Trwa ładowanie...

Zielone pomidory – czy można i warto je jeść?

Avatar placeholder
16.03.2022 14:33
Zielone pomidory, jeśli są niedojrzałe, nie nadają się do spożycia na surowo.
Zielone pomidory, jeśli są niedojrzałe, nie nadają się do spożycia na surowo. (AdobeStock)

Zielone pomidory, jeśli są niedojrzałe, nie nadają się do spożycia na surowo. Trudno je także uznać za zdrowe i w pełni bezpieczne nawet po przetworzeniu. Można eksperymentować w kuchni, kusząc się na ich smażenie, kiszenie czy marynowanie, jednak trzeba zachować umiar i ostrożność w ich konsumpcji. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Czy zielone pomidory są bezpieczne i zdrowe?

Zielone pomidory – czy można je jeść? Czy są bezpieczne i nie szkodzą? To zależy. Pomidory z czerwonych odmian, które mają zieloną barwę, ponieważ jeszcze nie dojrzały, można spożywać, jednak nie na surowo i z umiarem. Odmiany, które są zielone nawet wtedy, gdy są dojrzałe, można jeść bez zastrzeżeń i ograniczeń.

Przy spożywaniu niedojrzałych zielonych pomidorów należy być ostrożnym i zjadać jedynie niewielkie ilości przetworów, które z nich powstały. Dlaczego? Po pierwsze zielone pomidory zawierają mniej korzystnych substancji fitochemicznych. Im bardziej dojrzały pomidor, tym dostarcza im więcej. Niedojrzałe nie są więc specjalnie zdrowe.

Zobacz film: "Tak wybierzesz najlepszego pomidora"

Po drugie, tak samo jak większość niedojrzałych owoców, zielony pomidor zawiera niebezpieczne dla człowieka alkaloidy (m.in. tomatynę) i solaninę, która jest toksycznym glikozydem. Te substancje obecne w zielonych pomidorach wraz z procesem ich dojrzewania stopniowo zanikają, dlatego dojrzałe warzywa ich nie zawierają.

Spożycie niewielkiej ilości szkodliwych substancji prowadzi zwykle do problemów jelitowych. Objawami zatrucia są:

Spożywane substancje w nadmiarze mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu nerwowego i krwionośnego, poważnych zatruć pokarmowych, a nawet śmierci.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Co zrobić z zielonych pomidorów?

Niedojrzałe, zielone pomidory wykorzystuje się do robienia przetworów na zimę. Najlepszym sposobem jest marynowanie lub kiszenie. Sałatki zawekowane w słoikach można traktować jako dodatek do obiadu czy grilla.

A co ze smażeniem, gotowaniem czy pieczeniem? Wprawdzie zawartość niebezpiecznych dla człowieka solanin spada wraz z obróbką termiczną, jednak toksyny zawarte w niedojrzałych owocach nie ulegają łatwo rozpadowi. Są odporne na wysoką temperaturę. Stąd jeśli chodzi o smażone zielone pomidory, zaleca się szczególny umiar i ostrożność (bezpieczniejsze są kiszone pomidorki.

Zielone pomidory są atrakcyjne, ale jedząc je trzeba zachować rozwagę. Choć kilka plasterków kiszonki czy sałatka do obiadu nie powinny zaszkodzić, zbyt częste sięganie po nie może nie wyjść na zdrowie, a i być niebezpieczne.

Popularne są takie przepisy na zielone pomidory jak:

  • sałata z zielonych pomidorów i cebuli w zalewie,
  • sałatka z zielonych pomidorów w zalewie z dodatkiem cebuli i marchwi,
  • sałatka z zielonych pomidorów i papryki,
  • zielone pomidory kiszone z dodatkiem kopru, czosnku i chrzanu,
  • plastry zielonych pomidorów obtoczone w jajku i panierce, smażone jak schabowe,
  • sałatka ukraińska z zielonych pomidorów,
  • sałatka cygańska z zielonych pomidorów,
  • sałatka z zielonych pomidorów i papryki,
  • sałatka z zielonych pomidorów z curry,
  • sałatka z zielonych pomidorów na słodko,
  • dżem z zielonych pomidorów,
  • ciasta z zielonymi pomidorami.

3. Czy zielone pomidory dojrzeją po zerwaniu?

Wiele osób zastanawia się, czy zielone pomidory dojrzeją w domu. Okazuje się, że to możliwe. Pomidorom, które nie zdążą dojrzeć, ponieważ wykształciły się dopiero jesienią, można stworzyć takie warunki, by dojrzały po zerwaniu z krzaczka. W tym celu trzeba umieścić je w skrzynce lub pudełku w ciemnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 10–15 stopni (np. w piwnicy). Uda się to, o ile wcześniej na pomidorach nie było oznak chorób.

Dobrym sposobem jest także włożenie ich do papierowej toby razem z jabłkami czy bananami, to jest owocami, które wydzielają etylen. To pomaga przyspieszyć dojrzewanie.

4. Dojrzałe zielone pomidory

Zielone pomidory, które są niedojrzałe, wykorzystuje się w kuchni nie tylko ze względów praktycznych i ekonomicznych. Ponieważ są bardziej zwarte oraz twarde i mniej soczyste niż czerwone, to sprawia, że są łatwiejsze w przygotowaniu. Zielone pomidory niektórym osobom smakują bardziej.

Wielbicieli zielonych pomidorów powinna ucieszy wiadomość, że istnieje kilka odmian pomidorów, które gdy dojrzeją, wciąż mają zielony kolor. To na przykład:

  • Green Zebra,
  • Absinthe,
  • Malachitowa szkatułka,
  • Cherokee Green Pear,
  • Green Sausage.

Warto po nie sięgać, ponieważ są nie tylko smaczne i zdrowe, ale i bezpieczne w konsumpcji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze