasco podkreśla także smak napojów alkoholowych, takich jak drink Krwawa Mary lub shot Wściekły Pies.
Oryginalny sos tabasco można kupić w wielu sklepach. Butelka kosztuje około dwudziestu złotych. Co roku Mcllhenny Company sprzedaje ponad 164 miliony butelek w 196 krajach świata.
3. Skład Tabasco
Skład sosu Tabasco jest niezmienny od lat. W niewielkich szklanych butelkach zamknięte są tylko trzy składniki: przecier z ostrych papryczek, sól i ocet.
Bazą sosu jest papryka tabasco (Capsicum frutescens). To odmiana papryki owocowej z grupy chili. Papryczki są podłużne i niewielkie, zwykle mają około 5 cm długości. Początkowo są żółtawo-zielone, w miarę dojrzewania stają się pomarańczowe, a następnie intensywnie czerwone. Wraz ze zmianą koloru zyskują też na ostrości. W skali ostrości Scoville’a papryka tabasco cechuje się 30 000 a 50 000 SHU.
Obecnie sos Tabasco jest produkowany także na bazie papryczek jalapeño (np. Tabasco Green Pepper Sauce z zielonych papryczek), chipotle (jalapeño suszonego w dymie), papryki habanero (Tabasco habanero, Habanero Pepper Sauce), papryki scorpion (Scorpion Sauce) czy czosnku.
4. Rodzaje Tobasco
Obecnie można kupić różne rodzaje sosu Tabasco. To:
- Tabasco Pepper Sauce: oryginalny ostry sos z czerwonych papryczek chilli, który powstał w 1868 r.,
- Tabasco Green Pepper Sauce: sos z zielonych papryczek jalapeno, łagodny,
- Tabasco Garlic Pepper Sauce: średnio ostry sos z trzech gatunków papryki, aromatyzowany czosnkiem,
- Tabasco Habanero Sauce - najostrzejszy sos w ofercie, lekko owocowy w smaku, w jamajskim stylu,
- Tabasco Chipotle Pepper Sauce - sos z papryczek odmiany chipotle, o mocno dymnym aromacie,
- Tabasco Sweet and Spacy Sauce: delikatny słodko-ostry dip,
- Tabasco Buffalo Style Hot Sauce: delikatnie pikantny, aromatyczny sos,
- Tabasco Sriracha Sauce: bardzo ostry, czosnkowy sos bez konserwantów.
5. Czy tabasco jest zdrowe?
Wydaje się, że sosy Tabasco to zdrowy sposób na urozmaicenie codziennego gotowania. Ma to związek z tym, że zawarta w papryczkach kapsaicyna, która jest odpowiedzialna za ich pikantny smak, ma szereg benefitów zdrowotnych.
Spożycie kapsaicyny może wspierać metabolizm i przyspieszać spalanie tłuszczu, przez co uważa się ją za pomocną w procesie odchudzania. Może także zapobiegać zaparciom oraz wspomagać gojenie wrzodów żołądkowych. Kapsaicyna wykazuje także właściwości antybakteryjne: hamuje między innymi rozwój bakterii Helicobacter pylori, która często powoduje wrzody żołądka i dwunastnicy.
W papryczkach tabasco znajdują się także przeciwutleniacze, karotenoidy, żelazo oraz witaminy C i A, które mają wpływ na regulację poziomu insuliny we krwi. Dzięki nim długotrwałe spożywanie kapsaicyny może pomóc obniżyć i ustabilizować ciśnienie krwi.
Co ważne, Tabasco to produkty o niskiej zawartości sodu. Butelka sosu zawiera maksymalnie 1,8 g soli na 100g, co oznacza 30 mg sodu na łyżeczkę sosu. Sosy Tabasco mają bliską zeru ilość kalorii. Nie zawierają cukru, glutenu, GMO. Są odpowiednie dla wegan.