Bogracz - charakterystyka, kalorie i wartości odżywcze, przepis
Bogracz to termin, którym określa się zarówno tradycyjną zupę węgierską, jak i kociołek służący do przygotowywania potraw nad ogniskiem. Polacy, podobnie jak Węgrzy są ogromnymi fanami zupy gulaszowej. Jak przyrządza się tę pyszną, aromatyczną potrawę?
1. Co to jest bogracz?
Termin bogracz nawiązuje do specjalnego kociołka służącego do przygotowywania potraw nad ogniskiem. Węgierska nazwa "bogrács" nawiązuje do tureckiego określenia "bakraç" – czyli miedzianego kociołka, z którym przybyli nad Dunaj i Drawę przybysze związani z państwem rządzonym przez dynastię Osmanów.
Węgrzy z czasem zamienili miedziane kociołki na te wykonane z żeliwa. Żeliwne naczynia doskonale nadawały się do gotowania potraw jednogarnkowych np. zup rybnych, zup z baraniną, zup z cielęciną, gulaszów czy naszego tytułowego bogracza.
Bazowym składnikiem tej zupy jest mięso wołowe, jednak niektórzy zastępują je wieprzowiną. Oprócz tego, w zupie nie może zabraknąć papryki, wędzonego boczku, ziemniaków, pomidorów, czosnku, cebuli czy innych aromatycznych przypraw np. liści laurowych, pieprzu czarnego.
2. Kalorie i wartości odżywcze
W 100 gramach bogracza jest około 150 kalorii. W takiej porcji znajdziemy również:
- 14,1 g protein,
- 9,2 g tłuszczów,
- 2,6 g węglowodanów,
- 0,3 g błonnika,
- 38,0 mg cholesterolu.
Węgierska zupa gulaszowa dostarcza naszemu ciału ważnych składników mineralnych, takich jak:
Obfituje również w witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę D, witaminę E, czyli substancje, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
3. Przepis na bogracz
Składniki potrzebne do przygotowania tradycyjnego bogracza:
- mięso wołowe (600 gramów)
- wędzona słonina (50 gramów)
- wędzony boczek (80 gramów)
- cebula (1 sztuka)
- marchew (2 sztuki)
- czosnek (4 ząbki)
- papryka żółta (1 sztuka)
- papryka czerwona (1 sztuka)
- papryka zielona (1 sztuka)
- papryka słodka mielona (1 łyżka)
- liście laurowe (4 sztuki)
- ziele angielskie (5 ziarenek)
- woda (1,5 litra)
- pomidory krojone w puszce (400 gramów)
- koncentrat pomidorowy (1 łyżka)
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzenia:
Pokrój w drobną kostkę wędzoną słoninę, a następnie wrzuć ją do dużego garnka. Po chwili dodaj mięso wołowe, pokrojone w kostkę o szerokości około 1,5 - 2 centymetrów. Po upłynięciu trzech, czterech minut drobno pokrojony boczek, cebulę, a także przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmażaj pięć minut.
Warzywa takie jak papryka oraz marchew pokrój w kosteczkę, a następnie dodaj je do mięsa wołowego, boczku, cebuli oraz czosnku. Chwilę później dodaj przyprawy: mieloną słodką paprykę, liście laurowe, ziarenka ziela angielskiego, pieprz oraz sól. Smaż całość przez kolejne dwie minuty, a następnie wlej do garnka wodę. Gotuj potrawę przez kolejne pół godziny na niedużym ogniu. Po upłynięciu określonego czasu dodaj do potrawy pokrojone w kostkę ziemniaki. Po kolejnych dziesięciu minutach dodaj do dania pokrojone pomidory z puszki oraz koncentrat pomidorowy.
Całość gotuj przez godzinę do momentu, w którym mięso będzie wystarczająco miękkie. Gotowy bogracz możesz podawać z kwaśną śmietaną, natką pietruszki oraz ze świeżym chlebem.