Tajna broń chroniąca przed rakiem. Ekspertka mówi, co warto jeść
Co czwarty Polak zachoruje na nowotwór. Ryzyko jest na tyle duże, że wielu z nas zastanawia się jak może uniknąć takiej diagnozy. Eksperci podkreślają, że odpowiedni styl życia to ważny atut w tej walce. Wiadomo już, że powinniśmy się ruszać i unikać stresu, a żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna. A co powinniśmy jeść, by nie zachorować? Oto rady epidemiolożki zajmującej się nowotworami.
1. Jedzmy produkty z błonnikiem
Na łamach magazynu "Times" dr Carrie Daniel-MacDougall, epidemiolożka zajmująca się nowotworami w MD Anderson Cancer Center, opowiedziała o diecie, która chroni nas przed nowotworami.
Wskazała na błonnik, którego spożycie może obniżyć prawdopodobieństwo rozwoju pewnych rodzajów raka, np. raka przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytnicy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalne spożycie błonnika to 20-40 gramów dziennie.
Duże ilości błonnika znajdziemy w kaszach, ryżu, owocach i warzywach. Błonnika nie zawierają żadne produkty pochodzenia zwierzęcego ani oleje i inne produkty tłuszczowe. Pamiętajmy, że im mniej przetworzone są produkty zbożowe, tym więcej zawierają błonnika.
2. Na talerzu powinno być chude mięso i ryby
Niektóre badania wykazały, że spożywanie czerwonego mięsa może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, takich jak rak jelita grubego, prostaty i trzustki.
Zdaniem specjalistki, dużym zagrożeniem dla nas są wysokoprzetworzone wędliny i niektóre rodzaje mięsa. Dlatego warto je zamienić na mięso drobiowe - kurczaka, indyka oraz ryby - a w szczególności łososia i inne tłuste ryby morskie.
3. Złote trio: warzywa, owoce i orzechy
Ważny punkt w naszej antynowotworowej diecie to owoce i warzywa. Ekspertka podkreśla, że ważne jest, byśmy je maksymalnie urozmaicali. Tę zasadę, pod nazwą "jedz tęczę", zaleca też American Cancer Society.
Pigment, który nadaje owocom i warzywom ich kolor, zawiera składniki, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Staraj się jeść co najmniej trzy różne kolory owoców i warzyw każdego dnia. Na przykład:
- czerwony: jabłka, pomidory i czerwona kapusta,
- pomarańczowy: kantalupa, marchewki i pomarańcze,
- żółty: banany, cytryna i ananas,
- zielony: brokuły i liściaste warzywa, takie jak szpinak, sałata i jarmuż,
- fioletowy: buraki, winogrona, borówki i rabarbar.
Wszystkie te produkty odgrywają ważną rolę w zdrowiu komórek, utrzymując nasze ciało w szczytowej formie. Do tego dodajmy suszone owoce oraz orzechy, np. włoskie są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.
4. Żadnych napojów gazowanych
Picie napojów gazowanych i alkoholu to wielka pułapka i krok w tył na drodze do unikania raka. Epidemiolożka radzi: zamiast nich wybierajmy kawę i herbatę.
Te ostatnie napoje mają coraz więcej udowodnionych korzyści zdrowotnych. Badania pokazały, że spożywanie trzech filiżanek kawy dziennie może przynieść nam wiele korzyści, także antyrakowych.
Herbata, zwłaszcza zielona, jest źródłem przeciwutleniaczy i polifenoli, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ona także może pomóc nam uniknąć nowotworów. Napój ten jest w stanie nie tylko walczyć z komórkami raka w jamie ustnej, ale też zwiększać liczbę zdrowych komórek.
5. Darujmy sobie sosy
Gotowe sosy to bomba chemicznych dodatków - przekonuje Daniel-MacDougall i ostrzega, że powinniśmy uważać na te smakowite, ale tuczące i niezdrowe dodatki do dań. Rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie sosu ze zdrowych składników, na bazie oliwy z oliwek czy sosu pomidorowego.
Wielu ekspertów podkreśla, że jedną z najlepszych diet zapobiegających nowotworom i zapewniającą zdrowe życie jest dieta śródziemnomorska. Kładzie ona nacisk na naturalne, mało przetworzone roślinne pokarmy, zawiera większą ilość owoców, warzyw, ryb, orzechów, zdrowych tłuszczów i chudego białka.
Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl