Trwa ładowanie...

To zwykłe marnotrawstwo. Gdy to przeczytasz, już skórek nie wyrzucisz

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
31.05.2022 12:01
Nie wyrzucaj skórek! Kiszona skórka z arbuza z powodzeniem może zostać wykorzystana jako dodatek obiadowy
Nie wyrzucaj skórek! Kiszona skórka z arbuza z powodzeniem może zostać wykorzystana jako dodatek obiadowy (Getty Images)

Arbuz składa się przede wszystkim z wody, przez co doskonale gasi pragnienie podczas letnich upałów. Cechą charakterystyczną tego owocu jest jego słodkawy, różowy miąższ. Większość osób postrzega zieloną skórkę arbuza jako coś bezużytecznego. Okazuje się jednak, że tę część można ukisić i zjeść!

spis treści

1. Właściwości zdrowotne arbuza

Arbuz zwyczajny, znany również jako kawon, jest gatunkiem rośliny pochodzącym z rodziny dyniowatych. W jego składzie znaleźć można szereg cennych składników mineralnych oraz witamin. Zawiera między innymi cynk, magnez, żelazo, mangan, miedź, potas, sód, witaminy z grupy B, witaminę E oraz witaminę A. Po ten soczysty owoc bez obaw sięgać mogą osoby na diecie odchudzającej. W stu gramach różowego miąższu znajduje się zaledwie 30 kcal.

Spożywając arbuza dbamy nie tylko o odpowiednie nawodnienie organizmu i kondycję skóry, ale hamujemy również aktywność szkodliwych wolnych rodników. Owoc wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Arbuz w dziewięćdziesięciu dwóch procentach składa się z wody, z tego powodu uznawany jest za produkt doskonale nawadniający i detoksykujący.

2. Dlaczego nie warto wyrzucać skórek arbuza?

Niewiele osób ma świadomość, że skórka arbuza to cenne źródło łatwo przyswajalnego włókna pokarmowego tj. błonnika. Jest to substancja pochodzenia roślinnego, występująca naturalnie w ścianach komórkowych roślin, która przyspiesza perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie.

Zobacz film: "Sałatka z arbuza, fetą i oliwkami"

W skórce arbuza znajdziemy też potas, pierwiastek kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odpowiednie stężenie tego makroelementu przyczynia się do prawidłowego działania gospodarki wodno-elektrolitowej. Potas wpływa także za pracę mięśnia sercowego.

Po spożyciu różowego miąższu arbuza, nie powinniśmy wyrzucać do kosza zielonych części owocu. Dlaczego? Ponieważ na ich bazie można przyrządzić smaczną, kiszoną przekąskę.

3. Jak przygotować kiszone skórki arbuza?

Kiszone skórki arbuza to nie tylko doskonała propozycja dla fanów zero waste, ale również dla miłośników fermentowanego jedzenia. Kiszenie to sposób konserwacji żywności za pomocą fermentacji mlekowej, wywołanej działaniem bakterii mlekowych.

W kiszonych skórkach arbuza występują probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które wywierają pozytywny wpływ na stan flory jelitowej układu pokarmowego. Ułatwiają trawienie, przeciwdziałają zaparciom oraz usprawniają perystaltykę, czyli aktywność motoryczną w przewodzie pokarmowym.

Składniki potrzebne do przygotowania kiszonych skórek arbuza:

  • skóra arbuza,
  • chrzan (kilkucentymetrowy korzeń),
  • czosnek (dwa lub trzy ząbki),
  • koper (łodyga),
  • sól kuchenna (jedna łyżka),
  • litr wody.

Sposób przyrządzenia:

W pierwszej kolejności pozbądź się zewnętrznej, ciemnozielonej części arbuza. Podziel skórki pozbawione miąższu na mniejsze kawałki. Wyparz słoik, przełóż do niego pokrojone skóry. Dodaj chrzan, czosnek oraz koper. Do słoika z arbuzem, chrzanem, czosnkiem i koprem dolej posoloną wodę. Woda nie powinna być zbyt twarda. Najlepiej, jeśli ma ona niską zawartość żelaza. Fragmenty skórek owocowych nie powinny wystawać ponad powierzchnię wody, w przeciwnym razie może to doprowadzić do ich spleśnienia. Zakręcone słoiki odstaw na tydzień do chłodnego, zacienionego miejsca.

Kiszone skórki arbuza stanowią doskonałą alternatywę dla kiszonych ogórków, rzodkiewek czy pomidorów. Z powodzeniem możemy wykorzystać je w formie samodzielnej przekąski lub dodatku obiadowego.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze