Trwa ładowanie...

Zakazane wieczorem. Będziesz się budzić w nocy i wstaniesz zmęczony

Avatar placeholder
20.10.2024 19:45
Jakie owoce można jeść wieczorem, a jakich lepiej unikać?
Jakie owoce można jeść wieczorem, a jakich lepiej unikać? (Getty Images)

Owoce są źródłem witamin i minerałów, zaleca się jeść je co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Warto jednak zachować umiar jedzenia niektórych owoców wieczorową porą. Nie wszystkie owoce nadają się na późną przekąskę.

spis treści

1. Dlaczego warto jeść owoce?

Owoce znajdują się w dolnej części Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowanej przez ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia. To właśnie stworzony przez ekspertów schemat obrazowo przedstawia, jaka żywność powinna być podstawą naszej diety, a które produkty należy jeść w mniejszych proporcjach.

Piramida żywienia ma pomóc w podejmowaniu prawidłowych decyzji żywieniowych. Dotyczy zarówno zdrowego jedzenia, jak też zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.

Wspomniane owoce mają ważne miejsce w tym schemacie i w naszym codziennym menu. Stanowią źródło cennych dla zdrowia witamin, dostarczają składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Są smaczne, pasują do wielu różnych potraw i deserów. Ich słodki smak sprawia, że chętnie sięgają po nie zarówno młodsi, jak i starsi.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Jednak warto mieć świadomość, że ta uwielbiana słodycz jest związana z dużą ilością cukru w owocach. Nadmiar cukru w diecie może zaś powodować wahania poziomu cukru we krwi, a to jest jedną z przyczyn tycia i otyłości. Nie zapominajmy też o tym, że niektóre z nich mają naprawdę sporo kalorii.

2. Owoce a kaloryczność i trawienie

Pełne witamin i drogocennych właściwości owoce kojarzą się ze zdrową przekąska, która nie zawiera dużo kalorii. Musimy jednak wiedzieć, że pyszne owoce też należy jeść z umiarem a szczególnie wieczorem. Konsumpcja niektórych z nich jest wręcz odradzana o późnych porach, z uwagi na kaloryczność lub wysoki indeks glikemiczny (skrót IG informuje o tym, jak szybko po zjedzeniu określonych produktów wzrasta poziom glukozy we krwi).

Nie tylko kalorie warunkują, czy owoce na wieczór to dobry pomysł. Kolejną sprawą jest trawienie - to jak trawią się poszczególne owoce ma znaczenie dla pory ich jedzenia. Warto wziąć pod uwagę kilka zaleceń ekspertów, w tym m.in. formę, w jakiej należy je jeść. Zgodnie z zaleceniami dietetyków, lepszą opcją jest krojenie poszczególnych owoców w cienkie plastry i jedzenie ich w wolnym tempie. Delektowanie się smakiem i dokładne żucie usprawni proces trawienia.

3. Jakich owoców nie powinno się jeść wieczorem?

Są owoce, które oprócz cukru zawierają dużo wody, co wpływa na ich właściwości moczopędne. Jedząc takie owoce na wieczór będziemy narażeni na częste wizyty w toalecie, a to zaburzy sen. W efekcie obudzimy się niewyspani, a wstawaniem będziemy przerywać fazy głębokiego snu.

Konsekwencje jedzenia niektórych owoców na wieczór mogą odczuć również osoby o wrażliwym żołądku. Często tacy „wrażliwcy” skarżą się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w szczególności gazy i wzdęcia. Są one wynikiem fermentowania w przewodzie pokarmowym cukrów znajdujących się w owocach.

Biorąc pod uwagę te wszystkie zależności, o późnych porach odradzane są takie owoce, jak: arbuzy, banany, winogrona i melony. Nie zaleca się także owoców z puszki, w słodkich syropach, suszonych i kandyzowanych.

4. Jakie owoce można jeść wieczorem?

Nie wszystkie owoce są jednak zakazane po zachodzie słońca. Wśród różnych owoców – zarówno tych egzotycznych, jak i krajowych, istnieją niekwestionowani liderzy. Jakie owoce polecane są na wieczorną przekąskę?

Słodko-kwaśne jabłka

Słodkie jabłka nie są najlepszą opcją na wieczór, ale już odmiany o słodko-kwaśnym smaku są dozwolone. Nie zawierają dużej ilości cukru, skutecznie potrafią zaspokoić głód i pragnienie, nie powodują uczucia przejedzenia czy ciężkości. Nawet, jeśli po zjedzeniu jabłka czujemy się najedzeni, ten stan nie trwa długo. Żołądek szybko się uwolni od uczucia ciężkości, co pozytywnie wpłynie na jakość snu.

Kiwi

Kiwi uważane jest za jedno ze zdrowszych owoców na świecie. To włochate, owalne cudo, zawiera wiele cennych dla organizmu składników odżywczych – m.in. dużą ilość witaminy C, potasu, miedzi i błonnika pokarmowego.

Owoc ten ma również w swoim składzie szczególną substancję - L-karnitynę, która przyspiesza proces przemiany materii, zmniejsza nadmiar wody nagromadzonej w organizmie i likwiduje obrzęki, co sprzyja redukcji masy ciała i zwiększa efektywność programu korekcji wagi. Świeży i kwaskowaty smak dobrze zaspokaja głód.

Grejpfrut

Grejpfruta nazywa się superfood - i to nie bez powodu. Ten niepozorny, okrągły owoc ma bardzo wartościowy skład, przekładający się na cenne właściwości. Grejpfrut przyspiesza przemianę materii, zmniejsza apetyt, zwiększając tym samym uczucie sytości. To doskonała alternatywa dla obfitego obiadu.

Mango

Mango również jest dobrym źródłem witamin i minerałów. Zawiera sporo węglowodanów, które dodają energii. Mimo zawartości węglowodanów nie ma przeszkód, by jeść go wieczorem. Mała porcja owoców przygotowana w odpowiedni sposób (tzn. owoc pokrojony w cienkie plastry) pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu, przyspiesza metabolizm, ma również lekkie działanie przeczyszczające.

Śliwki

Śliwki mają wiele cennych właściwości. Dzięki dużej ilość pektyn (rodzaj błonnika) te niewielkie owoce regulują proces trawienia, eliminując zaparcia i powstawanie gazów. Nie powodują uczucia ciężkości po jedzeniu. Chronią przed działaniem wolnych rodników i poprawiają nastrój.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze