Trwa ładowanie...

Śniadanie wielkanocne – jajka, żur, kiełbasa, mięsa i pasztet, ciasta

Avatar placeholder
14.04.2021 09:09
Śniadanie wielkanocne – jajka, żur, kiełbasa, mięsa i pasztet, ciasta
Śniadanie wielkanocne – jajka, żur, kiełbasa, mięsa i pasztet, ciasta

Wielkanoc ma z zasady bardzo tradycyjne menu. Potrawy podczas śniadania wielkanocnego nie zmieniają się bardzo w ciągu ostatnich lat. Potrawy wielkanocne bazują zawsze na tych samych produktach, a te przygotowywane na Wielkanoc według tradycyjnych receptur są najsmaczniejsze.

spis treści

1. Śniadanie wielkanocne – tradycja

W czasie świąt wielkanocnych śniadanie wielkanocne odgrywa bardzo istotną rolę. Być może wiele gospodyń zastanawia sie co podać na śniadanie wielkanocne. Najczęściej śniadanie wielkanocne ma postać obiadu, a główną serwowaną potrawą jest zupa.

Tradycyjnie w czasie śniadania wielkanocnego podaje się żur, barszcz biały lub zupę chrzanową z jajkiem i białą kiełbasą.

Następnie na stół wielkanocny trafiają kolejne potrawy przygotowywane specjalnie na Wielkanoc. Najczęściej są to domowe wędliny i pasztety, galarety, mięsa na zimno, ale przede wszystkim również jajka.

Zobacz film: "Sprawdź, jakie dania można przygotować na Wielkanoc"

Dawniej często na stole w czasie śniadania wielkanocnego pojawiały się mięsa na ciepło w postaci prosiaka, szynek, czy parzonej białej kiełbasy.

2. Śniadanie wielkanocne – jajka

Najbardziej tradycyjną potrawą pojawiającą się na wielkanocnym stole są jajka. W czasie Wielkanocy warto nie oszczędzać i kupić jajka z hodowli ekologicznej. Smak jaj ekologicznych wystarczy czasem podkreślić jedynie odrobiną soli.

Nie zapominajmy, że jajka z majonezem, faszerowane jajka, czy jako dodatek do wielkanocnej zupy królują na stole, dlatego zadbajmy o ich jakość.

7 powodów, dla których warto jeść jajka
7 powodów, dla których warto jeść jajka [8 zdjęć]

To zaskakujące, ale z biegiem lat zmieniło się nasze postrzeganie jajek. Jeszcze kilka lat temu twierdzono,

zobacz galerię

3. Śniadanie wielkanocne – żur

Jajka mogą się również stać ważnym elementem kolejnej potrawy wielkanocnej, a mianowicie żurku na zakwasie przygotowanym z mąki żytniej. Potrawa wielkanocna w czasie świąt wielkanocnych jest najczęściej gotowana na białej kiełbasie z dodatkiem czosnku i majeranku.

4. Śniadanie wielkanocne – kiełbasa

Kiełbasa wykorzystana do przygotowania wielkanocnego żurku może być również osobną potrawą wielkanocną. Wystarczy ją podać na półmisku z dodatkami jak na przykład musztarda, chrzan i ćwikła. Chrzan i ćwikłę warto przygotować samodzielnie. Idealne pasują do większości potraw wielkanocnych.

Najbardziej niezdrowe potrawy świąteczne
Najbardziej niezdrowe potrawy świąteczne [6 zdjęć]

Suto zastawiony stół pełen tłustych ryb, słodkich deserów, chrupiących pierogów... Święta Bożego Narodzenia

zobacz galerię

5. Śniadanie wielkanocne – mięsa i pasztet

Kolejną potrawą wielkanocną są pieczone mięsa. Wymagają one jednak odpowiednich przygotowań, które trzeba zacząć kilka dni wcześniej, ale smak dobrze zamarynowanego schabu czy szynki wynagrodzi czas poświęcony na przygotowanie tej potrawy na wielkanocny stół.

Ważną potrawą Wielkanocną jest również domowy pasztet. Potrawa ta własnoręcznie przygotowana z różnych rodzajów mięs może stać się prawdziwym hitem świąt wielkanocnych.

6. Śniadanie wielkanocne – sałatka

Doskonałym dodatkiem do mięs i pasztetów będzie tradycyjnie sałatka. Potrawę można przygotować z gotowanych warzyw i majonezu, ale też można do niej wykorzystać rzeżuchę i nowalijki, które pojawiają się zazwyczaj w okresie wielkanocy.

Rzeżucha i nowalijki w potrawach wielkanocnych są nie tylko smacznym elementem, ale też zdrowym dodatkiem.

7. Śniadanie wielkanocne – ciasta

W czasie Wielkanocy ważną rolę na stole świątecznym odgrywają ciasta i inne słodkości. Istotną potrawą w czasie Wielkanocy jest zatem słodki, udekorowany bakaliami i lukrem mazurek z kruchego ciasta, babka drożdżowa (im większa, tym lepsza) oraz baranek.

Baranka, którego umieścimy wśród potraw wielkanocnych, możemy oczywiście kupić w sklepie, ale można też upiec go samodzielnie.

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze