Właśnie pojawiła się w Lidlu. To jedna z najzdrowszych ryb
W znanej sieci sklepów pojawił się labraks, zwany też okoniem morskim. Ta świetnie znana mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego ryba ma białe, zwarte mięso i niewiele tłuszczu. Jest idealna dla osób na diecie i tych, którzy chcą doładować swój organizm witaminą D oraz kwasami omega-3.
1. Mieszkańcy Włoch i Francji zajadają się labraksem
Labraks, okoń morski, niekiedy błędnie nazywany też lwem morskim, to ryba hodowana i poławiana w wielu krajach basenu Morza Śródziemnego. Jej smak świetnie znają Grecy, Francuzi, Włosi i Hiszpanie. Zajadają się nią również mieszkańcy Turcji i Chorwacji. Obok dorady labraks jest jednym z najważniejszych gatunków hodowlanych w rejonie Morza Śródziemnego. Jest osiągającą metr długości i wagę nawet 12 kg drapieżną rybą, która poluje na małe, żyjące w ławicach ryby, takie jak sardele i sardynki czy śledzie, a także na małe morskie skorupiaki.
Zwarte, chude o delikatnym lekko słodkawym smaku mięso okonia morskiego jest różowawe, ale po obróbce termicznej staje się śnieżnobiałe. Warto sięgać po labraksa jak najczęściej, bo to skarb uznawanej za najzdrowszą na świecie diety śródziemnomorskiej.
Rybę wystarczy delikatnie oprószyć solą oraz pieprzem i upiec albo położyć na grillu z dodatkiem aromatycznych ziół. Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego mieszają gruboziarnistą sól z ziołami, takimi jak szałwia, rozmaryn czy bazylia i umieszczają w niej labraksa. Po upieczeniu zyskuje niezwykły smak i aromat, a mięso pozostaje kruche i soczyste.
2. Źródło selenu i kwasów omega-3. Mózg je kocha
Labraks jest jednym z najcenniejszych źródeł selenu, kluczowego dla tarczycy i antynowotworowego pierwiastka. Zaledwie 100 g ryby pokrywa niemal 70 proc. dziennego zapotrzebowania na selen. Ponadto ryba jest bogata w białko, a także niezwykle ważne aminokwasy: lizynę i argininę. Wspierają kondycję mięśni oraz kości, a także wspomagają organizm w detoksykacji.
Jak wszystkie inne ryby morskie labraks zawiera również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a w szczególności DHA. Kwas dokozaheksaenowy jest niezbędny dla pracy układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz immunologicznego.
Ponadto stabilizuje ciśnienie krwi i zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej. Badania wskazują, że odpowiednia ilość kwasów omega-3 w diecie może zmniejszać ryzyko chorób serca, schorzeń neurodegeneracyjnych, a nawet spowolnić starzenie organizmu i chronić przed przewlekłym stanem zapalnym.
W mięsie labraksa nie brakuje także innych cennych składników, jak istotne dla serca i układu nerwowego potas, sód oraz magnez. Ryba jest też naturalnym źródłem witaminy D, A i E oraz witaminy B6.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl