Trwa ładowanie...

Wykańczają jelita. Alkohol to dopiero początek

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 01.04.2024 15:29
Alkohol powoduje śmierć komórek. Uderza w żołądek, trzustkę, wątrobę
Alkohol powoduje śmierć komórek. Uderza w żołądek, trzustkę, wątrobę (Getty Images)

Nie tylko zła dieta może fatalnie odbić się na zdrowiu jelit. Szkodzą im także używki i popularne leki, często brane w nadmiarze. Z czego zrezygnować w pierwszej kolejności?

spis treści

1. Alkohol, papierosy i leki wykańczają jelita

Alkohol zabija komórki mózgowe i sprzyja marskości wątroby. Choć to dramatyczne dla zdrowia skutki, zagrożeń jest o wiele więcej.

Nadużywanie alkoholu to także większe ryzyko nowotworów, w tym przełyku, wątroby, trzustki, żołądka i okrężnicy.

Zobacz film: "Produkty, które sieją spustoszenie w jelitach"

Szczególnie groźny jest alkohol w duecie z papierosami. Potwierdziło to m.in. badanie opublikowane w "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention". Okazało się, że osoby, które palą tytoń przez 40 lat mogą mieć wysze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 50 procent.

Nie zapominajmy także o szkodliwym wpływie leków. Mikroflorę jelitową mogą zaburzać antybiotyki, ale nie tylko.

Alkohol to jeden z głównych wrogów jelit
Alkohol to jeden z głównych wrogów jelit (Getty Images)

Wśród ryzykownych leków są także te, które wielu Polaków bierze na co dzień np. na ból brzucha czy głowy. Należą do nich inhibitory pompy protonowej (IPP) i leki z grupy NLPZ.

Szkodzić mogą też leki stosowane u chorych z cukrzycą, a także niektóre antydepresanty.

2. Wyrzuć z diety białe pieczywo i czerwone mięso

Dramatyczny wpływ na jelita może mieć take dieta, zwłaszcza, jeśli obfituje w czerwone mięso. To jeden z najgorszych składników, przed którym nie bez powodu ostrzegają lekarze i dietetycy.

WHO alarmuje, że czerwone mięso sprzyja rozwojowi wielu nowotworów, w tym raka jelita grubego, który atakuje coraz młodszych. Szczególnie niebezpieczne jest w formie przetworzonej.

Warto też maksymalnie ograniczać białe pieczywo oraz biały ryż i makaron, które nie zawierają kluczowego dla sprawnej pracy jelit błonnika.

Niektóre mikroorganizmy obecne w naszych jelitach rozkładają błonnik na korzystne dla organizmu substancje, które mają wpływ m.in. na poziom trójglicerydów, cholesterolu, czy glukozy we krwi.

Dlatego za najzdrowszą jest niemiennie uznawana dieta śródziemnomorska, która ogranicza mięso, a jest bogata w warzywa i zdrowe tłuszcze.

3. Słodki zabójca

Bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm, w tym jelita ma równie cukier. Niezależnie od rodzaju - biały, brązowy czy zawarty w miodzie - jest zagrożeniem dla układu trawiennego.

Łatwo z nim przesadzić nie tylko dosładzając herbatę czy kawę, ale też regularnie sięgając po produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, którch w sklepach jest cała masa.

Tymczasem cukier "karmi" szkodliwe drobnoustroje w naszych jelitach, w szczególności drożdżaki z rodziny Candida, które mogą zacząć dominować nad pożytecznymi bakteriami. To prowadzi do dysbiozy jelitowej, czyli zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej i stanu zapalnego.

Nie oznacza to jednak, że możemy przesadzać ze sztucznymi słodzikami. Nie muszą być one wcale tak zdrowe, jak nam się wydaje. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Advances in Nutrition" wykazało wręcz, że sztuczne słodziki też mogą mieć negatywny wpływ na mikrobiotę jelitową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze